• Zbiórka harcerska

      15.11.2021

      10 października  zbiórka harcerska miała miejsce  w Kolbuszowej.  Rozpoczęła się na cmentarzu Kolegiaty, gdzie harcerze oddali hołd poległym żołnierzom. Później odbyła się gra miejska, która pozwoliła niektórym poznać ważne historycznie miejsca w Kolbuszowej. Podzieleni na dwie grupy- harcerze starsi oraz zuchy i harcerze-wędrowali z mapą i kolejnymi zadaniami do wykonania. Zapoznanie się z życiorysem św. Jana Pawła II, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki czy Janka Bytnara, policzenie zębów krokodylowi na rynku -  to tylko jedne z nielicznych wyzwań jakie czekały na zbiórce. Spotkanie zakończyło się wspólnie spędzonym czasem przy pizzy
      na kolbuszowskim stadionie.

     • „Ukryte bogactwo”

      02.11.2021

      Po raz kolejny do naszej szkoły zawitał ze swoją nową propozycją przedstawienia teatr „Eden” z Krakowa. Tym razem uczniowie mogli poznać historię dwóch braciach. Młodszy z nich musiał zmierzyć się z zazdrością brata i trudną  służbą u Faraona w Egipcie. „Ukryte bogactwo” to spektakl o tym, co tak naprawdę jest ważne. Widzowie mogli przekonać się, że nie złota szata czy skarby, lecz miłość, przebaczenie i szacunek to te wartości, które powinny zajmować ważne miejsce w życiu każdego z nas. Bogactwo mamy w sercu.

      Aktorzy Teatru Eden dali brawurowe przedstawienie, na które uczniowie reagowali spontanicznym aplauzem. Humorystyczne sceny, żywiołowa gra aktorów  oraz ich  improwizowane dialogi z publicznością tworzyły wspaniałe widowisko, propagujące ponadczasowe wartości, pozostające na długo w pamięci.

     • Ścieżka przyrodnicza „ Prządki” oraz  zamek kamieniecki w Odrzykoniu, czyli w dalszym ciągu poznajemy naszą okolicę

      20.10.2021

      Październikowa pogoda dopisuje, dlatego wybraliśmy się na zwiedzanie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy szlakiem przyrodniczym Prządki. Tam uczyliśmy się terenoznawstwa, przeszłości geologicznej tego miejsca oraz poznaliśmy legendę wzniosłych skał. Trasa do łatwych nie należy-odrobina wspinaczki każdemu bardzo podobała się. Później spacerowaliśmy niezwykle malowniczą ścieżką biegnącą do przełomu Marcinka, a  stamtąd prosto na zamek kamieniecki. Naszą wizytę w miejscu królewskim rozpoczęliśmy warsztatami  garncarskimi, które zaowocowały przepięknymi misami. Później pani przewodnik oprowadziła nas po ruinach zamku, opowiedziała historię tego miejsca. Dla starszych uczniów była to swoista powtórka i dopełnienie wiedzy z literatury polskiej, ponieważ miejsce to i jego historia stała się przyczynkiem do napisania przez Aleksandra Fredrę przezabawnej komedii pt. „Zemsta”. Przy tak pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać z punktu widokowego krajobrazy Beskidu Niskiego oraz Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Wędrówka wymagała od nas dobrej kondycji, wytrzymałości oraz pogody ducha. Niczego nie zabrakło. Wycieczka ta mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu  projektu „Moje podwórko - mój region” realizowanym dzięki wsparciu finansowym Fundacji „Serce” – „Akademia Kreatywności”. Koordynatorem projektu i wycieczki jest pani Kinga Frodyma-Stobierska.

     • Tak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej

      20.10.2021

      W tym roku Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy wesołą akademią, podczas której mogliśmy podglądnąć, z przymrużeniem oka, jak wygląda dzień pracy dyrektora, nauczycieli i uczniów. Na koniec posypało się wiele życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Dziękujemy Pani Patrycji Nawratowicz i Pani Kindze Frodyma-Stobierskiej za przygotowanie przedstawienia, uczniom za wspaniałe zaangażowanie w stworzenie tego występu a Radzie Rodziców za chwile mile spędzone we wspólnym gronie.

      Dyrektor Szkoły Artur Brandys podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom za owocną współpracę. Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodził w tym roku: panią Janinę Chmielowiec, panią Małgorzatę Łobodę, panią Dorotę Styczyńską, panią Kingę Frodyma-Stobierską i pana Krzysztofa Kłodę.  Pani Elżbieta Dec-Rak została wyróżniona na gminnym spotkaniu DEN, na którym została wyróżniona Nagrodą Burmistrza. Gratulujemy wszystkim!

     • Poznajemy naszą okolicę

      17.10.2021

      W ramach projektu  „Moje podwórko - mój region” realizowanym dzięki wsparciu finansowym Fundacji „Serce” – „Akademia Kreatywności”- 12 października 2021r. uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzić Park Historyczny Blizna. Poznali tam historię tego ważnego miejsca, którego głównym celem jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o obszarze, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. Park powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu brani rakietowej V1 i V2. Zwiedzanie zakończyło wspólne ognisko. To był bardzo pouczający dzień i mile spędzony czas.

     • „ Jak pomagamy innym?”

      17.10.2021

      W ostatnią środę uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach profilaktycznych pt. „ Jak pomagam innym?”, podczas których uświadomili sobie, jak wiele robią dobrego dla swoich najbliższych, jak są potrzebni i ważni dla innych, co jeszcze mogą zrobić pomimo tak młodego wieku? Zajęcia te będą prowadzone cyklicznie w ramach projektu „Spójrz inaczej”.
       

      Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Program „Spójrz inaczej” jest obecny w profilaktyce od lat dziewięćdziesiątych, ciesząc się zainteresowaniem i powodzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Nauczyciele - realizatorzy programu „Spójrz inaczej” - wskazują na wiele pozytywnych efektów osiąganych przez uczniów - absolwentów naszych programów, w tym na: lepsze rozumienie i akceptację siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć, wzrost poczucia własnej wartości, lepsze rozumienie innych ludzi, zdobycie umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi, lepsze przystosowanie dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami, zmniejszanie się częstości   zachowań problemowych w klasie zdobycie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi, zdobycie umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

      Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Kinga Frodyma-Stobierska.

     • Piórem gęsim pisane…

      17.10.2021

      W ramach zajęć bibliotecznych, nasze przedszkolaki, zapoznały się z historią postania książek, techniką zaprawiania piór gęsich przeznaczonych do pisania, a także samodzielnie mogły spróbować swoich sił w pisaniu średniowiecznym „długopisem”.

     • Start harcerski

      17.10.2021

      Udany start harcerski ma w tym roku 7 DH im. Aleksandra Kamińskiego. Dlaczego? Po pierwsze do drużyny dołączyło kilku nowych harcerzy, po drugie Komendantka Hufca Kolbuszowa  rozkazem powołała nową 7 Gromadę Zuchową „Kamyczki”, która powstała u nas.

      Z nowym zapałem uczestniczyliśmy podczas startu hufcowego w Kolbuszowej, podczas którego zuchy miały swoje zadania do wykonania, natomiast starsi harcerze wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii harcerstwa. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

      Nasze zbiórki ostatnio są bardzo sportowe. W ubiegły wtorek odbył się mecz piłki nożnej harcerki kontra harcerze.  Wiele emocji dostarczyła wszystkim  zabawa w chowanego w totalnych ciemnościach - oczywiście na zewnątrz.

      A nasz zuszki? Też napracowały się – zaprojektowały swoje koszulki i czapeczki gromadowe oraz zrobiły pyszne tosty dla starszych kolegów i koleżanek.

      Spotkanie zakończyło się tradycyjnym kręgiem, podczas którego wypłynął jeden najważniejszy wniosek …. – zbiorki muszą był dłuższe – 2 godziny to mało? No pewnie…. Jeżeli chcemy przebywać ze sobą dłużej to super… tak będzie.

      Nowych harcerzom i zuchom życzymy przygód życia w  naszej drużynie!

       

      Chętnych kandydatów do harcerstwa zapraszamy – we wtorki od 17.30. – zapraszamy do nas.

     • Kurs Zastępowych

      17.10.2021

      W dniach 8-10 października w Przyłęku odbył się Kurs Zastępowych zorganizowanym przez Hufiec Kolbuszowa, w którym wziął udział nasz druh Dawid Starzec. Miał on  możliwość poznać różne formy pracy  w drużynie.  Zapoznał się z elementy dobrej zbiórki podczas zajęć terenowych o strukturze ZHP i sprawdził się w różnych formach działania. Wraz z innymi uczestnikami projektował proporce zastępu i uczył się jak pracować z obrzędowością.

      Druhowi Dawidowi życzymy dalszych sukcesów  na drodze rozwoju harcerskiego.

     • Budujemy mosty…

      17.10.2021

      Kreatywne zajęcia w ramach lekcji plastyki? Dlaczego nie ! Budowaliśmy piaskowe instalacje – zamki, mosty, tunele – same dzieła sztuki! Prace te wymagały pomysłu, projektu, podzielenia pracy oraz współpracy w grupie.  Efekty można było długo podziwiać.

     • Wycieczka edukacyjna "Białkówka"

      07.09.2021

      07.09 .2021r. wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy. Młodsze klasy poznawały trasę ścieżki edukacyjnej „Białkówka” a dla klas starszych była to lekcja przyrody, biologii, historii, geografii.

      Trasa prowadziła przez miejsca wyselekcjonowane pod względem atrakcyjności przyrodniczej Próbowaliśmy nie tylko wesoło, na luzie spędzić czas, ale też przypomnieć sobie to co już doskonale wiemy.

       Każdy miał zebrać 20 liści drzew, krzewów i roślin zielnych. Na kolejnym postoju starsi uczniowie zadumali się nad losem pracowników leśniczówek walczących o niepodległość Polski.

        Koledzy wrażliwi na piękno i niepowtarzalne uroki przyrody zachwycali się kwitnącymi wrzosami. Spotkaliśmy też grzybiarzy, którzy narzekali na kiepskie grzybobranie. I oczywiście pamiętaliśmy o zasadach zachowania się w lesie. Spotkana ciężarówka wywoziła z lasu kloce drewna przypominając nam o  znaczeniu lasu dla człowieka. Po powrocie, przy ognisku najmłodsi koledzy omówili trasę i pozbierali na postoju żołędzie, które posłużą im do dalszej pracy w szkole.

     • "Jesteśmy z wami niebieskimi motylami!"

      19.05.2021

      Dziękujemy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu za nominację do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.  Z radością przystąpiliśmy do akcji na rzecz osób z autyzmem w ramach #challengeniebieskiemotyle2021 🙂.  Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

     • Akcja #Czuwam dla Ziemi

      19.05.2021

      Włączając się w akcję  Czuwam dla Ziemi harcerze z  7 Drużyny Harcerskiej im. Aleksandra Kamińskiego z Domatkowa wraz z wędrolami z 18 DW "Agat"  wysprzątali rowy między #Brzezówka a #Domatków. Na odcinku 1400 metrów zebrali przez 3 godzinę masę śmieci. Może zdjęcia poniżej dadzą do myślenia.

      Dziękujemy druhnie komendantce hm. Julicie Stępień, druhnie phm. Małgorzacie Miąso oraz starszym harcerzom za nieocenioną pomoc. Bez Was nie dalibyśmy rady!

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
   • spdomatkow@wp.pl
   • 17 2271 688
   • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
   • 8141289596
   • 001132057
   • Sylwia Marek tel.: (17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
 • Biuletyn informacji publicznej