• Lokalizacja

• W południowej części gminy Kolbuszowa usytuowana jest miejscowość Domatków. Do tej niewielkiej, ale pięknej wsi można trafić bez większych problemów jadąc z Kolbuszowej w kierunku Sędziszowa Małopolskiego. Należy wcześniej pokonać 5 km drogi wojewódzkiej nr 987 a następnie w miejscowości Bukowiec skręcić w prawo. Po minięciu kilku zakrętów i tablicy informującej, że znajdujemy się w Domatkowie, dojeżdżamy do centralnego punktu miejscowości.

Widoczny z daleka kościół pw. Miłosierdzia Bożego sąsiaduje ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej a około 300 metrów dalej usytuowany jest Dom Strażaka.

Kościół, Szkoła i Dom Strażaka to trzy budynki – instytucje wokół, których koncentruje się wciąż życie społeczno- kulturalne mieszkańców wsi.

Z dostępnym źródeł można dowiedzieć się, że początki istnienia tej wioski należy umieścić w połowie XVII wieku. Kiedyś mieszkańcy Domatkowa, to przede wszystkim byli rolnicy, z wykształceniem najczęściej podstawowym, utrzymujący się z kilku hektarowych gospodarstw.

Współcześnie Domatków to prężnie rozwijająca się miejscowość, z której mieszkańcy pracują w okolicznych miastach, często na kierowniczych stanowiskach. Duża część absolwentów ostatnich lat miejscowej szkoły podstawowej ukończyła lub jest w trakcie studiów na różnych kierunkach najlepszych uczelni kraju. Podnosi się standard życia przeciętnego mieszkańca wioski, dla której kościół i mieszcząca się w bliskiej odległości szkoła, odgrywają wciąż dużą rolę.

Szkoła obok swojej podstawowej misji jest też centrum kulturalnym naszej społeczności. Nie tylko kształci i wychowuje, ale jest miejscem zebrań, spotkań. To w szkole odbywają się spotkania z artystami, przedstawicielami władz, czy nawet nauki. Przy szkole działają też różne organizacje społeczne, a nauczyciele i uczniowie są organizatorami bądź współorganizatorami wielu uroczystości środowiskowych.