Uczniowie klasy szóstej postanowili przetestować nasz nowy, szkolny plac zabaw.
Widać na zdjęciach, że bawili się świetnie :)
Uczniowie klasy szóstej postanowili przetestować nasz nowy, szkolny plac zabaw.
Widać na zdjęciach, że bawili się świetnie :)
5 czerwca 2024r. odbyła się ostatnia sesja XII kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Zakończenie rozpoczęło się grą miejską, w której młodzi radni musieli wykazać się znajomością najważniejszych ośrodków administracyjnych w Kolbuszowej. Przedstawiciele szkół szukali informacji w Urzędzie Gminy, Starostwie, Straży Miejskiej, Synagodze, Urzędzie Pracy, stacji PKP czy w dawnym budynku Urzędu Bezpieczeństwa. Radny naszej szkoły, wraz z dwoma radnymi z sąsiednich szkół, zdobył 1. miejsce. Gratulujemy!
24 – 26 maja 2024r. w Kolbuszowej odbył się VIII Zlot Bytnarowski. Nasi harcerze, z 7 DH, też tam byli i rywalizowali z wieloma patrolami innych drużyn.
Tegoroczną edycją ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!” zostali objęci w największym stopniu uczniowie klas IV - VIII, ale również młodsze klasy naszej szkoły. Realizacja zaplanowanych działań sprawiła, że uczniowie zaczęli zwracać większą uwagę na zabieranie do szkoły drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości wody oraz owoców i warzyw. Poznali najważniejsze zasady żywienia, potrafią odróżnić zdrową żywność od „śmieciowego” jedzenia. Realizacja projektu przyczyniła się również do większego zainteresowania grona pedagogicznego zdrowym odżywianiem i świadomości tego co spożywamy. Opinie rodziców na temat propagowania działań dot. zdrowego stylu życia w naszej szkole są bardzo pozytywne.
Program „Trzymaj Formę” wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Tego typu projekty służą promocji aktywności fizycznej, uczą prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.
Koordynator programu
E. Dec-Rak
Rummikub to popularna gra planszowa, która zdobyła serca milionów graczy na całym świecie. Dynamiczna rozgrywka, strategiczne podejście i nieprzewidywalne zwroty akcji sprawiają, że jest to idealna rozrywka dla uczniów lubiących rozwiązywanie łamigłówek logicznych.
W środę 29 maja 2024r. w Szkole Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu odbył się po raz pierwszy Kolbuszowski Turniej Szkół Podstawowych w Rummikub. Naszą szkołę reprezentowali Anna Sajdak i Bartłomiej Orzech z klasy VIII pod opieką Pani E. Dec-Rak. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z 9 szkół podstawowych w sumie 28 uczestników z województwa podkarpackiego. Zawodnicy rozegrali 4 rundy po 3 gry. W klasyfikacji uczniów najwyższą lokatę, spośród wychowanków naszej szkoły, zdobyła Anna Sajdak - 4 miejsce. Emocji podczas gry było dużo, a wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci.
Gratulujemy!
24 maja 2024r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, udali się szynobusem do Rzeszowa, do oddziału I PKO BP. Pracownicy banku przeprowadzili pogadankę o pieniądzach – jak je oszczędzać i pomnażać oraz jak zadbać o ich bezpieczeństwo. Zajęcia edukacyjne były niezwykle ciekawe i angażujące. Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Noga mieliśmy możliwość obejrzenia wielu miejsc w banku, niedostępnych na co dzień zwykłym klientom. Zobaczyliśmy między innymi: gabinet Pana Dyrektora, gdzie każdy mógł zasiąść w jego wygodnym fotelu. Może w przyszłości ktoś z nas zechce tam pracować.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Noga za możliwość obejrzenia pracy banku od wewnątrz, za przemiłą atmosferę podczas zwiedzania i otrzymane prezenty!
W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszej szkole, jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.
Celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tego święta są działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Na lekcji techniki uczniowie przygotowali piękne plakaty, które zostały wywieszone na szkolnym korytarzu. Podczas apelu ekologicznego została wyświetlona prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów z kl. 8 pod kierunkiem wychowawcy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie mają świadomość, że są cząstką Ziemi i dbanie o nią jest naszym wspólnym ważnym obowiązkiem. Od pielęgnacji o najbliższe środowisko zależy nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz przyszłość następnych pokoleń.
24 maja, z samego rana, uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami, wyruszyli szynobusem do stolicy województwa podkarpackiego. Zwiedzili odrestaurowaną starówkę, różane ogrody benedyktyńskie, multimedialne fontanny. Byli na zajęciach edukacyjnych w Banku PKO. Zajadali sławne lody z tzw. Myszki. Na rynku wysłuchiwali koncertów na jedynym w Polsce zewnętrznym fortepianie. Pobyt w Rzeszowie zakończyli w WDK. Tam mieli możliwość oglądnięcia spektaklu teatralnego, pt. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" na motywach książki Rafała Kosika o tym samym tytule. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom, gdyż łączyło w sobie profesjonalną grę aktorską ze świetną scenografią i specjalnymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Ponadto opowiadało o przygodach trójki nastolatków, którzy pomogli duchom przebywającym na szkolnym strychu i współpracowali ze sztuczną inteligencją AI, która im pomagała w rozwiązywaniu wielu problemów i zagadek. Na koniec zrobili sobie zdjęcie z aktorami przedstawienia. Wszyscy wrócili zadowoleni., pełni przemyśleń co w przyszłości przyniesie AI.
23 maja dwoje naszych uczniów, Roxana Haracz i Kacper Depa, wzięli udział w gminnym konkursie XIX Gminny Konkurs „Śladami Szarych Szeregów”.
Zespoły ze szkół gminy Kolbuszowa rywalizowały w 5 rundach zadań wymagających znajomości książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”, uważnego obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego Rudemu, Zośce i Alkowi oraz umiejętności szybkiego skojarzenia faktów.
Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok.
22 maja przedszkolaki z naszej szkoły oraz uczniowie klasy II wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej na przedstawienie teatralne pt. „ Brzechwolandia”. Spektakl w wykonaniu Teatru Edukacji z Wrocławia, był okazją do przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy takich jak : „ Leń”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „ Atrament”, „ Globus”, „ Znaki przestankowe”. Dzięki wizycie w cudownej krainie zwanej „ Brzechwolandią”, dzieci miały możliwość przenieść się w świat radości i marzeń. Postacie z wierszy przypomniały też naszym małym uczniom o właściwym zachowaniu w domu, szkole, na podwórku.
Legendarna książka „Czarne Stopy” Seweryny Szmaglewskiej – ucząca przyjaźni i odwagi – stała się inspiracją do realizacji projektu edukacyjnego w klasie szóstej. Książka opowiada o wspaniałych przygodach harcerzy.
Zadanie projektowe
Wymyśl nazwę̨ swojego zastępu i jego hasło oraz pseudonimy dla wszystkich członków grupy (przynajmniej 5 osób).
Narysuj plan obozu.
Przygotuj plan zajęć́ obozowych harcerzy na jeden dzień́. Zacznij od pobudki, a skończ wartą.
Zaproponuj zabawę̨ lub grę zespołową dla drużyny. Zapisz jej zasady.
Zaszyfruj wymyślonym przez siebie kodem wiadomość́.
Zaprojektuj i opisz godło zastępu lub odznakę̨ harcerską.
Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej trwa dwa lata. Na podsumowanie każdej z nich, dzięki posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi, organizowany jest wyjazd do Sejmu RP. Tak i było tym razem. Wyruszyliśmy do stolicy 18 maja. Mieliśmy okazję zwiedzić salę sejmową, korytarze i zakamarki poselskie. Dowiedzieliśmy się o pracy i strukturach rządzących w państwie. Poza tym wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście oraz Grób Nieznanego żołnierza. Nie lada atrakcją było oglądanie zmiany warty przy grobie. Przeszliśmy wiślanymi bulwarami, mieliśmy okazję spacerować po nowo otwartej kładce zw. „Na Pragę”, z której podziwialiśmy panoramę Warszawy. Nasz wyjazd zakończyliśmy zwiedzaniem Stadionu Narodowego. Przy okazji uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Targach Książki. To był bardzo intensywny, pełen wrażeń dzień w naszej stolicy.
W kwietniu na stadionie w Kolbuszowej odbył się marsz na orientację zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miejską. Uczestniczył w nim nasz radny Stanisław Białek wraz z kolegą z klasy Mikołajem Depą. W tym roku, oprócz tradycyjnego biegu z mapą, był test wiedzy na temat życia bobrów. To była bardzo ciekawa forma tej gry. Marsz zakończył się pyszną pizzą.
Za sprawą omawianej lektury pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena klasa VI przeniosła się do krainy magicznego Śródziemia. Żeby lepiej zrozumieć powieść, uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonali zadania projektowe. Korzystając z bogatych opisów autora, przedstawili dom głównego bohatera na makiecie oraz stworzyli grę planszową z przygodami Hobbita. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a imponujące prace jeszcze długo towarzyszyły nam w klasie.
Dzień, w którym mieliśmy odwiedzić hodowlę alpak "Alpaki z Koziej Górki", był bardzo wiosenny. Przywitał nas słoneczną pogodą. Wiedzieliśmy, że to będzie udany wyjazd. Serdecznie przywitali nas gospodarze zagrody wraz ze swoimi kotami. Przebywając tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących życia alpak. Mieliśmy okazję przytulić alpaki oraz nakarmić je, a odważniejsi czekali na "marchwkowego buziaki" od alpaki. Po intensywnych zabawach zjedliśmy upieczone kiełbaski. Najbardziej aktywny uczeń, Tomasz Drapała – kl. II, zostały doceniony i otrzymał miły prezenty.
Bardzo dziękujemy gospodarzom Alpaki z Koziej Górki za miłe przyjęcie i cierpliwość.
W dniach 6-7 maja 2024r w naszej szkole gościliśmy mobilną wystawę „O matmo!” w całości zaprojektowaną i przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Składały się na nią interaktywne eksponaty, które pokazały, jak fascynującą przygodą jest matematyka. Zachęcały do dalszego samodzielnego poznawania Królowej Nauk.
Na wystawę zaproszeni zostali uczniowie ze Szkół Podstawowych z Gminy Kolbuszowa. Naszą szkołę odwiedziło 11 grup (1 grupa max. 25 osób) około 300 uczniów, przedszkolaków, nauczycieli i rodziców. Wszystkim zwiedzającym wystawa bardzo się podobała, byli zachwyceni niecodziennym spotkaniem z matematyką. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Uczniowie podkreślali, że eksponaty budzą ich zainteresowania oraz ciekawość. Stwierdzili, że taką matematykę mogą polubić.
Wystawa „O matmo!” powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowanego w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Razem stworzyliśmy niezapomniane doświadczenie edukacyjne dla całej społeczności szkolnej.
Organizatorami byli:
Dyrektor Szkoły Pan Artur Brandys
Nauczyciel matematyki Pani Elżbieta Dec-Rak
Matematyka - królowa nauk, to nie tylko liczby, lecz fascynująca przygoda, która zaciekawia, bawi, zwłaszcza młodego człowieka. Pokazała to Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie, która w dniach 6 i 7 maja 2024r. zorganizowała interaktywną wystawę pt. „O matmo!” razem z Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.
Mobilna wystawa została zaprojektowana i zrealizowana przez matematyków, fizyków, inżynierów, konstruktorów, elektroników, laborantów, stolarzy i tokarzy. Matematyczne łamigłówki zachęcały i mobilizowały do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i rozwijania abstrakcyjnego myślenia. Dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, wspólnej inicjatywie MEN, Centrum Nauki Kopernik i SP Domatków, uczniowie rozwijali swoje umiejętności poprzez aktywne i angażujące metody nauczania. Samodzielnie eksperymentowali oraz odkrywali zastosowanie matematyki w życiu codziennym.
Wystawę odwiedziło około 250 dzieci, przedszkolaków oraz uczniów, i ponad 40 nauczycieli, rodziców z Gminy Kolbuszowa. Wszystkim zwiedzającym bardzo podobało się niecodzienne i praktyczne spotkanie z matematyką. Byli zachwyceni miłą atmosferą, serdecznym przyjęciem przez organizatorów i możliwością twórczej zabawy. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia.
Szczególne podziękowania kierujemy do byłego już Burmistrza Kolbuszowej Pana Jana Zuby, jak i do obecnego Burmistrza Kolbuszowej Pana Grzegorza Romaniuka, Rady Rodziców za poświęcony czas i wysiłek przy rozstawieniu oraz złożeniu wystawy oraz przybyłym tak licznie gościom.
Razem stworzyliśmy niezapomniane doświadczenie edukacyjne dla społeczności szkolnych.
Dyrektor Szkoły Pan Artur Brandys
Nauczyciel matematyki Pani Elżbieta Dec-Rak
17 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie odbyły się Gminne Eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym 2024. Wzięło w nich udział kilka zespołów w dwóch kategoriach wiekowych. Grupa 1 (klasy 4 - 6 rocznikowo) zespół czteroosobowy (2 dziewczynki i 2 chłopców) oraz grupa 2 (klasy 7 - 8 rocznikowo) zespół trzyosobowy - przynajmniej jedna dziewczynka.
Nasze drużyny zajęły II miejsce – grupa starsza i IV miejsce – grupa młodsza. SP Domatków reprezentowali: Kacper Depa, Bartłomiej Orzech, Anna Sajdak, Stanisław Białek, Szymon Drałus, Antonina Guzior i Maja Gola. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego oraz propagowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Do gminnych eliminacji przygotowała uczniów p. Elżbieta Dec-Rak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj Formę”. Głównym celem tego projektu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Poprzez projekt zachęcamy uczniów do dokonywania właściwych żywieniowych wyborów i aktywnego spędzania wolnego czasu. Tym razem do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się wszyscy uczniowie klas IV-VIII.
W marcu, w ramach tego programu, po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia. I etap – szkolny został przeprowadzony on-line za pośrednictwem Internetowego Systemu Konkursowego. Zadania, które rozwiązywali uczestnicy konkursu, były dwojakiego rodzaju. Jeden zestaw zawierał 20 zadań, w których uczniowie wybierali jedną z proponowanych odpowiedzi. Drugi zestaw składał się z 20 zadań, w których uczestnicy decydowali o prawdziwości lub fałszu zdań. Łącznie za udzielenie poprawnych odpowiedzi, uczestnik konkursu mógł uzyskać 40 pkt.
Szymon Drałus uczeń klasy VI w Ogólnopolskim Konkursie pt. "Trzymaj Formę!" uzyskał największą liczbę punktów w powiecie kolbuszowskim.
Gratulacje!
Powered by aSc EduPage