• Ścieżka przyrodnicza „ Prządki” oraz  zamek kamieniecki w Odrzykoniu, czyli w dalszym ciągu poznajemy naszą okolicę

      20.10.2021

      Październikowa pogoda dopisuje, dlatego wybraliśmy się na zwiedzanie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy szlakiem przyrodniczym Prządki. Tam uczyliśmy się terenoznawstwa, przeszłości geologicznej tego miejsca oraz poznaliśmy legendę wzniosłych skał. Trasa do łatwych nie należy-odrobina wspinaczki każdemu bardzo podobała się. Później spacerowaliśmy niezwykle malowniczą ścieżką biegnącą do przełomu Marcinka, a  stamtąd prosto na zamek kamieniecki. Naszą wizytę w miejscu królewskim rozpoczęliśmy warsztatami  garncarskimi, które zaowocowały przepięknymi misami. Później pani przewodnik oprowadziła nas po ruinach zamku, opowiedziała historię tego miejsca. Dla starszych uczniów była to swoista powtórka i dopełnienie wiedzy z literatury polskiej, ponieważ miejsce to i jego historia stała się przyczynkiem do napisania przez Aleksandra Fredrę przezabawnej komedii pt. „Zemsta”. Przy tak pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać z punktu widokowego krajobrazy Beskidu Niskiego oraz Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Wędrówka wymagała od nas dobrej kondycji, wytrzymałości oraz pogody ducha. Niczego nie zabrakło. Wycieczka ta mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu  projektu „Moje podwórko - mój region” realizowanym dzięki wsparciu finansowym Fundacji „Serce” – „Akademia Kreatywności”. Koordynatorem projektu i wycieczki jest pani Kinga Frodyma-Stobierska.

     • Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej

      20.10.2021

      W tym roku Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy wesołą akademią, podczas której mogliśmy podglądnąć, z przymrużeniem oka, jak wygląda dzień pracy dyrektora, nauczycieli i uczniów. Na koniec posypało się wiele życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Dziękujemy Pani Patrycji Nawratowicz i Pani Kindze Frodyma-Stobierskiej za przygotowanie przedstawienia, uczniom za wspaniałe zaangażowanie w stworzenie tego występu a Radzie Rodziców za chwile mile spędzone we wspólnym gronie.

      Dyrektor Szkoły Artur Brandys podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom za owocną współpracę. Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodził w tym roku: panią Janinę Chmielowiec, panią Małgorzatę Łobodę, panią Dorotę Styczyńską, panią Kingę Frodyma-Stobierską i pana Krzysztofa Kłodę.  Pani Elżbieta Dec-Rak została wyróżniona na gminnym spotkaniu DEN, na którym została wyróżniona Nagrodą Burmistrza. Gratulujemy wszystkim!

     • Poznajemy naszą okolicę

      17.10.2021

      W ramach projektu  „Moje podwórko - mój region” realizowanym dzięki wsparciu finansowym Fundacji „Serce” – „Akademia Kreatywności”- 12 października 2021r. uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić Park Historyczny Blizna. Poznali tam historię tego ważnego miejsca, którego głównym celem jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o obszarze, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. Park powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu brani rakietowej V1 i V2. Zwiedzanie zakończyło wspólne ognisko. To był bardzo pouczający dzień i mile spędzony czas.

     • „ Jak pomagamy innym?”

      17.10.2021

      W ostatnią środę uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach profilaktycznych pt. „ Jak pomagam innym?”, podczas których uświadomili sobie, jak wiele robią dobrego dla swoich najbliższych, jak są potrzebni i ważni dla innych, co jeszcze mogą zrobić pomimo tak młodego wieku? Zajęcia te będą prowadzone cyklicznie w ramach projektu „Spójrz inaczej”.
       

      Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Program „Spójrz inaczej” jest obecny w profilaktyce od lat dziewięćdziesiątych, ciesząc się zainteresowaniem i powodzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Nauczyciele - realizatorzy programu „Spójrz inaczej” - wskazują na wiele pozytywnych efektów osiąganych przez uczniów - absolwentów naszych programów, w tym na: lepsze rozumienie i akceptację siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć, wzrost poczucia własnej wartości, lepsze rozumienie innych ludzi, zdobycie umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi, lepsze przystosowanie dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami, zmniejszanie się częstości   zachowań problemowych w klasie zdobycie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi, zdobycie umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

      Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Kinga Frodyma-Stobierska.

     • Piórem gęsim pisane…

      17.10.2021

      W ramach zajęć bibliotecznych, nasze przedszkolaki, zapoznały się z historią postania książek, techniką zaprawiania piór gęsich przeznaczonych do pisania, a także samodzielnie mogły spróbować swoich sił w pisaniu średniowiecznym „długopisem”.

     • Start harcerski

      17.10.2021

      Udany start harcerski ma w tym roku 7 DH im. Aleksandra Kamińskiego. Dlaczego? Po pierwsze do drużyny dołączyło kilku nowych harcerzy, po drugie Komendantka Hufca Kolbuszowa  rozkazem powołała nową 7 Gromadę Zuchową „Kamyczki”, która powstała u nas.

      Z nowym zapałem uczestniczyliśmy podczas startu hufcowego w Kolbuszowej, podczas którego zuchy miały swoje zadania do wykonania, natomiast starsi harcerze wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii harcerstwa. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

      Nasze zbiórki ostatnio są bardzo sportowe. W ubiegły wtorek odbył się mecz piłki nożnej harcerki kontra harcerze.  Wiele emocji dostarczyła wszystkim  zabawa w chowanego w totalnych ciemnościach - oczywiście na zewnątrz.

      A nasz zuszki? Też napracowały się – zaprojektowały swoje koszulki i czapeczki gromadowe oraz zrobiły pyszne tosty dla starszych kolegów i koleżanek.

      Spotkanie zakończyło się tradycyjnym kręgiem, podczas którego wypłynął jeden najważniejszy wniosek …. – zbiorki muszą był dłuższe – 2 godziny to mało? No pewnie…. Jeżeli chcemy przebywać ze sobą dłużej to super… tak będzie.

      Nowych harcerzom i zuchom życzymy przygód życia w  naszej drużynie!

       

      Chętnych kandydatów do harcerstwa zapraszamy – we wtorki od 17.30. – zapraszamy do nas.

     • Kurs Zastępowych

      17.10.2021

      W dniach 8-10 października w Przyłęku odbył się Kurs Zastępowych zorganizowanym przez Hufiec Kolbuszowa, w którym wziął udział nasz druh Dawid Starzec. Miał on  możliwość poznać różne formy pracy  w drużynie.  Zapoznał się z elementy dobrej zbiórki podczas zajęć terenowych o strukturze ZHP i sprawdził się w różnych formach działania. Wraz z innymi uczestnikami projektował proporce zastępu i uczył się jak pracować z obrzędowością.

      Druhowi Dawidowi życzymy dalszych sukcesów  na drodze rozwoju harcerskiego.

     • Budujemy mosty…

      17.10.2021

      Kreatywne zajęcia w ramach lekcji plastyki? Dlaczego nie ! Budowaliśmy piaskowe instalacje – zamki, mosty, tunele – same dzieła sztuki! Prace te wymagały pomysłu, projektu, podzielenia pracy oraz współpracy w grupie.  Efekty można było długo podziwiać.

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
    • spdomatkow@wp.pl
    • 17 2271 688
    • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
  • Biuletyn informacji publicznej