• Patronem Szkoły Podstawowej w Domatkowie jest Maria Konopnicka.

W dniu 6 maja 1962 roku oddano do użytku nową Szkołę Podstawową w Domatkowie, której nadano imię Marii Konopnickiej. Na froncie szkoły została wmurowana tablica pamiątkowa z imieniem patronki szkoły – Marią Konopnicką. Od tego momentu na stałe w kalendarzu szkolnych uroczystości znalazła się akademia poświęcona życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Ponadto przygotowane są wieczory poetyckie, podczas których uczniowie recytują wiersze poetki bądź inscenizują fragmenty prozy.

Aby bardziej spopularyzować twórczość patronki w szkole wykonuje się gazetki tematyczne, poświęcone Marii Konopnickiej. Od 29.05.2001 roku nasza szkoła jest także organizatorem powiatowego konkursu poświęconego życiu i twórczości M. Konopnickiej.

Od września 2007r. zorganizowano również w szkole kącik poświęcony patronce. Znajduję się w nim oprócz portretu, najważniejszych informacji z biografii poetki, sztandar w gablocie (nadany szkole w czerwcu 2005 roku) oraz druga gablota, w której umieszczone są książki, fotografie, różne ciekawostki związane z życiem i twórczością Marii Konopnickiej.