• Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
     • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

      08.02.2021

      9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku pod hasłem przewodnim #DziałamyRazem. Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange,  a partnerami są: Google Polska, Facebook Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

      Na lekcjach informatyki w całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce zagrożeń w Internecie oraz zasad bezpiecznego korzystania         z Internetu. Wyświetlone zostały również filmy,  w których został podkreślony potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać w edukacji, jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar i jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy.

      Klasy 1 – 3, uczestniczyły w pokazie multimedialnym o tematyce „Jestem bezpiecznym i świadomym użytkownikiem globalnej sieci Internet. Aby utrwalić poznane zasady wykonali prace plastyczne.

      Klasy 5 – 8 w ramach DBI, uczestniczyli w wykładzie „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Uczniowie po wykładzie bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali dodatkowe pytania z zakresu bezpieczeństwa, cyberprzemocy itp.

      Uczniowie klasy 5 – 6 przeprowadzili wywiad z rodzicami i starszym i młodszym rodzeństwem na temat ich wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, natomiast uczniowie klas 7 – 8 opracowali materiał filmowy – „Jestem bezpieczny w sieci”.

      Na lekcjach języka polskiego w klasie VII odbyła się lekcja pt. „Nie krzywdź mnie!", podczas której uczniowie zastanawiali się nad znaczeniem Internetu, który z  jednej strony umożliwia komunikację ludziom z całego świata, z drugiej zaś niesie ze sobą duże ryzyko, które jest związane z anonimowością użytkowników sieci. Wyszukiwali w sieci przykłady zachowań niekulturalnych, agresywnych lub obraźliwych, później je omawiali i wyciągali wnioski. Wysłuchali wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka na temat netykiety, emotikonów i kreatywności językowe, wynotowali omawiane przez niego stosowne i niestosowne zachowania. Na koniec każdy stworzył  i omówił swój plakat dotyczący netykiety. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą na temat właściwego zakochania w sieci, udowodnili, że są świadomi zagrożeń, które stawia przed nimi dzisiejszy Internet, jak również roli jaki odgrywa  w ich życiu w dobie pandemii.  

      Wychowawcy wszystkich klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie. W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas młodszych i starszych przygotowali gazetki związane z bezpiecznym serfowaniem  w sieci.

      Wszystkim uczestnikom DBI, gratuluję gdyż wykazali się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalizmem w wykonaniu zaplanowanych inicjatyw. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem akcji w szkole czuwali koordynatorzy Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz, Kinga Frodyma-Stobierska.

       

      Kacper_Czachor.mp4

      Roksana_Czachor.mp4

      Piotr_Depa.mp4

      Kamil_Kret.mp4

      Dominik_Partyka.mp4​​​​​​​

      Wiktoria_Serafin.mp4

      Grzegorz_Wilk.mp4

      Plakaty DBI

      Zaświadczenie_DBI_20213822_2021.pdf

    • 29 stycznia 2021
     • 29 stycznia 2021

      12.02.2021

         Rozwiązywanie wszelkiego rodzaju składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. To nauka przez rozrywkę, bo wtedy wyrabiamy w sobie cechy takie jak spostrzegawczość, cierpliwość czy umiejętność logicznego myślenia.

         Dzień Składanki i Łamigłówki obchodzony jest 29 stycznia. Z tej okazji nauczycielka  matematyki przygotowała zajęcia online skierowanie do uczniów starszych roczników. Na każdego czekały liczne wyzwania pozwalające sprawdzić   i doskonalić swoje możliwości. Uczniowie po wysłuchaniu prezentacji, mieli za zadanie rozwiązać rebusy, zagadki, zgadywanki,  sudoku.  Wielkie zaangażowanie i radość z jaką wszyscy rozwiązywali składanki i łamigłówki dowodzą tego, że  nie są im straszne. Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu -  bawiąc się… i ucząc.

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
    • spdomatkow@wp.pl
    • 17 2271 688
    • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
  • Biuletyn informacji publicznej