• Spotkanie informacyjno - edukacyjne z przedstawicielami policji

      30.01.2020

            W obecnych czasach w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się przypadki osób nieletnich będących ofiarami różnego rodzaju uzależnień i zagrożeń. Nasza szkoła, aby uświadomić młodzieży skalę tego problemu oraz sposoby przeciwdziałania zorganizowała w dniu 28 stycznia spotkanie profilaktyczne z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Zaproszenie przyjęli dzielnicowy  asp. Pan Łukasz Książek oraz mł. asp. Pani Beata Chmielowiec. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele. Po przywitaniu się z uczniami prowadząca zajęcia wyjaśniła, jak ważna jest profilaktyka, czyli działania mające na celu zapobieganie niepożądanym zjawiskom i procesom oraz przeciwdziałanie w zakresie różnych zachowań ryzykownych. Podczas spotkania policjantka skoncentrowała się na przekazaniu uczniom wiedzy na temat szkodliwości środków uzależniających oraz ich wpływu na organizm człowieka. Zwróciła szczególnie uwagę na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po używki, w szczególności papierosy,  alkohol i narkotyki, w tym „zabójcze” w skutkach dopalacze. Przypomniała młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy.

           Następnym omawianym tematem była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjantka przypomniała uczniom podstawowe zasady właściwego korzystania z internetu. Opowiedziała o zagrożeniach czyhających w sieci. Scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśniła, że współcześnie internet jest głównie medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie i to przede wszystkim kompetencje społeczne (nabywane z wiekiem i doświadczeniem życiowym), a nie kompetencje techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się  jak postępować w przypadku zetknięcia się z przemocą w wirtualnym świecie. W końcowej części spotkań poruszano również tematykę związaną z  konsekwencjami wynikającymi z nieodpowiedzialnego zachowania oraz odpowiedzialnością karną jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny. W podsumowującej części zajęć  młodzież miała okazję rozmowy z osobą, która w swojej codziennej pracy spotyka się z tymi problemami i jest profesjonalnie przygotowana do walki z nimi.

           Na zakończenie, w  imieniu wszystkich uczniów, organizatorzy Pani Elżbieta Dec-Rak i Pan Witold Antosz podziękowali mł. asp. Pani Beacie Chmielowiec za przeprowadzenie spotkania informacyjno-edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialności prawnej małoletnich, za poświęcony czas i za to, że młodzież może zawsze liczyć na edukację, wsparcie i pomoc w sytuacjach problemowych.

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

      31.01.2020

      Dnia 22.11.2019r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki - EDI Pingwin. Wzięli w nim udział uczniowie  naszej szkoły z klas IV-VIII.

      Wyniki ogólnopolskiego konkursu z dnia 23.01.2020r.

      Laureaci:

      III miejsce - Kamil Kret (kl. VI) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

      IV miejsce - Grzegorz Wilk (kl. VI) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

      V miejsce - Fabian Świątek (kl. V) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

       

      Wyróżnienie otrzymali:

      Franciszek Białek - (kl. V)

      Jakub Kryda - (kl. V)

      Bartłomiej Orzech - (kl. IV)

      Anna Sajdak - (kl. IV)

      Kacper Depa -  (kl. IV)

         Konkurs Panda 2019  został  przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy test składał się z  30 pytań. Do każdego pytania podane były  cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odwiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi – 0 punktów. Aby żaden uczestnik nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie każdemu uczniowi 30 punktów. W związku z tym zawodnik mógł zdobyć maksymalnie 60, a minimalnie 0 punktów.  

         Dla  uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca z matematyki, zostały przyznane następujące nagrody, na podstawie uzyskanej liczby punktów:  -za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymał dyplom grawerowany i nagrodę książkową, -za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową, -za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.

      Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

      Organizatorami konkursu w szkole byli: Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz

     • Potrawy tradycyjne i regionalne - udział uczniów w warsztatach kulinarnych.

      30.01.2020

           W czwartek 19.12.2019r. uczniowie Naszej Szkoły klas IV, VI, VII uczestniczyli w zajęciach otwartych, kulinarnych w Świetlicy w Domatkowie, która jest filią MDK w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadziła Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Elżbieta Drapała i zaproszony gość Sołtys wsi Domatków Pani Grażyna Rozmus. W warsztatach również uczestniczył i przyglądał się Dyrektor Szkoły Pan Artur Brandys oraz nauczyciele. Spotkanie zostało zorganizowane przez szkolnego koordynatora programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!” Panią Elżbietę Dec-Rak.

           Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak powinny wyglądać idealne, tradycyjne ciasto i wyśmienity farsz na pierogi. Poznali kilka technik lepienia pierogów oraz robienia naleśników z różnymi regionalnymi nadzieniami. Zajęcia były połączeniem edukacji w zakresie zdrowych i prawidłowych nawyków żywieniowych. Młodzi Kucharze uczyli się higieny i bezpieczeństwa w kuchni, właściwego zachowania podczas pracy oraz savoir – vivre’u przy stole. Wiele radości i emocji wszystkim uczniom dostarczyło „lepienie” pierogów. Była to doskonała zabawa i integracja uczestników spotkania.

      Na koniec warsztatów był czas na degustacje kulinarnych efektów. Było smacznie i pożytecznie. Mniam… mniam…

     • XV Powiatowy konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze.

      31.01.2020

           Uczennica klasy IV Anna Sajdak otrzymała wyróżnienie w XV Powiatowym Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze w kategorii „Ozdoby choinkowe”.

      Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w piątek (13 grudnia), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Uczestniczyli w nim Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

      Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży ludową tradycją Lasowiaków. Przedmiotem konkursu były ludowe ozdoby choinkowe wykonane z bibuły, papieru i słomy: łańcuchy, aniołki, gwiazdki, koszyczki, a także ozdoby bożonarodzeniowe: światy i pająki, a także akcesoria kolędnicze: turonie, maski, gwiazdy oraz szopki kolędnicze.


       

      Gratulujemy !!!
       

       

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
    • spdomatkow@wp.pl
    • 17 2271 688
    • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
    • 8141289596
    • 001132057
    • Sylwia Marek tel.: (17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Biuletyn informacji publicznej