• Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

            08.02.2021

            9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku pod hasłem przewodnim #DziałamyRazem. Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange,  a partnerami są: Google Polska, Facebook Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

            Na lekcjach informatyki w całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce zagrożeń w Internecie oraz zasad bezpiecznego korzystania         z Internetu. Wyświetlone zostały również filmy,  w których został podkreślony potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać w edukacji, jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar i jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy.

            Klasy 1 – 3, uczestniczyły w pokazie multimedialnym o tematyce „Jestem bezpiecznym i świadomym użytkownikiem globalnej sieci Internet. Aby utrwalić poznane zasady wykonali prace plastyczne.

            Klasy 5 – 8 w ramach DBI, uczestniczyli w wykładzie „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Uczniowie po wykładzie bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali dodatkowe pytania z zakresu bezpieczeństwa, cyberprzemocy itp.

            Uczniowie klasy 5 – 6 przeprowadzili wywiad z rodzicami i starszym i młodszym rodzeństwem na temat ich wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, natomiast uczniowie klas 7 – 8 opracowali materiał filmowy – „Jestem bezpieczny w sieci”.

            Na lekcjach języka polskiego w klasie VII odbyła się lekcja pt. „Nie krzywdź mnie!", podczas której uczniowie zastanawiali się nad znaczeniem Internetu, który z  jednej strony umożliwia komunikację ludziom z całego świata, z drugiej zaś niesie ze sobą duże ryzyko, które jest związane z anonimowością użytkowników sieci. Wyszukiwali w sieci przykłady zachowań niekulturalnych, agresywnych lub obraźliwych, później je omawiali i wyciągali wnioski. Wysłuchali wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka na temat netykiety, emotikonów i kreatywności językowe, wynotowali omawiane przez niego stosowne i niestosowne zachowania. Na koniec każdy stworzył  i omówił swój plakat dotyczący netykiety. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą na temat właściwego zakochania w sieci, udowodnili, że są świadomi zagrożeń, które stawia przed nimi dzisiejszy Internet, jak również roli jaki odgrywa  w ich życiu w dobie pandemii.  

            Wychowawcy wszystkich klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie. W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas młodszych i starszych przygotowali gazetki związane z bezpiecznym serfowaniem  w sieci.

            Wszystkim uczestnikom DBI, gratuluję gdyż wykazali się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalizmem w wykonaniu zaplanowanych inicjatyw. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem akcji w szkole czuwali koordynatorzy Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz, Kinga Frodyma-Stobierska.

             

            Kacper_Czachor.mp4

            Roksana_Czachor.mp4

            Piotr_Depa.mp4

            Kamil_Kret.mp4

            Dominik_Partyka.mp4​​​​​​​

            Wiktoria_Serafin.mp4

            Grzegorz_Wilk.mp4

            Plakaty DBI

            Zaświadczenie_DBI_20213822_2021.pdf

        •  29 stycznia 2021
          • 29 stycznia 2021

            12.02.2021

               Rozwiązywanie wszelkiego rodzaju składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. To nauka przez rozrywkę, bo wtedy wyrabiamy w sobie cechy takie jak spostrzegawczość, cierpliwość czy umiejętność logicznego myślenia.

               Dzień Składanki i Łamigłówki obchodzony jest 29 stycznia. Z tej okazji nauczycielka  matematyki przygotowała zajęcia online skierowanie do uczniów starszych roczników. Na każdego czekały liczne wyzwania pozwalające sprawdzić   i doskonalić swoje możliwości. Uczniowie po wysłuchaniu prezentacji, mieli za zadanie rozwiązać rebusy, zagadki, zgadywanki,  sudoku.  Wielkie zaangażowanie i radość z jaką wszyscy rozwiązywali składanki i łamigłówki dowodzą tego, że  nie są im straszne. Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu -  bawiąc się… i ucząc.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
        • 17 2271 688
        • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
        • 8141289596
        • 001132057
        • Sylwia Blat tel.: (17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
    • Biuletyn informacji publicznej