• "Jesteśmy z wami niebieskimi motylami!"

      19.05.2021

      Dziękujemy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu za nominację do wzięcia udziału w akcji zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.  Z radością przystąpiliśmy do akcji na rzecz osób z autyzmem w ramach #challengeniebieskiemotyle2021 🙂.  Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

     • Akcja #Czuwam dla Ziemi

      19.05.2021

      Włączając się w akcję  Czuwam dla Ziemi harcerze z  7 Drużyny Harcerskiej im. Aleksandra Kamińskiego z Domatkowa wraz z wędrolami z 18 DW "Agat"  wysprzątali rowy między #Brzezówka a #Domatków. Na odcinku 1400 metrów zebrali przez 3 godzinę masę śmieci. Może zdjęcia poniżej dadzą do myślenia.

      Dziękujemy druhnie komendantce hm. Julicie Stępień, druhnie phm. Małgorzacie Miąso oraz starszym harcerzom za nieocenioną pomoc. Bez Was nie dalibyśmy rady!

     • Czytamy 

      23.05.2021

      23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw autorskich. W tym roku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny, w którym uczestnicy mieli pokazać się w swoich ulubionych miejscach do czytania książek. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy:

      1.miejsce – Fabian

       Światek (kl. VI)

      2. miejsce – Katarzyna Starzec i Dawid Starzec (kl.VI)

       

       

       

       

       

       

       

       

       

     • „Dzień Ziemi”

      19.05.2021

      Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, uczniowie klas V-VII stworzyli swoje lapbooki na temat ochrony środowiska.  Ta forma projektu bardzo spodobała się uczniom, ponieważ w sposób swobodny mogli wykazać się  znajomość tematu i  kreatywnością. Efekty można podziwiać na zdjęciach.

      W tym dniu na lekcji języka polskiego uczniowie klasy siódmej pisali przemówienie,
      w którym argumentowali swoje racje dotyczące zmian jakie powinny zajść w temacie ochrony środowiska. Jako młodzi ludzie wykazali się niezwykłą wiedzą teoretyczną
      i praktyczną  w tej dziedzinie. Taka postawa i świadome myślenie o świecie powinno napawać dumą rodziców, środowisko szkolne oraz lokalne.

    • Międzyszkolny  Konkurs Matematyczny
     • Międzyszkolny  Konkurs Matematyczny

      14.04.2021

      Pod koniec marca odbył się w naszej szkole Międzyszkolny  Konkurs Matematyczny ONLINE. Wzięli w nim udział uczniowie z klas V-VI ze szkół podstawowych z Domatkowa i Kupna.

       

      Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, wdrażanie do samodzielnego działania, integracja środowiska uczniowskiego, współpraca nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

       

      Międzyszkolny Konkurs  Matematyczny ONLINE rozpoczął Pan Dyrektor Artur Brandys, który podkreślił ważną rolę przydatności matematyki w życiu codziennym. Następnie życzył wszystkim uczestnikom przyjemnej i owocnej pracy. Młodzi matematycy – reprezentanci klas V-VI, przez 45 minut zmagali się z zadaniami matematycznymi przygotowanymi przez organizatorów konkursu. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, łańcuszek rachunkowy i zadania tekstowe. Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale i wykazali się dużą wiedzą na tematy będące treścią  konkursu. 

       

      Uczestnikom GRATULUJEMY i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie !!!

       

      Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ONLINE został zorganizowany i przeprowadzony pod kierunkiem Panie Elżbiety Dec-Rak i Pana Witolda Antosza.

       

     • W oczekiwaniu na wiosnę

      30.03.2021

       Do tego dnia uczniowie klas I-III przygotowywali się już od kilku dni. W klasach  i  na korytarzu szkolnym umieszczono wiosenne dekoracje. Dzieci z poszczególnych klas uczyły się nowych piosenek i rozwiązywały  różnorodne zagadki. Nie zabrakło także zabaw ruchowych przy muzyce oraz prezentacji własnoręcznie wykonanych prac plastyczno - technicznych.

     • Dzień Myśli Braterskiej w Przedszkolu

      16.03.2021

      W tym roku, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, nasze przedszkolaki zapoznały się z historią Roberta Baden-Powella- założyciela skautingu, harcerstwa.  Uczniowie mieli okazję założyć mundur i wykonać tradycyjną kartkę harcerską. Z okazji tam wspaniałego święta życzymy wszystkich prawdziwej przyjaźni i zostawiamy ze słowami R. Baden-Powella: „ Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”.

     • W bibliotece jest teraz kolorowo i wesoło

      16.03.2021

      Dzięki projektowi pt. „Wkręceni w czytanie” sfinansowanym przez Akademię Kreatywności Fundacji „Serce” z Kolbuszowej, mogliśmy  nie tylko odnowić wygląd naszej szkolnej biblioteki, ale także zakupić ponad 100 pozycji książkowych – nowości czytelniczych oraz wiele gier planszowych.  Biblioteka stała się teraz ulubionym miejscem uczniów do spędzania czasu podczas przerw i po lekcjach. Bardzo nas to cieszy.

    • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
     • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

      08.02.2021

      9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku pod hasłem przewodnim #DziałamyRazem. Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange,  a partnerami są: Google Polska, Facebook Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

      Na lekcjach informatyki w całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce zagrożeń w Internecie oraz zasad bezpiecznego korzystania         z Internetu. Wyświetlone zostały również filmy,  w których został podkreślony potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać w edukacji, jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar i jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy.

      Klasy 1 – 3, uczestniczyły w pokazie multimedialnym o tematyce „Jestem bezpiecznym i świadomym użytkownikiem globalnej sieci Internet. Aby utrwalić poznane zasady wykonali prace plastyczne.

      Klasy 5 – 8 w ramach DBI, uczestniczyli w wykładzie „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Uczniowie po wykładzie bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali dodatkowe pytania z zakresu bezpieczeństwa, cyberprzemocy itp.

      Uczniowie klasy 5 – 6 przeprowadzili wywiad z rodzicami i starszym i młodszym rodzeństwem na temat ich wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, natomiast uczniowie klas 7 – 8 opracowali materiał filmowy – „Jestem bezpieczny w sieci”.

      Na lekcjach języka polskiego w klasie VII odbyła się lekcja pt. „Nie krzywdź mnie!", podczas której uczniowie zastanawiali się nad znaczeniem Internetu, który z  jednej strony umożliwia komunikację ludziom z całego świata, z drugiej zaś niesie ze sobą duże ryzyko, które jest związane z anonimowością użytkowników sieci. Wyszukiwali w sieci przykłady zachowań niekulturalnych, agresywnych lub obraźliwych, później je omawiali i wyciągali wnioski. Wysłuchali wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka na temat netykiety, emotikonów i kreatywności językowe, wynotowali omawiane przez niego stosowne i niestosowne zachowania. Na koniec każdy stworzył  i omówił swój plakat dotyczący netykiety. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą na temat właściwego zakochania w sieci, udowodnili, że są świadomi zagrożeń, które stawia przed nimi dzisiejszy Internet, jak również roli jaki odgrywa  w ich życiu w dobie pandemii.  

      Wychowawcy wszystkich klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie. W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas młodszych i starszych przygotowali gazetki związane z bezpiecznym serfowaniem  w sieci.

      Wszystkim uczestnikom DBI, gratuluję gdyż wykazali się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalizmem w wykonaniu zaplanowanych inicjatyw. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem akcji w szkole czuwali koordynatorzy Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz, Kinga Frodyma-Stobierska.

       

      Kacper_Czachor.mp4

      Roksana_Czachor.mp4

      Piotr_Depa.mp4

      Kamil_Kret.mp4

      Dominik_Partyka.mp4​​​​​​​

      Wiktoria_Serafin.mp4

      Grzegorz_Wilk.mp4

      Plakaty DBI

      Zaświadczenie_DBI_20213822_2021.pdf

    • Zima w Domatkowie
     • Zima w Domatkowie

      01.03.2021

      Zima

       

      Na wsi, w mieście, wszędzie biało,

      tyle śniegu nasypało!

       

      Zima w styczniu świat zwiedzała,

      po podróży powiedziała: 

      - Czas wprowadzić tu porządek,  

      niechaj zajrzę w każdy kątek,    

      wtedy pierzyną puchową    

      dziś przykryję Ziemię ową.

       

      Zrobiła jak powiedziała,

      wnet do pracy się zabrała.

       

      Dzisiaj drzewom wielka bieda -

      w takim mrozie żyć się nie da!

      Wszystkie śniegiem zasypane.

      Nie do wiary, co jest grane,

      że wnet zima świat uśpiła?

      nie jest dla nikogo miła.

       

      Dzisiaj ptakom wielka bieda -

      bez jedzenia żyć się nie da!

      Wszystko śniegiem jest ubrane.

      Nie do wiary, co jest grane,

      że tym ptakom marznie noga? -

      dla każdego zima sroga.

       

      Dzisiaj ludziom wielka bieda -

      w takim mrozie żyć się nie da!

      Wszędzie śniegi niesłychane.

      Nie do wiary, co jest grane?

      Komu zimno jest, to nędza -

      zima wszystkich nie oszczędza.

       

      Drzewa smutne, ptaki głodne, ludzie źli,

      a ta zima z nas sobie kpi - i śnieży dalej.

       

      Konrad Świątek i Fabian  Świątek 

       

       

      Grzegorz_Wilk.pdf

      Roksana_Czachor.pdf

      Wiktoria_Serafin.pdf

      Kamil_Kret.pdf

      Dawid_Starzec.pdf

    • 29 stycznia 2021
     • 29 stycznia 2021

      12.02.2021

         Rozwiązywanie wszelkiego rodzaju składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię. To nauka przez rozrywkę, bo wtedy wyrabiamy w sobie cechy takie jak spostrzegawczość, cierpliwość czy umiejętność logicznego myślenia.

         Dzień Składanki i Łamigłówki obchodzony jest 29 stycznia. Z tej okazji nauczycielka  matematyki przygotowała zajęcia online skierowanie do uczniów starszych roczników. Na każdego czekały liczne wyzwania pozwalające sprawdzić   i doskonalić swoje możliwości. Uczniowie po wysłuchaniu prezentacji, mieli za zadanie rozwiązać rebusy, zagadki, zgadywanki,  sudoku.  Wielkie zaangażowanie i radość z jaką wszyscy rozwiązywali składanki i łamigłówki dowodzą tego, że  nie są im straszne. Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu -  bawiąc się… i ucząc.

    • Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
     • Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka

      24.01.2021

       

       

      Kochane Babcie...

      Drodzy Dziadkowie...

       

      Przyjmijcie najlepsze życzenia z okazji Waszego Święta !

      Życzymy Wam zdrowia, miłości, szczęścia, pomyślności, uśmiechu

      i wszystkiego, co najlepsze nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok.

       

      Żyjcie nam  sto lat !

       

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowie 

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

    • Najmłodsze dzieci wracają do szkół
     • Najmłodsze dzieci wracają do szkół

      13.01.2021

      Od 18 stycznia br. uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych zaczynają naukę w szkole.

      Opracowane zostały zasady mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już  m.in.          z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia     i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Nauczanie stacjonarne najmłodszych uczniów będzie się odbywać w reżimie sanitarnym - wytyczne_MEiN__MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkol_podstawowych.pdf

      Starsi uczniowie będą kontynuować naukę w trybie zdalnym. 

      Nauka zdalna dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych zostaje przedłużona do 31 stycznia br.

    • Ferie zimowe
     • Ferie zimowe

      13.01.2021

      Drodzy Rodzice i Uczniowie! 

      Informujemy, że w tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020r. odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.

    • Wesołych Świąt
     • Wesołych Świąt

      21.12.2020

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim,

      by tegoroczne Święta były jednymi z piękniejszych.

      Niech będą one czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu,

      trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da poczucie bezpieczeństwa

      i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

      Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, zapach choinki,

      odgłos łamanego opłatka

      i cichutko płynące dźwięki najpiękniejszych kolęd przyniosą chwile zadumy,

      refleksji i wzruszenia,

      ale też błogości wynikającej z obecności najbliższych.

       

      Świąt wypełnionych radością i miłością,

      niosących spokój i odpoczynek.

      Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,

      pełnego optymizmu,

      wiary, szczęścia i powodzenia

       

      życzą:

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie


      Grudzień 2020

    • Mikołaj w naszej szkole!
     • Mikołaj w naszej szkole!

      18.12.2020

      Na początku grudnia Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaki. Dzieci z wielką radością wypatrzyły go przez okno. Czekała na nich niespodzianka – Mikołaj zostawił list, w którym pochwalił dzieci za dobre zachowanie. Zawierał także zadania, które dzieciaki musiały wykonać: poszukać śladów renifera, ułożyć puzzle z wskazówkami, znaleźć ukryte gwiazdki, pokonać tor przeszkód. Po rozwiązaniu ostatniej zagadki przedszkolaki odnalazły drogę do sali, w której Mikołaj zostawił dla nich upragnione prezenty.

      Było mnóstwo zabawy i śmiechu. Dzieci powiedziały, że był to „najlepszy dzień w ich życiu”.

    • InO
     • InO

      22.12.2020

       5 grudnia patrol z naszej drużyny wziął udział w Mikołajkowym Marszu InO ( Impreza na Orientację) w Wilczej Woli. Pogoda  w tym dniu nam dopisała. Hufcowe patrole dwu, trzyosobowe na trzech trasach w dwóch kategoriach wzięli udział w zdrowej rywalizacji Wszystko, żeby było bezpiecznie. Rozwijaliśmy w ten sposób nasze umiejętności w terenoznawstwie i niwelowaliśmy  negatywne skutki izolacji, aktywizowaliśmy się społecznie i cieszymy się, ze spotkania w małych grupach.

    • Święto Pluszowego Misia
     • Święto Pluszowego Misia

      22.12.2020

      Tradycyjnie, jak co roku,  chociaż w nietradycyjnym wydaniu, w naszej szkole obchodziliśmy święto ulubionych pluszaków. Starsi uczniowie, którzy mają zajęcia zdalne stworzyli konkursowe albumy, w których upamiętnili dzień, w którym ich ulubiony miś odgrywał główną rolę: spędzał czas na e-lekcjach, chodził na spacery, pomagał w codziennych obowiązkach. W szczególności za udział dziękujemy

      Nasi najmłodsi świętowali ten dzień w swoim przedszkolu. Od rana dzieci oprowadzały swoje misie po salach przedszkolnych, oglądnęły film edukacyjny, z którego dowiedziały się skąd wziął pomysł na misiową zabawkę, w szkolnej bibliotece wysłuchały bajeczek o misiach, a na zajęciach  językowych śpiewały misiową piosenkę po angielsku i z języka angielskiego robiły prace plastyczne.

    • Dzień Edukacji Narodowej 2020
     • Dzień Edukacji Narodowej 2020

      14.10.2020

      Szanowni  Państwo, Nauczyciele, Pracownicy

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

       

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę Państwu spełnienia zawodowego oraz wielu osiągnięć osobistych. Składam serdeczne podziękowania za Wasz trud i za Waszą pracę.

      Wszystkim Nauczycielom, pracownikom obsługi oraz emerytom życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości oraz wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

       

      Dyrektor SP w Domatkowie  

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      13.10.2020

      „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” pod takim hasłem odbył się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Domatkowie.

      W dniu 5 października 2020 roku Nasza Szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji edukacyjnej propagującej zabawową formę uczenia się matematyki. Celem przedsięwzięcia było przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

      Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. ” Otrzymali pamiątkowe naklejki, jako dowód zdanego egzaminu.

      Do akcji włączyła się także świetlica szkolna. Uczniowie klas III rozwiązywali prostsze działania rachunkowe a młodsi, w formie kolorowanek, gier logicznych
      i zabaw, zapoznawali się z nową, dla nich, formą matematyki.

      Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Matematyka to przedmiot, który towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.

      Koordynatorami akcji byli p. Elżbieta Dec-Rak, p. Witold Antosz i p. Kinga Frodyma-Stobierska.

       Gratulujemy wszystkim osobom, które zmierzyły się z tabliczką mnożenia :) 

    • Próbna ewakuacja
     • Próbna ewakuacja

      05.10.2020

              W poniedziałek 24 września o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie rozległy się nagle głośne, trzy sygnały dźwiękowe. To alarm  wzywający wszystkich do opuszczenia budynku.      W szkole trwa  ewakuacja.   Wszyscy zachowując zasady  bezpieczeństwa, szybko oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuszczają budynek szkoły. Całość odbywa się sprawnie i zgodnie w obowiązującymi procedurami. Nie ma paniki. Pod opieką nauczycieli  dzieci udają się w bezpieczne miejsce przed budynkiem szkolnym. Meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów, dyrektorowi szkoły złożyli nauczyciele. Warto podkreślić, że wszyscy wykonali zadanie z dużym zdyscyplinowaniem.

           Ewakuacją kierował dyrektor szkoły Artur Brandys. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Pan dyrektor podziękował wszystkim za sprawną ewakuację. Po zakończonym alarmie  uczniowie wrócili na lekcje

             Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie  w sprawach bezpieczeństwa od lat współpracują z Komendą Powiatową Policji w Kolbuszowej, Komendą Powiatową Państwowej Strażą Pożarną w Kolbuszowej, jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Domatkowie.  

    • „Sprzątanie Świata”
     • „Sprzątanie Świata”

      01.10.2020

            W Polsce po raz 27-ty organizowana  była ogólnopolska ekologiczna akcja ,,Sprzątania Świata”. Tegoroczna odbywała się  pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

      Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego z nas na środowisko naturalne poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów i ich selektywną zbiórkę, co istotnie wpłynie na podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Zadania towarzyszące tegorocznej akcji to podejmowanie działań mających na celu ograniczenie niepotrzebnego wytwarzania odpadów, sprzątanie środowiska przyrodniczego oraz zmiana nawyków każdego z nas poprzez korzystanie z produktów wielokrotnego użytku, segregacji wytworzonych odpadów, które są w rzeczywistości surowcami, zdatnymi do ponownego użycia.

              W dniach 23 – 24 września 2020 roku uczniowie Naszej Szkoły   wraz z wychowawcami postanowili zadbać o Ziemię. Przed wyjściem w teren wszyscy poznali zasady bezpieczeństwa oraz główny cel działań. Klasy, zaopatrzone w worki, jednorazowe rękawiczki oraz pozytywnie zmotywowane i  ze szczytnym celem, wyruszyły w teren, który solidnie posprzątały. Oddział przedszkolny i klasy I - III porządkowały teren wokół szkoły, a uczniowie z klas starszych zajęły się obszarem w pobliskiej okolicy szkoły.
      Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegała sprawnie każdego wyznaczonego dnia. Uczniowie zbierali głównie plastik, papier, szkło i aluminium. Wszystko znalazło się w odpowiednich workach, które zostały zebrane w określonych miejscach.

      Organizatorem akcji na terenie gminy Kolbuszowa był Urząd Miejski, Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zaopatrzył nas w worki do zbiórki odpadów komunalnych i rękawiczki.

      Koordynatorami akcji w Naszej Szkole była Elżbieta Dec-Rak, Kinga Frodyma-Stobierska.

      Mamy ogromną nadzieję, że takie akcje pomogą, choć w maleńkim stopniu, uratować Ziemię.

    • Witajcie wakacje!
     • Witajcie wakacje!

      08.07.2020

      Drodzy uczniowie !

       

      Dziekując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów,

      życzymy wszystkim słonecznych wakacji,

      bezpiecznego wypoczynku, wspaniałych przygód 

      i wielu niezapomnianych przeżyć. 

      A Wam, drodzy absolwenci,

      aby spełniły się Wasze oczekiwania

      związane z nową szkołą,

      a ścieżki życia, na które wkraczacie,

      prowadziły tylko do sukcesów.

       

      Dyrektor, nauczyciele, pracownicy

       

       

     • Szkolny Konkurs Fotograficzny

      24.06.2020

      W czerwcu odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Fotograficznego pt. „WSCHODY I ZACHODY SŁOŃCA – nadzieja na dziś i jutro” organizowanego przez Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie z klas IV-VIII mieli za zadanie uchwycić najpiękniejszy wschód lub zachód słońca. Wszystkie prace nadesłane przez uczestników były niesamowite – gratulujemy Wam dobrego oka, intuicji i talentu do robienia zdjęć oraz dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce – Fabian Świątek, Roksana Czachor

      II miejsce – Edyta Ofiara, Grzegorz WilkIII miejsce – Alexandra Jemioło, Wiktoria Serafin, Kamil Kret

      Zdjecie_1.jpg

      Zdjecie_2.jpg

      Zdjecie_3.jpg

      Zdjecie_4.jpg

     • Czas na rozruszanie się!

      18.06.2020

      12 czerwca 2020r. harcerze z 7 DH wzięli udział w Hufcowych Terenowych Manewrach Zastępów. Budowanie szałasu na czas, zawiązywanie węzłów specjalistycznych, strzelanie z łuku czy chodzenie po linie nad bagnem to tylko niektóre umiejętności, którymi trzeba było wykazać się w wyznaczonych zadaniach. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba  przeżyć!

     • Dzień Dziecka

      03.06.2020

      Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.

      Jan Paweł II

       

                  Dzisiejszy dzień jest świętem Wszystkich Dzieci, świętem uśmiechu i radości. Z okazji tego dnia życzymy wszystkim dzieciakom wielu powodów do radości i uśmiechu w kręgu prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny. Niech dzieciństwo pozostanie dla Was czasem poznawania zainteresowań, nauki i wielu ciekawych przygód.

     •  „Akademia Uwielbiam”

      03.06.2020

                 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie uczestniczyła  w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Uwielbiam” w roku szkolnym 2019/2020.  Program ten adresowany jest do uczniów klas starszych, promuje wartościowy styl życia. Uczestnicy poznali najważniejsze zasady komponowania posiłków, niemarnowania żywności i aktywnego trybu życia. Dowiedzieli się też, jak czerpać radość ze wspólnego gotowania oraz spożywania posiłków.  

      Przygotowane przez organizatorów programu „Akademia Uwielbiam” materiały dydaktyczne pozwoliły przeprowadzić wartościowe zajęcia oraz były okazją do integracji uczniów  i atrakcyjną formą zdobywania wiedzy.

               Nasza Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział placówki w programie. Życzenia sukcesów                    w dalszej edukacji zdrowego stylu życia i zasad racjonalnego odżywiania.

     • JP II – Pamiętamy!

      18.06.2020

      Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II nasi harcerze upamiętnili ten dzień uczestnictwem na Mszy Świętej, wspólnej modlitwie przy pomniku papieża przy Kościele Parafialnym w Domatkowie. Serdecznie dziękujemy za piękną służbę. Czuwaj!

    • 100 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II
     • 100 rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

      10.05.2020

      Rok 2020 jest dla Nas szczególny, bowiem właśnie w maju obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Nasze serca podpowiadają nam, że o tak ważnej rocznicy nie możemy zapomnieć, a wręcz powinniśmy ją jak najradośniej uczcić. To wielki zaszczyt i motywacja do tego, aby z  nauki Świętego  Jan Paweł II czerpać jak najwięcej i kroczyć wyznaczonymi przez Niego ścieżkami.

       

      W wychowaniu bowiem chodzi właśnie o to,
      ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. (…)

      Św. Jan Paweł II

     • „ Z energią zmieńmy źródła”

      05.05.2020

       

       Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu dot. „Światowego Dnia Ziemi”

       

      Dziękujemy uczniom i ich Rodzicom za udział w szkolnym konkursie z okazji „Dnia Ziemi” pod tegorocznym hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Plakaty, prezentacje multimedialne, przemówienia dot. odnawialnych źródeł energii oraz zdjęcia można było przesyłać do 30 kwietnia. Wszyscy uczniowie włożyli maksymalnie dużo wysiłku w swoje prace. Bardzo nas cieszy, że z zapałem
      i zaangażowaniem  dbacie o Wasze przydomowe ogródki. Dlatego wszystkie prace zostały nagrodzone równorzędnie. Na szczególne wyróżnienie zasługują:

      -  w kategorii 0-IV (plakat) – Alicja Perlicka oraz Kacper i Szymon Drałus,

      - w kategorii V-VI (prezentacja multimedialna) – Fabian Świątek oraz Katarzyna i Dawid Starzec,

      - w  kategorii VII-VIII ( przemówcie) – Alexandra Jemioło.

      Nagrody i dyplomy będą na Was czekać po powrocie do szkoły.

      Wszystkim bardzo dziękujemy i gratulujemy!

      Koordynatorkami i członkami jury konkursu były: pani Kinga Frodyma - Stobierska, pani Elżbieta Dec-Rak oraz pani Małgorzata Łoboda.

     • Egzamin ósmoklasisty

      07.05.2020

      Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2020 r.

      Język polski -16 czerwca 2020 r. (wtorek) - godz. 9:00

      Matematyka -17 czerwca 2020 r.(środa) - godz. 9:00        

      Język angielski -18 czerwca 2020 r. (czwartek) - godz. 9:00

      Wyniki egzaminu zostaną podane do 31 lipca 2020 r.

    • Święto Konstytucji 3 Maja
     • Święto Konstytucji 3 Maja

      02.05.2020

       

      „Trzeci Maja radością wiosenną
      wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
      Sztandarami biało-czerwonymi
      umaiła się Rzeczpospolita.”

       

      3 maja 1791r. została uchwalona ustawa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Jej  właściwa nazwa to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni i obowiązywała tylko przez 14 miesięcy.                   Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone było od 1919 roku, potem zostało zniesione, zaś w 1990 roku, przywrócone.

    • Światowy Dzień Ziemi
     • Światowy Dzień Ziemi

      21.04.2020

      KONKURS

         Zbliża się 22 kwietnia i Światowy Dzień Ziemi, w tym roku  pod  hasłem
      “Z energią zmieńmy źródła”.

       

      Z tej okazji zapraszamy Was do udziału w szkolnym konkursie przyrodniczym. 

       

      Konkurs jest dwuetapowy:

      Etap  I

       

      Klasy 0- IV

      - przygotowujecie plakat o oszczędzaniu wody wraz ze wskazówkami
      do działania. 

       

      Klasy V-VI

       -  zróbcie prezentację multimedialną nt. odnawialnych źródeł energii.


      Klasy VII-VIII
      -  napiszcie przemówienie, w którym przekonacie swoich młodszych kolegów
      do tego, że warto na swoim podwórku zainwestować w źródła energii odnawialnej. 

        

      Etap  II  


        Zrób  sobie zdjęcie (może być oczywiście z rodziną)  jak dbasz
      o swój przydomowy ogródek ( sadzisz kwiaty, siejesz warzywa…)

       

      Termin do 30 kwietnia 2020r

       

      Przesyłacie tylko zdjęcie plakatu, przemówienia i zdjęcie z waszego podwórka, prezentacje multimedialne w formie pliku na adres konkursspdomatkow@gmail.com

       

      Nagrody: Listę zwycięzców umieścimy na Librusie oraz na stronie internetowej szkoły.

       

      Pierwszą nagrodą jaką otrzymacie będzie celująca ocena z przedmiotów przyrodniczych. Nagrody rzeczowe wręczymy po powrocie do szkoły. 

      ZGODA NA UDZIAŁ W KONKURSIE “Z energią zmieńmy źródła” I OŚWIADCZENIE O WYRAŻENIU ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ W/W KONKURSU

      Zgoda

      Stosowanie do art. 6 pkt.1 lit. a, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych zwane dalej RODO)

      wyrażam zgodę

      nie wyrażam zgody

       

      na przetwarzanie przez organizatorów konkursu pod nazwą “Z energią zmieńmy źródła” danych osobowych mojego syna/córki*:

      • Imię i nazwisko,
      • Klasa,
      • Adres e-mail

       

      dla potrzeb niezbędnych do realizacji i udziału mojego dziecka w konkursie pod nazwą. “Z energią zmieńmy źródła” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Domatkowie w okresie pandemii w trakcie nauczania zdalnego.

      ……………………………………….

       (data i podpis)

      Jednocześnie oświadczam, że jestem świadomy dobrowolności podania danych oraz że zostałem poinformowany o prawie dostępu do treści swoich danych oraz o prawie ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawie do przenoszenia danych, prawie wniesienia sprzeciwu, a także o prawie do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

      …………………………………………

      (data i podpis)

       

      Klauzula informacyjna RODO na przetwarzanie danych osobowych podczas trwania konkursu podczas nauczania zdalnego z powodu pandemii. Konkurs pod nazwą „“Z energią zmieńmy źródła”

      Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 „RODO” Dyrektor placówki informuje, że:

       

      Tożsamość Administratora

      Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie. Domatków 198. 36-100 Kolbuszowa.

      Dane kontaktowe ADO

      Administratora reprezentuje Dyrektor jednostki Artur Brandys, z którym można się skontaktować w siedzibie placówki, pod nr Tel.17 2271688 lub drogą elektroniczną spdomatkow@wp.pl

      Dane kontaktowe IOD

      IOD- nr tel. 17 2270 280, e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl

      Cele przetwarzania
      i podstawa prawna

      Dane osobowe będą wykorzystywane w celu przeprowadzenia / zorganizowania konkursów./zawodów sportowych zgodnie z:

      Art. 6 ust. 1 lit. a Rodo- a) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów

      Art. 6 ust. 1 lit. c RODO - c) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze:

      Regulamin konkursu/ zawodów sportowych.

      Odbiorcy danych

      Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą upoważnieni pracownicy Administratora danych osobowych

      Przekazanie danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej

      Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego /organizacji międzynarodowej.

      Okres przechowywania danych

      Dane osobowe będą przetwarzane przez okres 5 lat.

      Prawa podmiotów danych

      Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i uzyskania ich kopii oraz prawo ich sprostowania, poprawiania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody na ich przetwarzanie w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody wyrażonej przed jej cofnięciem (na zasadach określonych w przepisach RODO).

      Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

      Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do UODO, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r.

      Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO),

      ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa

      Informacja o dowolności lub obowiązku podania danych

      Podanie danych osobowych jest dobrowolne lecz  niezbędne do realizacji celu jakim jest uczestnictwo w konkursach/ zawodach sportowych

      Zautomatyzowane podejmowanie decyzji

      Administrator nie będzie podejmował wobec osób, których dane przetwarza zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.  

       

       

       

       KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

      Tożsamość Administratora

      Administratorem danych osobowych uczestnika Eliminacji jest Minister Sportu i Turystyki, z siedzibą w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 14.

      Dane kontaktowe Administratora

      Z Administratorem można skontaktować się przesyłając wiadomość elektroniczną pod adres: kontakt@msit.gov.pl.

      Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych

      Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych pisząc na adres: dane.osobowe@msit.gov.pl.

      Cele przetwarzania i podstawa prawna przetwarzania

      Pani/Pana dane będą przetwarzane przez Administratora, stosownie do treści udzielonej zgody, w celu:

      1) organizacji Eliminacji i Konkursu BeActive Awards 2018 oraz promocji Europejskiego Tygodnia Sportu,

      2) przesyłania przez Ministra Sportu i Turystyki, w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej, informacji o realizowanych przez niego projektach i działaniach mających na celu promocję sportu, turystyki oraz aktywności fizycznej.

       

      Podstawą przetwarzania Pana/Pani danych osobowych jest zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „RODO”), którą może Pan/Pani w każdej chwili wycofać pisząc na adres kontaktowy Administratora wskazany wyżej. W przypadku wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych ich przetwarzanie przez Administratora do tego momentu będzie zgodne z prawem.

      Odbiorcy danych lub kategorie odbiorców danych

      Nie planujemy przekazywania Pani/Pana danych innym odbiorcom danych, z wyłączeniem danych osobowych tych uczestników, których zgłoszenia zwyciężą w Eliminacjach – ich dane zostaną przekazane Komisji Europejskiej i wezmą udział w Konkursie #BeActive Awards 2018.

      Okres przechowywania danych

      Dane osobowe zawarte w zgłoszeniu będą przetwarzane:

      1) w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych jedynie w celu organizacji Eliminacji i Konkursu BeActive Awards 2018 oraz promocji Europejskiego Tygodnia Sportu – do czasu rozstrzygnięcia Konkursu lub wycofania zgody, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej;

      2) w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania przez Ministra Sportu i Turystyki, w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej, informacji o realizowanych przez niego projektach i działaniach mających na celu promocję sportu, turystyki oraz aktywności fizycznej – do momentu wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych.

       

      Prawa podmiotów danych

      Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, o którym mowa powyżej, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegółowo uprawnienia te regulują przepisy RODO.

      Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

      Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

      Biuro Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel.: 22 860 70 86.

      Informacja o dobrowolności lub obowiązku podania danych

      Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale bez ich podania Pana/Pani zgłoszenie nie weźmie udziału w Eliminacjach i Konkursie, a w przypadku wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przed rozstrzygnięciem Eliminacji Pani/pana zgłoszenie nie zostanie ocenione przez Jury.

       

    • Wesołego Alleluja!
     • Wesołego Alleluja!

      07.04.2020

      „W majestacie Boskiej chwały

      idzie Chrystus Zmartwychwstały!”

       

      Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

      Czas odradzania się wiary

      w siłę Chrystusa

      i drugiego człowieka.

      Życzymy, aby Święta Wielkanocne

      przyniosły radość

      oraz wzajemną życzliwość.

      By stały się źródłem wzmacniania ducha.

      Niech Zmartwychwstanie,

      które niesie odrodzenie

      napełni Was pokojem i wiarą,

      niech da siłę w pokonywaniu trudności

      i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

       

      Na te Wielkanocne Święta, chociaż tak inne,

      zdrowia, spokoju i otwartego serca.

      Wytrwałość i nadziei niech Was nie opuszcza

      życzą:

       

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy

      i Uczniowie

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej

      w Domatkowie

       

      Wielkanoc, 2020r.

     • Nauka online

      18.03.2020

       Szanowni  Państwo ! 

       

          W związku z epidemią koronawirusa Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej  w Domatkowie  będzie zamknięta do 26 kwietnia.

      W Naszej Szkole uczniowie mogą się uczyć za pośrednictwem dziennika elektronicznego. 

      Materiały dla ucznia są dostępne w formie online.

           Prosimy Rodziców o nadzór nad pracą domową dzieci!

     • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

      11.03.2020

        Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

      Grafika z napisem zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

       

      Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

       

      Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

        

      Rodzicu,

       

          ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

          zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

          jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

          przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

          rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

          śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

       

      Uczniu,

       

          pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

          przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

          odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

          przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

       

      Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

       

      Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.  

       

      Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

       

          dziennik elektroniczny;

          strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;

          mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

       

      Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

       

      Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

       

          Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.

          Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

       

      Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

       

      Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

       

     • Spotkanie informacyjno – edukacyjne z Powiatowym Koordynatorem Programów dotyczących promocji zdrowia

      18.02.2020

      W ramach edukacji prozdrowotnej 07.02.2020r. Nasza Szkoła gościła  specjalistkę od zdrowego żywienia Panią Barbarę Nycek. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego odżywiania,  jego wpływu na funkcjonowanie organizmu oraz budowania dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu prawidłowo skomponowanego posiłku, wartości kalorycznej wybranych produktów, norm zapotrzebowania na energię dla młodzieży i wydatkowania tej energii w czasie wykonywania różnych czynności. Prowadząca omówiła zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związanego z nieprawidłowym odżywianiem się. Wyjaśniła, na co zwrócić szczególnie uwagę, kiedy chcemy kupić naprawdę zdrowy produkt, a także jakie są korzyści dla naszego organizmu z regularnego picia wody.

      Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale także i nauczycieli. Dzieci chętnie zadawali pytania, ale również  z uwagą słuchali Pani Barbary.

      Koordynatorzy programów kształtujący właściwe postawy prozdrowotne wśród dzieci Pani Elżbieta Dec-Rak, Pani Dorota Styczyńska i Pani Janina Chmielowiec w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły pragną serdecznie podziękować Pani Barbarze Nycek Powiatowemu Koordynatorowi Programów dotyczących promocji zdrowia za to inspirujące i pouczające spotkanie.

     • Policjanci na spotkaniu z rodzicami

      17.02.2020

           W środę 05.02.2020r policjantka mł. asp. Pani Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej oraz dzielnicowy asp. Pan Łukasz Książek spotkali się z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Domatkowie. Spotkanie miało na celu wskazać, jakie zagrożenia niosą ze sobą substancje psychotropowe, niebezpieczeństwa ze strony Internetu, a także opowiedziała o odpowiedzialności prawnej nieletnich i konsekwencjach takich czynów.

      Uczestnikom wywiadówki zaprezentowano wyposażenie profilaktycznej walizki edukacyjnej, w której znajdują się przedmioty imitujące substancje do zażywania, porcjowania, przechowywania i używania narkotyków.

      Funkcjonariuszka opowiadała  zgromadzonym o różnorodnych  niebezpieczeństwach, z którymi może się spotkać młody człowiek.  Informowała również, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków.

      Policjantka mówiła również o bezpieczeństwie w sieci, o tym, jak uchronić dziecko przed zagrożeniami oraz jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione. Uświadamiała i wyjaśniała jaką ważną rolę odgrywają rodzice, opiekunowie, którzy to powinni być dla najmłodszych nauczycielami w zakresie korzystania z internetu.  „Odkrywanie” go razem z dzieckiem, nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozmowa o ryzyku umawiania się na spotkanie z osobami poznanymi w sieci oraz ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.

     • „Aktywna środa”

      03.03.2020

       Tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w „Aktywnej Środzie” organizowanej przez Starostwo Powiatowe, Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej, Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Kolbuszowej. Tam, ósmoklasiści,  mogli zapoznać się z ofertami i kierunkami kształcenia szkół ponadpodstawowych naszego powiatu, porozmawiać z nauczycielami

      i uczniami w/w placówek.  Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in.: warsztaty kulinarne, rozgrywki sportowe, zajęcia z ekonomii, geodezji, fryzjerstwa czy hotelarstwa…

      Ten czas był dla najstarszych uczniów naszej szkoły  bardzo ważny. To już ostatni czas by zdecydować się na wybór dalszej edukacyjnej ścieżki życiowej.

     • Spotkanie informacyjno - edukacyjne z przedstawicielami policji

      30.01.2020

            W obecnych czasach w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się przypadki osób nieletnich będących ofiarami różnego rodzaju uzależnień i zagrożeń. Nasza szkoła, aby uświadomić młodzieży skalę tego problemu oraz sposoby przeciwdziałania zorganizowała w dniu 28 stycznia spotkanie profilaktyczne z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Zaproszenie przyjęli dzielnicowy  asp. Pan Łukasz Książek oraz mł. asp. Pani Beata Chmielowiec. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele. Po przywitaniu się z uczniami prowadząca zajęcia wyjaśniła, jak ważna jest profilaktyka, czyli działania mające na celu zapobieganie niepożądanym zjawiskom i procesom oraz przeciwdziałanie w zakresie różnych zachowań ryzykownych. Podczas spotkania policjantka skoncentrowała się na przekazaniu uczniom wiedzy na temat szkodliwości środków uzależniających oraz ich wpływu na organizm człowieka. Zwróciła szczególnie uwagę na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po używki, w szczególności papierosy,  alkohol i narkotyki, w tym „zabójcze” w skutkach dopalacze. Przypomniała młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy.

           Następnym omawianym tematem była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjantka przypomniała uczniom podstawowe zasady właściwego korzystania z internetu. Opowiedziała o zagrożeniach czyhających w sieci. Scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśniła, że współcześnie internet jest głównie medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie i to przede wszystkim kompetencje społeczne (nabywane z wiekiem i doświadczeniem życiowym), a nie kompetencje techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się  jak postępować w przypadku zetknięcia się z przemocą w wirtualnym świecie. W końcowej części spotkań poruszano również tematykę związaną z  konsekwencjami wynikającymi z nieodpowiedzialnego zachowania oraz odpowiedzialnością karną jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny. W podsumowującej części zajęć  młodzież miała okazję rozmowy z osobą, która w swojej codziennej pracy spotyka się z tymi problemami i jest profesjonalnie przygotowana do walki z nimi.

           Na zakończenie, w  imieniu wszystkich uczniów, organizatorzy Pani Elżbieta Dec-Rak i Pan Witold Antosz podziękowali mł. asp. Pani Beacie Chmielowiec za przeprowadzenie spotkania informacyjno-edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialności prawnej małoletnich, za poświęcony czas i za to, że młodzież może zawsze liczyć na edukację, wsparcie i pomoc w sytuacjach problemowych.

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

      31.01.2020

      Dnia 22.11.2019r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki - EDI Pingwin. Wzięli w nim udział uczniowie  naszej szkoły z klas IV-VIII.

      Wyniki ogólnopolskiego konkursu z dnia 23.01.2020r.

      Laureaci:

      III miejsce - Kamil Kret (kl. VI) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

      IV miejsce - Grzegorz Wilk (kl. VI) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

      V miejsce - Fabian Świątek (kl. V) - Dyplom laureata, Nagroda książkowa

       

      Wyróżnienie otrzymali:

      Franciszek Białek - (kl. V)

      Jakub Kryda - (kl. V)

      Bartłomiej Orzech - (kl. IV)

      Anna Sajdak - (kl. IV)

      Kacper Depa -  (kl. IV)

         Konkurs Panda 2019  został  przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy test składał się z  30 pytań. Do każdego pytania podane były  cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odwiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi – 0 punktów. Aby żaden uczestnik nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie każdemu uczniowi 30 punktów. W związku z tym zawodnik mógł zdobyć maksymalnie 60, a minimalnie 0 punktów.  

         Dla  uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca z matematyki, zostały przyznane następujące nagrody, na podstawie uzyskanej liczby punktów:  -za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymał dyplom grawerowany i nagrodę książkową, -za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową, -za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.

      Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

      Organizatorami konkursu w szkole byli: Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz

     • Potrawy tradycyjne i regionalne - udział uczniów w warsztatach kulinarnych.

      30.01.2020

           W czwartek 19.12.2019r. uczniowie Naszej Szkoły klas IV, VI, VII uczestniczyli w zajęciach otwartych, kulinarnych w Świetlicy w Domatkowie, która jest filią MDK w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadziła Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Elżbieta Drapała i zaproszony gość Sołtys wsi Domatków Pani Grażyna Rozmus. W warsztatach również uczestniczył i przyglądał się Dyrektor Szkoły Pan Artur Brandys oraz nauczyciele. Spotkanie zostało zorganizowane przez szkolnego koordynatora programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!” Panią Elżbietę Dec-Rak.

           Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak powinny wyglądać idealne, tradycyjne ciasto i wyśmienity farsz na pierogi. Poznali kilka technik lepienia pierogów oraz robienia naleśników z różnymi regionalnymi nadzieniami. Zajęcia były połączeniem edukacji w zakresie zdrowych i prawidłowych nawyków żywieniowych. Młodzi Kucharze uczyli się higieny i bezpieczeństwa w kuchni, właściwego zachowania podczas pracy oraz savoir – vivre’u przy stole. Wiele radości i emocji wszystkim uczniom dostarczyło „lepienie” pierogów. Była to doskonała zabawa i integracja uczestników spotkania.

      Na koniec warsztatów był czas na degustacje kulinarnych efektów. Było smacznie i pożytecznie. Mniam… mniam…

     • Dzień Języka Ojczystego

      03.03.2020

      21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. W tym dniu w naszej szkole odbyły się lekcje , na których uczniowie poznawali historię języka polskiego, uczyli się dostrzegać jego piękno i  znaczenie w codziennym życiu. Efektem tych zajęć były  plakaty i hasła promujące język polski. Niektórzy cytowali klasyków
       a inni wykazali się własną pomysłowością. Wszystkie prace zostały wyeksponowane
      na korytarzu i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najciekawsze prezentujemy na zdjęciach.

     • XV Powiatowy konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze.

      31.01.2020

           Uczennica klasy IV Anna Sajdak otrzymała wyróżnienie w XV Powiatowym Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze w kategorii „Ozdoby choinkowe”.

      Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w piątek (13 grudnia), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Uczestniczyli w nim Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

      Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży ludową tradycją Lasowiaków. Przedmiotem konkursu były ludowe ozdoby choinkowe wykonane z bibuły, papieru i słomy: łańcuchy, aniołki, gwiazdki, koszyczki, a także ozdoby bożonarodzeniowe: światy i pająki, a także akcesoria kolędnicze: turonie, maski, gwiazdy oraz szopki kolędnicze.


       

      Gratulujemy !!!
       

       

     • Międzynarodowy Dzień Herbaty

      26.06.2020

           13 grudnia  2019r. uczniowie klas IV i VI włączyli się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Herbaty. Szkolna sala zamieniła się w bajeczną małą herbaciarnię.

      Herbata to napój, który wszyscy uwielbiają i często piją. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez herbaty, jej smaku i aromatu. Każdy ma swój ulubiony rodzaj, który ceni najbardziej ze względu na jego szczególne właściwości. Jednak niewiele osób zapewne wie, że herbata poza niezwykłymi walorami smakowymi i aromatycznymi ma także właściwości lecznicze,  z których najważniejsze to: rozjaśnienie wzroku, oczyszczanie organizmu czy poprawianie zdolności pamięciowych. Właśnie ze względu na wymienione zalety uczniowie klas IV i VI  wraz z Panią Elżbietą Dec-Rak postanowili przygotować otwarte zajęcia degustacyjno-integracyjne na które został zaproszony Pan Dyrektor Artur Brandys. Dzięki magicznemu napojowi parzonemu na różne sposoby spotkanie upłynęło w miłej atmosferze pełnej gier i zabaw. Był to dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni. Wielbiciele tego aromatycznego napoju z pewnością nie byli rozczarowani zajęciami, gdyż można było nie tylko delektować się naparem najbardziej popularnej czarnej herbaty, ale też spróbować herbaty białej i zielonej.

      Celem imprezy było przede wszystkim propagowanie zdrowego stylu życia, popularyzacja wśród uczniów picia herbaty i wskazanie jej zdrowotnych walorów.

     • Edukacyjny wyjazd do Rzeszowa

      19.02.2020

            W dniu 6 grudnia 2019 r. uczniowie  kl. 0-VIII odwiedzili  Bank PKO BP Oddział I w Rzeszowie, z którym współpracujemy od kilkunastu lat. Celem wycieczki była popularyzacja idei oszczędzania wśród uczniów i poznanie funkcjonowania banku. W tajniki bankowości wprowadziła uczniów Pani  Agnieszka Noga – Koordynator Programu SKO.
      Na początku spotkania oprowadziła wszystkich w najbardziej tajemnicze miejsca zabytkowego budynku i przybliżyła jego historię.Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca w banku, do czego służy niszczarka dokumentów, jak obsługuje się maszynę do liczenia banknotów oraz jak można sprawdzić, czy pieniądze nie zostały sfałszowane. Okazało się, że dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jak korzystać należy z karty bankomatowej. Pani Agnieszka Noga przybliżyła uczniom zakres usług oferowanych przez bank. Zachęciła ich do systematycznego oszczędzania i lokowania pieniędzy na koncie SKO.  

          Koordynator Programu Szkolnych Kas Oszczędności Banku PKO BP Oddziału I w Rzeszowie, na zakończenie spotkania serdecznie podziękowała Pani  Elżbiecie Dec-Rak za zdobycie nagrody III stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli.Pogratulowałazdobycia Brązowej Odznaki w Konkursie dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności za pracę na rzecz edukacji ekonomicznej i upowszechnienie idei oszczędzania wśród uczniów.

      Pracownikom Banku PKO BP szczególnie Pani Agnieszce Noga składamy serdeczne podziękowania za przemiłą atmosferę, słodki poczęstunek i przekazaną wiedzę.

           Drugiej części wycieczkibyła Mikołajkowa. Uczniowie klas 0 – VIII pod opieką: Dyrektora Szkoły Pana Artura Brandys, Pani Elżbiety Dec-Rak, Pani Janiny Chmielowiec i Pani Bogusławy Kobylarz udali siędo kina „Helios” w Rzeszowie. Klasy młodsze obejrzałyfilm animowany pt. „Kraina Lodu 2”,natomiast starsze klasy V-VIII z zapartym tchem oglądałyfantastyczną baśń przygodową  pt. „Czarownica 2”. Oba filmy wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Fantastyczne kostiumy i scenografia, efekty specjalne, kolorystyka i różnorodność pokazanych światów.

      Cały dzień okazał się świetną edukacyjną zabawą . Każdy uczeń wrócił zadowolony z niecodziennego wyjazdu.

      Wycieczkę zorganizował Pan Witold Antosz i Pani Elżbieta Dec-Rak opiekunka SKO.

       

     • Dzień wróżb

      05.12.2019

       

      Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.


      W naszej szkole dn. 28.11.2019 r.  odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
      Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

      Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

       

       

     • „Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”.

      02.12.2019

       

      Jak prorok powiedział,
      Panna zrodzi Syna.
      Dla ludu całego, szczęśliwa nowina.
      Nam zaś radość w tej tu chwili,
      gdyśmy Pana zobaczyli
      W szopie przy Betlejem, przy Betlejem.”

      Franciszek Karpiński

                    Szkoła     Podstawowa               

       im.    Marii   Konopnickiej

      w    Domatkow

      serdecznie zaprasza

                                                                             

      do   udziału

       

                                                             w     XV    GMINNYM    KONKURSIE                                                            

      Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”.

       

      Rozstrzygnięcie konkursu:
      17 grudnia  2019r. o godzinie 1200
      .

     • 21 listopada  - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

      02.12.2019

      Hasło tegorocznej edycji "Życzliwie, razem, blisko!" miało na celu zachęcić wszystkich do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z  działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie.

      Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej - to nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać. Pod tym kierunkiem szkoła uczestniczyła w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

      Na Dzień Dobry uczennice kl. VI Roksana Czachor i Wiktoria Serafin w ramach programów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej rozdawały wszystkim uczniom, nauczycielom „uśmiechnięte buźki”, przekazywały życzliwe pozdrowienia i zachęcały w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia.

      Na lekcjach wychowawczych rozmawiano na tematy związane ze Światowym Dniem Życzliwości. Każda klasa pod tym kątem  przygotowała pomysłowe okolicznościowe gazetki. Na korytarzu zawisł plakat i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu.

       Samorząd Uczniowski dla wszystkich klas przygotował „Drzewka szczęścia”.  
      Listki, na których uczniowie wypisywali  hasła  kojarzące się  im z  motywem przewodnim dnia, pięknie ozdobiły drzewo.  Na apelu podsumowującym wszystkie prace zostały nagrodzone brawami oraz uśmiechami. Aby, jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten dzień, dla każdego ucznia została przygotowana słodka niespodzianka. Szkolny korytarz ozdobił „Dekalog ciepłych i serdecznych myśli i pozdrowień”, który ma przypominać nam co oznacza bycie życzliwym, jakimi zasadami kierować się by być takim człowiekiem.

      Ten dzień był wyjątkowym… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie, życzliwie i słodko. Była to znamienita  okazja do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak tą życzliwość okazywać w różnych sytuacjach. Przypomniano, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził wszystkich nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

      Dzień Życzliwości i Pozdrowień został przygotowany pod kierunkiem koordynatora  programów edukacyjnych dotyczących zdrowia Panią Elżbietę Dec-Rak oraz opiekuna SU Panią Patrycję Nawratowicz.

     • Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

      26.06.2020

      W tym roku już po raz jedenasty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzony był Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską.

      W  ramach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach uczniowie z klasy IV, V, VI wzięli udział w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych, których celem było promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Uświadomiono wszystkim, że narastanie tego zjawiska to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków.  Aby, lepiej poznać zagadnienia zostały przeanalizowane ulotki i materiały przygotowane z Europejskiej inicjatywy zdrowotnej.

      – Antybiotyki działają tylko na bakterie.
      – Antybiotyki nie leczą chorób wirusowych: grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła  i oskrzeli.
      – Przyjmuj tylko antybiotyki przepisane przez lekarza – zaufaj jego wiedzy.
      – Utrzymanie skuteczności antybiotyków w przyszłości zależy od działań każdego z nas.

      Na zajęciach przyrody,  biologii zostały szczegółowo omówione zagadnienia związane  z nowościami  w leczeniu antybiotykami, właściwym ich stosowaniu i przechowywaniu oraz uświadomiono wszystkich jaka jest przyszłość                   w leczeniu infekcji  bakteryjnych.  Klasa V  przygotowała plakaty  pt.: „Niekoniecznie. Nie zawsze. Nie na wszystko”. Natomiast uczniowie z kl. IV  i VI wykonali gazetkę informacyjną nt. właściwego stosowania antybiotyków oraz ich skuteczności w określonych chorobach. Dzięki, której wszyscy uczniowie                              i nauczyciele zostali poinformowani o nowościach związanych z antybiotykami. Dzieci z klas IV- VII wzięli udział w konkursie międzyszkolnym pt.”Dziękujemy ludziom za nasze życie. To wy nas stworzyliście. Bakterie antybiotykoodporne”. Na zakończenie zajęć  podsumowując wszystkie działania w szkole uczniowie kl. IV-VII  obejrzeli film edukacyjny pt. „Koniec ery antybiotyków”.

      Europejski Dzień Wiedzy o antybiotykach w szkole przeprowadziła Pani Elżbietka Dec-Rak i Pani Małgorzata Łoboda.

     • Międzynarodowy Dzień Tolerancji -  16 listopada

      26.06.2020

       Tolerancja niezwykle cenna wartość  zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić jej znaczenie klasy IV i VI wzięły udział w specjalnie przygotowanych zajęciach multimedialnych.   Głównym ich celem było uzmysłowienie uczniom, że wzajemna tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich. Po krótkim wprowadzeniu na temat znaczenia słowa tolerancja, zadaniem uczniów było wypisanie kilku przemyśleń, bądź miłych słów to, co kojarzy im się z omawianą wartością.

      Następnie podczas żywo prowadzonych dyskusji uczniowie wymyślili wiele wspaniałych sentencji z pięknymi życzliwymi i pełnymi tolerancji słowami.  Dzieci podczas zajęć oglądnęły film, którego celem było kształtowanie właściwych postaw, szacunku i empatii.

      Podsumowaniem tego dnia było stworzenie przez uczniów kl. IV i VI szkolnej gazetki nt.  „Wszyscy różni, wszyscy równi”. Działania, które w tym dniu  towarzyszyły dzieciom pogłębiły ich wiedzę na ten temat, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły serca i zachęcił do walki z  brakiem tolerancji. Podjęta przez uczniów kl. IV i VI inicjatywa miała na celu  poruszyć „strunę” wrażliwości i  spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.         

      Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – koleżanek i kolegów.

     • Wierszem i śpiewem uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

      15.11.2019

              Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy najważniejsze święto dla wszystkich Polaków – Narodowe Święto Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

      Z tej okazji w środę 13 listopada w Naszej Szkole odbyła się akademia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie klas IV –VII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Wspomniano o najważniejszych wydarzenia powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

       

              Uroczysta akademia była potwierdzeniem wielkiego szacunku dla wszystkich Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. A także wyrazem wdzięczności dla rodaków, którzy oddali to, co dla każdego człowieka jest najważniejsze i najpiękniejsze – oddali swoje życie z miłości do Ojczyzny i wiary w zwycięstwo. Dzięki ich ofierze, mamy dzisiaj własne terytorium, godło, hymn, flagę, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których posługujemy się językiem polskim. Na zakończenie Pan Dyrektor Artur Brandys podziękował wszystkim za przygotowanie i zaangażowanie się w uroczystości szkolną  związaną z obchodami 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podsumował wystąpienie uczniów zdaniem, że była to prawdziwa lekcja historii oraz pokazanie tego, że jesteśmy dumni z naszej polskości.
              Uroczystość przygotowali Pani Elżbieta Dec-Rak, Pan Witold Antosz, Pan Krzysztof Kłoda. W udekorowanie szkoły w symbole narodowe zaangażowali się uczniowie wraz ze wszystkimi nauczycielami. Celem akademii było utrwalenie historycznej wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń oraz podkreślenie roli Polaków, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

      Niech pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę pozostanie głęboko w naszych sercach i pamięci.

     • Spotkanie z przedstawicielką Banku PKO BP

      25.11.2019

      13 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie klas 0-III z przedstawicielką Banku PKO BP Oddział I w Rzeszowie. Dzieci szczegółowo zapoznały się ze światem pieniędzy, oglądały jak wygląda i działa serwis internetowy, dowiedziały się, jak przystąpić do SKO i założyć konto dla najmłodszych. Przedstawicielka banku zachęcała wszystkich uczniów do włączenia się w działalność Szkolnej Kasy Oszczędności działającej w Naszej Szkole. Ze spotkania uczniowie wyszli z przekonaniem, że dzięki SKO już sześciolatek może uczyć się korzystania z usług bankowych poprzez animowany, bezpieczny oraz dostosowany do jego wieku i gustu serwis internetowy.

      Na zakończenie spotkania każde  dziecko dostało drobny upominek ufundowany przez bank. Przedstawicielka Banku  PKO BP w Rzeszowie Pani Agnieszka Noga zaprosiła Pana Dyrektora Artura Brandysa wraz z uczniami i nauczycielami szkoły na spotkanie do siedziby oddziału.

       

      Dziękujemy i do zobaczenia !!!

     • „Patriotyczna nocka w szkole”

      20.11.2019

      Z 8/9 listopada 2019r. harcerze 7 DH z Domatkowa wraz z drużynową Kingą Stobierską nocowali
      w szkole. Dłuższa zbiórka zorganizowana była pod hasłem „ Ogień Niepodległości”. Spotkanie rozpoczęło się apelem głównym, następnie wszyscy zostali zakwaterowani do swoich sal. O godzinie 2000 rozpoczęło się niepodległościowe świeczkowisko, na którym wspominaliśmy wydarzenia z losów legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Niezwykłą niespodzianką była wizyta  Komendantki Hufca druhny phm. Julity Stępień, która przyjechała do  z „ogniem” z XVIII Sztafety pt.  "Ogień Niepodległości", organizowanej przez hufiec ZHP Zgierz. Już na początku listopada harcerze i instruktorzy wyjechali
      na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim- historycznego miejsca, gdzie w dniach 4-6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Mieliśmy ten zaszczyt, ze jako pierwsi mogliśmy symbolicznie  kontynuować sztafetę. Przenieśliśmy ogień na zewnątrz, gdzie rozpaliliśmy obrzędowe ognisko. Tam odbyła się dalsza część gawędy ,podczas której druhna drużynowa odczytała Rozkaz Specjalny, w którym odczytała harcerzy gotowych do złożenia przyrzeczenia harcerskiego. Dh Roksana Czachor, dh Wiktoria Serafin i dh Dawid Starzec na ręce druhny komendantki i swojej drużyny złożyli przyrzeczenie przy „Ogniu niepodległości, który przyjechał do nich aż z Ukrainy. To był bardzo wzruszający wieczór. Dalsza część wieczoru to były śpiewy harcerskie i gry integracyjne. Nie obyło się bez nocnych niespodzianek, które starsi harcerze przygotowali młodszym … czyli nocny alarm
      z escaperoom’em.  Kolejny dzień zakończył się obrzędowym kręgiem.

      Dziękujemy druhnom Gabrysiom i druhnie Oli za przygotowanie przepysznej i zdrowej kolacji oraz śniadania.

     • „ Szkoła do hymnu” i „Patriotyzm Młodego Polaka”

      20.11.2019

      8 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 1111 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali Hymn Narodowy.

      Także w tym dniu odbyło się  rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pt. „Patriotyzm Młodego Polaka” zorganizowanego przez Samorząd Szkolny. Zadaniem konkursowym było wykonanie projektu koszulki z motywem patriotycznym.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Alexandra Jemioło (kl. VII),

      II miejsce – Dawid Starzec ( kl. VI),

      III miejsce – Katarzyna Starzec ( kl. V).

      Wyróżnienia zdobyli: Franciszek Białek i Jakub Kryda ( kl. V).

      Zwycięzcom gratulujemy!

     • Kwesta w Kolbuszowej

      20.11.2019

       1 listopada 2019r. harcerki: dh Wiktoria Serafin i dh Alexandra Jemioło, jako wolontariuszki,  wzięły udział           w kweście zorganizowanej przez Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara

      w Kolbuszowej. Tegoroczna zbiórka przeznaczona zostanie na renowację Cmentarza Parafii pw. Wszystkich Świętych.

      Po zbiórce druhny wraz z drużynową Kingą złożyły znicze na pomnikach polskich bohaterów.

     • Wycieczka krajoznawcza - Pogórze Środkowobeskidzkie –

      19.11.2019

      30 października 2019r., w niesamowicie ciepłej aurze pogodowej, uczniowie klas IV-VIII wraz  opiekunami p. Kingą Frodymą i ks. Bogdanem Janikiem wybrali się na wycieczkę krajoznawczą Przedgórzem Karpackim, a dokładniej zwiedzili tereny miejscowości Kielnarowa, Hermanowa, Górze Żmijowe, Rzeszów. Cały wyjazd to była geograficzna lekcja w terenie. Na początku uczniowie podziwiali odkrywki fliszu karpackiego wraz z jego warstwami łupkowymi i łupkowo-piaskowcowymi oraz poznali jego historię geologiczną. Następnie podczas wędrówki po lesie mieli okazję zobaczyć różnorakie formy terenu: wąwozy, parowy, osuwiska… młodsi nauczyli się orientować mapę w terenie przy użyciu kompasu a starsi korzystać z map terenowych. Punktem kulminacyjnym dla każdego było samodzielne, przy użyciu mapy poziomicowej, dotarcie do źródełka „Studzianka”. Uczniowie, którzy dobrze potrafili odczytać formy terenu na mapie bez problemu, po łagodnym stoku dotarli do celu, a ci, którzy mieli z tym odrobinę problemu musieli zmierzyć się z błotnistym urwiskiem. Jednak wszyscy, jedni mniej drudzy bardziej wybłoceni,  dotarli do celu. Tam czekała ich niespodzianka-uroczy, drewniany kościółek w środku lasu. Natomiast w Rzeszowie uczniowie spacerując po plantach poznali pojęcia rzeki, zakola rzeki i terasów zalewowych. To był naprawdę udany wyjazd. Nie odbyłby się, gdyby nie dofinansowanie projektu  z  Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce”.

       

     • Światowy Dzień Walki z Otyłością

      29.10.2019

                W dniach 25-29 października obchodziliśmy w naszej szkole dni zdrowego odżywiania po to, by zwrócić uwagę na problem otyłości, gdyż na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi!

      W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet.


      Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu
      i niezdrowe odżywianie.

      Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia.

       

      Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, przypadającego 24 października, odbyły się w naszej szkole zajęcia w kl. 0 - III pt.: „Żyj zdrowo i kolorowo”, a w klasie IV - VIII „Zdrowo jemy i aktywnie żyjemy”, które zawierały wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania. Przedstawiono w każdej klasie prezentację na temat przyczyn otyłości oraz negatywnych konsekwencji zdrowotnych, jakie za sobą niesie nadwaga. Trzeba dodać, że problem ten coraz częściej dotyczy też dzieci i młodzieży. Każdy uczeń otrzymał wskazówki – STOP OTYŁOŚCI. Uczniowie klas 0 - III  wykonywali zakładki do książki pt.: „Jem zdrowo-kolorowo”, natomiast uczniowie klas IV – VIII, oglądali filmy o tematyce związanej z otyłością, a następnie wspólnie z nauczycielem omawiali zagadania związane z zdrowym żywieniem, aktywnym i higienicznym trybem życia. Została przeanalizowana Piramida Zdrowego Żywienia.  Wszystkim uczniom została przedstawiona prezentacja nt. „Otyłość i nadwaga wśród dzieci i młodzieży. Epidemia współczesnej cywilizacji”. Dodatkowo przeprowadzone zostały pogadanki o wpływie tego co spożywamy na nasze zdrowie. W ciągu całego roku szkolnego wśród społeczności szkolnej promujemy zdrowe nawyki, takie jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwoli  to uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. 

      Oprócz w/w działań uczniowie klas IV-VIII dokonywali pomiaru masy ciała, obliczali BMI (body mass indeks) i określali wskaźnik budowy ciała. Z pomiarów korzystali uczniowie naszej szkoły oraz pracownicy. Poznali  zasady zdrowego odżywiania, nową piramidą żywieniową, zagrożenia bulimią i anoreksją przy niewłaściwej kontroli masy ciała i inne informacje związane z prawidłowym odżywianiem.

      Zajęcia w klasach 0-VIII przeprowadzili p. Elżbieta Dec-Rak i p. Witold Antosz.

      Wszystkie te działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania, wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Domatkowie.

     • Lekcja historii w kinie

      19.11.2019

      25 października harcerze z naszej drużyny wraz z drużynową Kingą Stobierską oraz Hufcem Kolbuszowa pojechali do kina na film Dariusza Gajewskiego pt. „Legiony”. To osadzona w latach 1914-1916  opowieść o przyjaźni, miłości i dojrzewaniu. Głównym tłem tych historii jest tworzenie się podczas
      I wojny światowej zalążka przyszłej polskiej armii.

       

     • II Miejsce Uczniów z Domatkowa w Powiatowych Igrzyskach  Młodzieży w Unihokeju.

      15.11.2019

            W dniu  23.10.2019  w Publicznej Szkole  Podstawowej  im. Marii Skłodowskiej - Curie na os. Podlasek w Majdanie Królewskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży  w unihokeju chłopców klas VII  i VIII.

             Do turnieju zgłosiło się sześć  drużyn z naszego powiatu, które w trakcie losowania zostały rozstawione  do dwóch  grup.

      W  grupie pierwszej znalazły się  szkoły :  SP Cmolas,        SP Majdan Królewski, SP Trzęsówka .

      W  grupie drugiej   : SP Komorów, SP Domatków , SP Kupno,

      Po rozegraniu meczy eliminacyjnych w grupach, wyniki przedstawiały się następująco :

      Grupa I

      Cmolas – Majdan  - 0:1

      Majdan – Trzęsówka - 1:0

      Trzęsówka – Cmolas - 0:3

      Grupa II

      Komorów – Domatków - 0:1

      Domatków – Kupno - 1:1

      Kupno – Komorów - 0:2

       

       Drużyna z  Domatkowa w  swojej  grupie pokonała  Komorów 2:0 i zremisowała  z Kupnem 1:1  zapewniając sobie awans do meczu finałowego z  Majdanem  Królewskim, który wygrał swoje dwa mecze grupowe z Cmolasem i Trzęsówką.

      W meczu o pierwsze miejsce  doświadczona drużyna   gospodarzy  ponownie obroniła tytuł z roku poprzedniego. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 2:1 dla Majdanu Królewskiego, choć do przerwy zanosiło się na niespodziankę -  chłopcy z Domatkowa remisowali z obrońcami tytułu (1:1).                                     Zawodnicy z Majdanu Królewskiego tym zwycięstwem zapewnili sobie awans  do Półfinału Wojewódzkiego.  

      W meczu o III miejsce spotkały się  szkoły z  Cmolasu i Komorowa. Pojedynek  tych drużyn zakończył się  wynikiem  0 : 2 dla Komorowa.

      Końcowa  klasyfikacja Turnieju

       

      1. Majdan Królewski
      2. Domatków
      3. Komorów
      4. Cmolas

      5-6. Kupno

      5-6 Trzęsówka

       

       

      Zespół z Domatkowa zagrał w składzie : Wiktor Białek, Bartłomiej Surowiec, Kamil Guzior , Kamil Kret , Bartłomiej Dapała , Grzegorz Wilk ,Michał Depa,  

      Jacek Kret – opiekun drużyny.

       

       

      Opracował Jacek Kret

       

     • Młodzieżowa Rada Miejska

      19.11.2019

       

      23 października 2019r. odbyła się I sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej, w której także mamy swojego przedstawiciela szkolnego - radną  Karolinę Siwiec. Spotkanie odbyło się w nietypowym miejscu, bo w Urzędzie Starostwa Kolbuszowskiego. Tam młodzi radni mogli zapoznać się w pracą wszystkich organów i działów tej instytucji.

     • "Znajdź właściwe rozwiązanie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

      Autorzy programu, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, kładą nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia.

      Cel główny programu: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

     • "Trzymaj Formę!"

      30.10.2019

           Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!" współorganizowanym  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

            Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety,            w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

      Koordynatorem programu "Trzymaj Formę!" jest P. Elżbieta Dec-Rak.

       

     • "Bieg po zdrowie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy  z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

      Główne cele programu:

      • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
      • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
      • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

      Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

     • "Nie pal przy mnie, proszę”

      28.11.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Ogólnopolskim Programie Edukacji Antytytoniowej, który  przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

      Stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym.

       Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

      Koordynatorem programu jest Pani Dorota Styczyńska.

     • "Moje dziecko idzie do szkoły"

      30.10.2019

             Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Programie edukacyjnym „Moje dziecko idzie do szkoły” skierowanym do dzieci klas pierwszych, ich rodziców i opiekunów.

          Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych  u dzieci oraz przekonanie ich  o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.

      Koordynatorem programu "Moje dziecko idzie do szkoły" jest P. Janina Chmielowiec.

     • #CodeWeek2019 Europejski Tydzień Kodowania

      29.10.2019

      Ta społeczna inicjatywa w ramach, której uczniowie mogą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. W ramach tej akcji uczniowie poznają zasady bezpiecznego surfowania po sieci Internetowej. Trudno dziś podważyć stwierdzenie, że Internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży, należy pamiętać, że Internet sam w sobie nie jest ani dobry ani zły – złe lub dobre może być to do jakich celów będzie on wykorzystywany i jakie będą towarzyszyć temu surfowaniu intencje.  To dzięki Internetowi dzieci młodzież wchodzi w kolorowy świat, który czasem stanowi rozrywkę a czasem wykorzystywany jest do edukacji czy nauki, a kiedy indziej jest płaszczyzna do spotkania się z rówieśnikiem z drugiej półkuli. Za pośrednictwem sieci uczniowie mogą rozwiać swoje pasje i zainteresowania, poznawać ciekawych ludzi, służyć pomocą innym,  tworzyć społeczności o zbieżnych zainteresowaniach. Ale ten sam Internet może być przyczyną uzależnienia, narzędziem przez które możemy strać dużo cennego czasu, źródłem niebezpiecznych znajomości, możemy doświadczyć cyberprzemocy, cyberprzestępczości.

      Dlatego takie akcje pokazują jak bezpiecznie korzystać z komputera czy Internetu. Wskazują właściwe kierunki wykorzystania nowych technologii, stwarzają możliwość modelowania właściwych postaw w korzystaniu z Internetu.

      W ramach  #CodeWeek2019 w Szkole Podstawowej w Domatkowie zostały zorganizowane następujące wydarzenia: 

      • lekcje informatyki poświęcone kodowaniu i programowaniu w wybranych aplikacjach Scratch i Logomocja,
      • zajęcia dodatkowe z korzystaniem ze stron internetowych Ministerstwa Cyfryzacji https://gov.pl,
      • gry i zabawy online blocy games, godzina kodowania,
      • online turniej gier logicznych,
      • pokaz multimedialny o Technologiach Informacyjno - Komunikacyjnych, pogadanka o ich pozytywnym i negatywnym  oddziaływaniu na życie ucznia, rodzica i nauczyciela,
      • lekcje ze smartfonem – poznanie możliwości mobilnych aplikacji, które uczą programować np.: Udacity itp.,
      • lekcje z uczniami kl. 0-III o tematyce „Bezpieczeństwo w sieci”,
      • zajęcia techniczne - wykonywanie przez dzieci pracy edukacyjnej „Pan Stop”, „Makieta skrzyżowania”,
      • warsztaty – rozwijanie: logiczne myślenie, zdolności matematyczne, wyobraźnię, kreatywność ucznia,    poprze gry planszowe, logiczne – szachy.

       

      Koordynatorem akcji #CodeWeek2019 w SP Domatków była p. Elżbieta Dec – Rak  i p. Witold Antosz.

     • ŚLBOWANIE KLASY I

      24.10.2019

      16 października  2019r.  odbyło się  w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia klasy I. Do Braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie  została przyjęta nowa grupa dzieci. Pięknie udekorowana jesiennymi atrybutami sala zapowiadała niezwykłą uroczystość. W obecności przybyłych gości ;  Pani Sołtys i jednocześnie przewodniczącej KGW Grażyny Rozmus, Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Elżbiety Drapała,  rodziców pierwszoklasistów oraz  Pan dyrektora Artura Brandysa, ks. Proboszcza Bogdana Janika, Nauczycieli, Pracowników szkoły, a także starszych kolegów pierwszoklasiści uroczyście ślubowali na sztandar. Zanim to jednak nastąpiło pierwszaki zostali poddani poważnemu egzaminowi, który przeprowadziła miłościwie nam panująca Pani Jesień wraz ze swymi pomocnikami Leśnymi Ludkami.  Za każde dobrze wykonane zadanie uczniowie otrzymywali jesienny kolorowy listek. Ocenianiu podlegała recytacja, śpiew, rozwiązywanie zagadek, znajomość liter, figur geometrycznych, umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych, a także sprawność ruchowa. Ze sprawdzianu Pierwszaki wyszli obronną ręką, gdyż byli świetnie przygotowani.  Egzamin został zdany na szóstkę i Pan Dyrektor zgodził się dopuścić ich do ślubowania, a następnie pasowania. Na sztandar ślubowali też rodzice.  Po części artystycznej radości było wiele, gdyż z okazji święta Pierwszaki otrzymali oprócz  pamiątkowych dyplomów  liczne prezenty.  Następnie wszyscy udali się do jadalni na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Niespodzianką dla uczniów był wspaniały, pyszny tort.    Na pamiątkę tego wydarzenia  uczniowie  klasy  I  wraz  z Panem Dyrektorem, wychowawczynią Janiną Chmielowiec oraz rodzicami  zasadzili   przy szkole drzewo.

     • Wspomnienia z Dnia Edukacji Narodowe

      14.11.2019

       Tegoroczne obchody DEN rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafialnym

      w Domatkowie. Tuż po niej, na okazjonalnie udekorowanej sali gimnastycznej,  zgromadzili się zaproszeni goście: poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowiec,  sołtys wsi a zarazem przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich pani Grażyna Rozmus, przewodnicząca Rady Rodziców pani Elżbieta Drapała, emerytowana nauczycielka pani Anna Kuna, prezes Akcji Katolickiej w Domatkowie pan Michał Kamiński.

                       Dyrektor szkoły pan Artur Brandys przywitał serdecznie gości, Radę Pedagogiczną Szkoły, pracowników oraz uczniów i zapowiedział program artystyczny przygotowany wraz z uczniami przez panią Patrycję Nawratowicz i panią Kingę Frodyma - Stobierską. Akcja  przedstawienia rozgrywała się w scenerii pokoju nauczycielskiego. Na wesoło mogliśmy podglądnąć co tam się dzieje na przerwie za „magicznymi dla uczniów” drzwiami. Uczennice klasy siódmej i dwóch uczniów klasy piątej pokazało, w mistrzowskim stylu, swój aktorski i wokalny talent. Utwory muzyczne  nawiązywały do gorących rytmów włoskich i irlandzkich.  Rozbawieni do łez widzowie, gromkimi brawami, podziękowali
      za występ.

                       Potem rozpoczęła się część oficjalna, w której na początku uczniowie podziękowali panu posłowi i za jego pośrednictwem panu Markowi Ożdze, dyrektorowi WORD-u w Tarnobrzegu,
      za podarowany szkole fantom.

                      Następnie pan dyrektor szkoły przeszedł do szczególnych podziękowań. W tym roku postanowił wyróżnić Michała Depę, naszego ósmoklasistę, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportowej. Przypomnijmy Michał zdobył szóste miejsce w wojewódzkim konkursie pchnięcia kulą.
                      W dalszej części dyrektor podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom
      i uczniom za owocną współpracę.  Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodził
      w tym roku: panią Janinę Chmielowiec, panią Dorotę Styczyńską, panią Patrycję Nawratowicz i pana Krzysztofa Kłodę.  Pan dyrektor Artur Brandys został wyróżniony na gminnych obchodach DEN,
      na których został wyróżniony Nagrodą Burmistrza. Gratulujemy wszystkim!

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – 4 października 2019 r.

      08.10.2019

       Celem akcji ŚDTM jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym i można uczyć się jej z przyjemnością.                                                                                                  

      W naszej szkole uczniowie klas IV-VIII już od początku września byli zachęcani do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a  akcja ŚDTM to była okazją dla niektórych z nich do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
       

      Nauczyciele koordynujący Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  P. Elżbieta Dec-Rak i P. Witold Antosz przygotowali plakat informujący, przeprowadzili zajęcia edukacyjne oraz konkurencyjne  gry i zabawy na komputerze, a także przedstawili krótki film tematyczny związany ze ŚDTM. Wszystko po to, aby uczniowie w tym dniu bezbłędnie zdali egzamin i  wszyscy zdobyli tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. I w końcu, po angażujących przygotowaniach  zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów poprzez świetną zabawę w przyjemny, niecodzienny sposób wiedza została sprawdzona i wyłoniono Mistrzów Tabliczki Mnożenia.

      Obchody ŚDTM wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji , wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.

      Gratulujemy wszystkim!

     • Alert Pamięci

      24.10.2019

                     27 i 28 września, nasz harcerz Dawid Starzec i  dh drużynowa Kinga Frodyma-Stobierska wraz z Hufcem Kolbuszowa, uczestniczyli w Warszawie w Alercie Pamięci poświeconym 80. Rocznicy przejścia ZHP do konspiracji-Szare Szeregi. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego , wzięli udział w polowej  mszy świętej, grze miejskiej dotyczącej miejsc historycznych powiązanych z Szarymi Szeregami oraz w państwowych uroczystościach na Placu Defilad.  Spotkanie, już z nielicznymi, powstańcami było przepiękną, wzruszającą, żywą lekcją historii.

     • Dzień Młodych Pasjonatów

      24.10.2019

      Uczennice klasy siódmej i ósmej, w czwartek 26 września, wzięły udział w Dniu Młodych Pasjonatów zorganizowanym przez ZSA-E w Weryni. Dziewczęta wzięły udział w zajęciach kulinarnych, na których poznały sposoby dekorowania i serwowania dań. Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość degustacji przygotowanych potraw.  Na zakończenie zostały zaprezentowane kierunki kształcenia oferowane przez ZSA-E.

     • Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce

      06.11.2019

        Michał Depa - uczeń Szkoły Podstawowej w Domatkowie

      Szósty  w Finale Wojewódzkim w Pchnięciu Kulą.

       

       25 września 2019 na stadionie CWKS "Resovia" w Rzeszowie  odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej –  był  to drugi  Finał Wojewódzki w nowym roku szkolnym.

       Po wcześniejszych eliminacjach z 25  powiatów  w tym dniu wzięło  udział ok. 700 młodych adeptów "Królowej Sportu". Rozdano pierwsze dyplomy, medale i symboliczne tytuły Mistrzów Województwa.

      Oficjalnej inauguracji dokonała p. Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie, która podkreśliła wagę aktywności fizycznej w życiu młodego pokolenia.

      Poczet flagowy wprowadzili finaliści ostatnich Mistrzostw Polski Młodzików w lekkiej atletyce:

      • Agata Puzio ( SP Majdan Królewski / MKS "Stal" Nowa Dęba ),
      • Błażej Pilawa ( SP Nr 14 Przemyśl / UKS "Tempo-5" Przemyśl ),
      • Mateusz Kochmański ( SP Albigowa / CWKS "Resovia" Rzeszów ).

      Zapalenia znicza Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej dokonał Krzysztof Gołąbek - brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie na 5 km (SP Nr 3 Nowa Dęba / MKS "Stal Nowa Dęba).

      Apel olimpijski odczytał Oliwer Wdowik - aktualny Mistrz Polski Juniorów na 100m i 200m, złoty medalista Mistrzostw Europy, rekordzista Polski (III LO Rzeszów / CWKS "Resovia" Rzeszów).

      Ślubowanie w imieniu zawodniczek złożyła Anna Kicińska - srebrna medalistka MPMł. (SP Nr 6 Przemyśl / UKS "Tempo-5" Przemyśl).

       

                  W konkursie pchnięcia kulą startowali dwaj nasi reprezentanci  z powiatu kolbuszowskiego. Miłą niespodziankę sprawił uczeń naszej gminy -  Michał Depa ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Domatkowie, który wywalczył awans do konkursu finałowego, gdzie znalazło się w nim tylko ośmiu  najlepszych uczestników z 32 startujących  z całego Podkarpacia  .

      Ostatecznie w finale , nasz kulomiotacz zajął szóste miejsce z wynikiem 9.20 m.

      Szeblec Maciej uczeń z SP  Niwisk z wynikiem 8.07 m.  zajął 15 miejsce.

      Mimo niekorzystnych warunków pogodowych - padający  deszcz , niska temperatura, konkurs wraz z finałem  trwał ok. 1.5 godziny, co było prawdziwym  testem wytrzymałościowym  dla naszych podopiecznych i komisji sędziowskiej.

      Udało się nam osiągnąć bardzo dobry rezultat jak na debiut w tak wysokiej randze zawodów. Czekamy już  z niecierpliwością na Szkolną Ligę Lekkoatletyczną.

       

      Końcowa klasyfikacja w Pchnięciu kulą 5 kg

       

      1. Kałuża Bartosz – SP  Dębica – 9.99 m
      2. Ficak Paweł – SP  14 Przemyśl – 9.89
      3. Ulman Przemysław – SP 1 Przeworsk – 9.78
      4. Lenartowicz Robert – SP 10 Krosno – 9.70
      5. Naja Paweł – SP Sokołów Młp. – 9.27
      6. Depa Michał – SP Domatków – 9.20
      7. Winiarski Adrian – SP 1 Stalowa Wola – 8.87
      8. Janusz Maciej – SP 1 Brzozów – 70

           32.  Bandyk Radosław – SP Babice – 6.00

       

      Opracował : Jacek Kret

     • Akcja Sprzątanie Świata – 2019 r.

      30.09.2019

       23 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, w tym roku pod hasłem  „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego z nas na środowisko naturalne poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów i ich selektywną zbiórkę, co ma wpłynąć na podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Zadania towarzyszące tegorocznej akcji to podejmowanie działań mających na celu ograniczenie niepotrzebnego wytwarzania odpadów, sprzątanie środowiska przyrodniczego, zmiana nawyków każdego z nas oraz uświadomienie nam wszystkim, że większość odpadów które wytwarzamy są w rzeczywistości surowcami, a poprzez segregacje możliwe jest ich wykorzystanie do ponownego użycia.

      W związku z tym uczniowie klas 0-VIII pod kierunkiem wychowawców udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające.  Zebrano 12 pełnych worków z odpadami w tym (8 – niebieskich, 8 – czarnych, 8 – zielonych, 8 – żółtych). Czynny udział w akcji dał wszystkim do zrozumienia, że aby móc w przyszłości  żyć na wymarzonej, czystej  planecie Ziemi należy wspólnie dbać o swoje najbliższe środowisko, a  proekologiczne działania nawet najmniejszych środowisk ma  sens.

      Koordynatorzy akcji przedsięwzięcia Pani Elżbieta Dec-Rak i Pan Witold Antosz dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.

     • Start harcerski

      25.09.2019

      W sobotę 21 września odbył się START HARCERSKI, w którym wzięli udział także nasi harcer Pogoda dopisał humory też. Po apelu, starsi harcerze  przeprowadzili grę, którą przygotowali na temat Szarych Szeregów i symboli narodowych. Potem był czas na zabawy i tańce oraz rozgrywki strzeleckie z łuków. Odbyły się także zawody w rzucaniu siekierką  i tutaj wyrażamy nasz podziw dla naszego druha Dawida, który jako jedyny pokazał swoją ogromną odwagę. O godzinie  18.00 uczestniczyliśmy w inauguracyjnej rok harcerski Mszy Świętej, a po niej kręgiem na Rynku zakończyliśmy spotkanie.

      PS. Ten rok harcerski już zapowiada się ciekawie … może ktoś jeszcze  ma ochotę do nas dołączyć
       i przeżywać przygody swojego życia? Zbiórki w naszej szkole w środy o godz. 17.00.    Zapraszamy!

     • Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki

      25.09.2019

      W piątek 20 września 2019r. uczniowie naszej szkoły  pod opieką p. M. Łobody,p. B. Kobylarz, p. J.  Chmielowiec, p. D. Styczyńskiej i p. Kingi Frodymy  byli uczestnikami pokazów i warsztatów Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Techniki.

      Impreza naukowa została zorganizowana przez Fundację Wspierania Edukacjiprzy Stowarzyszeniu Dolina  Lotnicza, która za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji wśród dzieci i młodzieży.

      Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu efektownych eksperymentach chemicznych. Dowiedzieli się o właściwościach gazów zawartych w powietrzu: o tym, że ciekły azot zamraża różne przedmioty, natomiast z pomocą dwutlenku węgla wytwarzana jest fabryka piany. Posmakowaliśmy kuchni molekularnej m.in. kawioru i ravioli wytworzonych
      w warunkach laboratoryjnych. Uczniowie podczas zwiedzania sali wystawowej mogli samodzielnie skorzystać z symulatorów wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówek matematycznych, zabytkowych pojazdów i nowoczesnych technologii. Dowiedzieli się jak powstaje szkło i przedmioty z niego zrobione. Mogli programować roboty i budować modele samolotów. Poznali historię i życie naszych przodków, wcielili się
      w archeologów, uczyli się kaligrafii. Zakres przekazywanej wiedzy był naprawdę ogromny, ale na pewno takie praktyczne lekcje na długo pozostaną w pamięci.

     • Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Konkursie Pchnięcia Kulą

      07.11.2019

      Nasi ósmoklasiści na podium w  Powiatowych Igrzyskach Młodzieży

      w  Konkursie  Pchnięcia Kulą.  

       

      W dniu 19 września 2019 na obiekcie Lekkoatletycznym  przy Liceum Ogólnokształcącym  im. Janka Bytnara w Kolbuszowej   odbyły się Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce dziewczyn i chłopców – rocznik klas VII i VIII  w ramach Igrzysk Młodzieży –  były  to pierwsze zawody Lekkoatletyczne w nowym  roku szkolnym w tej kategorii wiekowej.

      Laureaci zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach   uzyskali awans na szczebel  wojewódzki.

      W tym dniu miłą niespodziankę sprawili dwaj nasi  uczniowie,  którzy zajęli miejsca na podium  – I miejsce Michał Depa  uczeń klasy VIII  w konkurencji pchnięcia kulą  5 kg wygrał cały konkurs z wynikiem (9.39m) i zakwalifikował   się na Igrzyska Wojewódzkie.

      Również  Bartłomiej Surowiec  uczeń klasy VIII debiutując w tej samej konkurencji  zajął   III miejsce  medalowe  na z wynikiem  ( 8.61 m).

      W całym konkursie brało udział 16 zawodników z całego powiatu kolbuszowskiego.

       Szkołę  Podstawową  im. Marii Konopnickiej w Domatkowie  w tym dniu reprezentowali uczniowie :

       

      Michał Depa, klasa VIII, Pchnięcie kulą 5 kg                    

      Bartłomiej Surowiec, klasa VIII, Pchniecie kulą 5kg                   

      Białek Wiktor, klasa VIII, skok w dal                                               

       

       

      Opiekunem reprezentacji szkoły był - Jacek Kret.

      Przedstawiamy  ogólna klasyfikację zwycięzców z każdej konkurencji  i  wyniki  naszych uczniów w poszczególnych konkurencjach.

       

       

      CHŁOPCY

          

      Skok w dal     

       

      1.   KOPEĆ Mateusz  - SP Kopcie - 4,41 m

      2.   PŁAZA Filip - SP Cmolas - 4,28 m

      3.   WARCHOŁ Kamil - SP Raniżów - 4,24 m

      4.   SIUZDAK Dawid - SP 2 Kolbuszowa - 4,23 m

      5.   SKURA Kacper - SP Niwiska - 4,22 m

      6.   DZIK Kacper - SP Komorów - 4,15 m

      7.   GUZIEC Mateusz - SP Huta Komorowska  - 4,13 m

      8.   MIERZEJEWSKI Szymon - SP Trzęsówka - 4,10 m

      9.   BIAŁEK Wiktor - SP Domatków - 3,98 m

      10. SZALONY Jakub - SP Kupno - 3,97 m

      11. MAGDA Kacper - SP Cmolas - 3,86 m

      12. MISZCZAK Dawid - SP Kolb. Górna - 3,70 m

      13. PYRYT Krystian - SP Kolb. Górna - 3,54 m

       

      Pchnięcie kulą (5kg)

       

      1.   DEPA Michał - SP Domatków - 9,39 m

      2.   SZEBLEC Maciej - SP Niwiska - 9,00 m

      3.   SUROWIEC Bartłomiej - SP Domatków - 8,61 m

      4.   WIĄCEK Mateusz - SP Lipnica - 8,34 m

      5.   WĘGRZYN Bartłomiej - SP Kupno - 8,33 m

      6.   GRADOWSKI Rafał - SP Hadykówka - 8,24 m

      7.   KONEFAŁ Dawid - SP Wola Raniżowska - 8,20 m

      8.   GRUSZKA Dawid - SP Niwiska - 8,19 m

      9.   PANEK Dominik - SP Majdan Królewski - 7,94 m

      10. KSIĄŻEK Bartek - SP 1 Kolbuszowa - 7,61 m

      11. CZACHOR Paweł - SP Cmolas - 7,44 m

      12. CZACHOR Paweł - SP Kolb. Górna - 7,41 m

      13. BARAN Jakub - SP 2 Kolbuszowa - 7,27 m

      14. DZIEWIC Dawid - SP Wola Rusinowska - 7,14 m

      15. PIEKARZ Cyprian - SP Majdan Królewski - 6,78 m

      16. SORBAL Norbert - SP Cmolas - 6,00 m

       

       

       

      Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdęć z Mistrzostw Powiatowych w LA

       

       

      Opracował Jacek Kret

     • Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce Szczebel Powiatowy – Igrzyska Dzieci

      06.10.2019

      17 września 2019 na obiekcie Lekkoatletycznym  przy Liceum Ogólnokształcącym  im. Janka Bytnara w Kolbuszowej   odbyły się Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce dziewczyn i chłopców

      – rocznik 2007 i młodsi w ramach Igrzysk Dzieci –  były  to pierwsze zawody Lekkoatletyczne w nowym  roku szkolnym.

      Zwycięzcy oraz zawodnicy i zawodniczki z drugiego miejsca z każdej konkurencji   uzyskali awans na szczebel wojewódzki.

      Laureaci zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.

       

      W tym dniu nasza Szkołę  Podstawową  im. Marii Konopnickiej w Domatkowie  reprezentowali uczniowie  :

       Partyka Dominik          klasa V     -   piłeczka palantowa

       Depa Kacper               klasa IV    -   60 m

       Kryda Jakub                klasa V     -   skok w dal

       Czachor Roksana        klasa VI    -  60 m

       

      Opiekunem młodych lekkoatletów  naszej szkoły był p. Jacek Kret

       

      Przedstawiamy ogólną  klasyfikację   i  wyniki  naszych uczniów w poszczególnych konkurencjach.

       

      Piłeczka palantowa - chłopcy

       

      1. Ziętek Sebastin - SP Wilcza Wola - 53,5 m awans

      2. Kosmider Mariusz - SP Kolbuszowa nr 1 - 42 m awans

      3. Magda Miłosz - SP Cmolas - 40m

      15. Partyka Dominik - SP Domatków - 31,50 m

      19. Chłanda Adrian - SP Kupno - 28 m

      21. Sitarz Bartłomiej - SP Kolbuszowa Górna - 27 m

          

      60 m - dziewczęta

      1. Szewc Milena - SP Kolbuszowa nr 1 - 9,18 

      2.Białas Patrycja - SP Wilcza Wola - 9,22

      3. Jędrzejowska Magdalena - SP Trzęsówka  - 9,40

      15. Czółno Amelia - SP Kupno - 10,26

      16. Czachor Roksana - SP Domatków - 10,31

      21. Ofiara Martyna - SP Dzikowiec - 10,77 

       

      60 m - chłopcy   

       

      1. Pogoda Jarosław - SP Poreby Dymarskie - 8,74

      2. Olszowy Albert - SP Kolbuszowa nr 2 - 8,90

      3. Koń Albert - SP Kolbuszowa nr 2 - 9,12

      18. Depa Kacper - SP Domatków  - 10,62 

      19. Bąk Bartosz - SP Kupno - 10,69

      21. Stępień Kacper - SP Kolbuszowa Górna - 11,12

       

       

      Skok W dal - chłopcy

      1. Gunia Kacper - SP Kolbuszowa Górna  - 4,37

      2. Adamczyk Maksymilian - SP Klatki - 4,20

      3. Kwasnik Igor - SP kolbuszowa nr 2 - 4,16

      14. Kryda Jakub - SP Domatków - 3,44

      18. Cudo Grzegorz -SP Lipnica - 3,13

       

      Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły- pozdrawiamy i zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z Powiatowych Mistrzostw w  LA .

                         Opracował Jacek Kret

     • Magik w szkole

      19.09.2019

      Pokaz iluzjonisty to świetny sposób na urozmaicenie dnia w szkole. Duża dawka humoru i świeżej zabawy z pewnością wprawi w dobry nastrój każdego, a odrobina magii pobudzi wyobraźnię dzieci na wiele dni. Siłę magii i iluzji poczuliśmy  13 września 2019r.

     • Nowy Rok Szkolny 2019/2020

      09.09.2019

      Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym!

      W poniedziałek 2 września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Uroczystości rozpoczęły się od  Mszy Świętej w kościele parafialnym. Następnie Grono Pedagogiczne, uczniowie
      wraz z rodzicami w uroczystym marszu przeszli do budynku szkoły. Tam został wprowadzony sztandar szkoły oraz odśpiewany hymn państwowy.

      Pan Dyrektor w trakcie swojego przemówienia poinformował zgromadzonych o najważniejszych sprawach organizacyjnych, przywitał nowych uczniów klasy pierwszej oraz przedstawił wszystkich wychowawców klas. Na zakończenie uroczystości życzył uczniom powodzenia i wielu sukcesów w tym nowym roku szkolnym.

      Witamy wszystkich w nowym roku szkolnym!

      W poniedziałek 2 września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Uroczystości rozpoczęły się od  Mszy Świętej w kościele parafialnym. Następnie Grono Pedagogiczne, uczniowie
      wraz z rodzicami w uroczystym marszu przeszli do budynku szkoły. Tam został wprowadzony sztandar szkoły oraz odśpiewany hymn państwowy.

      Pan Dyrektor w trakcie swojego przemówienia poinformował zgromadzonych o najważniejszych sprawach organizacyjnych, przywitał nowych uczniów klasy pierwszej oraz przedstawił wszystkich wychowawców klas. Na zakończenie uroczystości życzył uczniom powodzenia i wielu sukcesów w tym nowym roku szkolnym.

     • Żegnaj szkoło!

      28.06.2019

      Dzyń, dzyń, dryńńń…. 19 czerwca, tak  wesoło zabrzmiał ostatni dzwonek w tym roku szkolnym 2018/ 2019. Zanim to jednak nastąpiło odbyła się uroczysta  Msza Święta w kościele parafialnym.  Potem, wraz z pocztem sztandarowym, wszyscy w marszu przeszliśmy do szkoły.
      Rozdanie świadectw poprzedziła pożegnalna akademia przygotowana przez klasę ósmą i siódmą, pod czujnym okiem wychowawczyń pani Elżbiety Dec-Rak i pani Marii Nowakowskiej. Nie obyło się bez wspomnień i bez łez, ponieważ klasa ósma opuszczała  już mury naszej szkoły.
      Na koniec pan dyrektor Artur Brandys podziękował wszystkim za wspólną pracę w tym roku i życzył ciepłych, wesołych i  bezpiecznych wakacji.  Do zobaczenia !

     • „ Jak nie czytam, jak czytam”

      09.07.2019

      W tym roku Szkoła Podstawowa w Domatkowie  włączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej celem to promocja czytania w prosty, radosny sposób. Akcji towarzyszy próba bicia rekordu liczby osób czytających w jednym momencie. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 406 825 osób.  Tegoroczne bicie rekordu w czytaniu odbyło się w całej Polsce 7 czerwca (piątek) o godz. 10.00.

      My czytaliśmy tak….

     • Teatr w szkole

      09.07.2019

       14 czerwca b.r naszą szkołę  odwiedził Teatr „Eden” z Wieliczki. Aktorzy w ciekawy i zabawny sposób przedstawili dzieciom opowieść pt. ,,Odważny pastuszek” – historia Króla Saula i Dawida.
      Dzieci  i młodzież nie tylko oglądały spektakl, ale  także brały czynnie w nim udział. Tańczyły, śpiewały, pomagały zbudować zagrodę dla owieczek, prowadziły rozmowy z bohaterami. Przedstawienie było dla dzieci bardzo pouczające. Najmłodszy z braci jakim był Dawid okazał się najodważniejszym, a jego mądrość i dobroć nagrodzona. Spotkanie z teatrem dało dzieciom, tym
      z przedszkola jak również tym z  klasy ósmej,  dużo radości. To było właśnie niewiarygodne w tym przedstawieniu! Dziękujemy za ciekawy spektakl i czekamy na kolejny.

     • Hufcowy wyjazd ścieżką „ Prządki-Odrzykoń”

      09.07.2019

      W bardzo upalny dzień, 12 czerwca, reprezentantki naszej 7 DH udały się w edukacyjną podróż ścieżką przyrodniczą „ Prządki – Odrzykoń”. Oprócz harcerskiej wędrówki malowniczymi szlakami Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego druhny miały możliwość zwiedzania Zamku
      w Odrzykoniu,  który pamięta nawet odwiedziny  króla Władysława Jagiełły.  Pani przewodnik
      w bardzo ciekawy sposób opowiadała historię zamku. Nie zapomniała także wspomnieć wątku Aleksandra Fredry, którego dzieje zamku zainspirowały do napisania komedii pt. „ Zemsta”. 
      Na koniec odbyły się także warsztaty  ceramiczne.  Wyjazd uwieńczyły przepyszne lody, których smak pozostanie  ze wszystkimi na długo.

     • Spotkanie z podróżniczką

      09.07.2019

      1o czerwca br. w ramach projektu finansowanego przez Fundację  Rozwoju „Serce” uczniowie mieli okazję spotkać się z podróżniczką Klaudią Jeleń, która w bardzo ciekawy sposób najpierw przedstawiła zalety i wady podróżowania, a później opowiedziała o swoich  nowych podbojach światowych. Oczami wyobraźni byliśmy w Meksyku, Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech
      i wielu innych miejscach…  Dziękujemy za miłe spotkanie, a najlepszą recenzją mogą być słowa jednego z naszych uczniów: „ To niemożliwe, żeby jedna osoba była w tylu miejscach na świecie…” . Okazało się  to jednak bardzo możliwe. Wizyta ta była bardzo motywująca, ponieważ pokazała wszystkim, że nie ma rzeczy niemożliwych i marzenia można spełniać, potrzeba jednak wielu chęci 
      i odwagi. Z  pewnością, opowieści Klaudii stały się dla nas  wielką inspiracją na nasze plany wakacyjne.  Czekam za rok na kolejne.

     • „ Szlakiem architektury drewnianej…”

      09.07.2019

      We wtorek, 4 czerwca, w ramach projektu finansowanego przez Fundację Rozwoju „ Serce” 
      po raz kolejny nasi uczniowie mogli odkrywać Skansen kolbuszowski. Tym razem  klasy VI-VIII wzięły udział w grze terenowej  pt. „ Szlakiem architektury drewnianej…” a klasy młodsze w zajęciach artystycznych pt. „ Kwiaty z bibuły”.  Każdy w inny sposób odkrywał to miejsce na nowo. Na koniec odbyło się wspólne grillowanie. Wszyscy bardzo pozytywnie nastawieni wrócili do szkoły.

     • Poszły jak burza…

      30.05.2019

      29 maja 2019r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Kolbuszowej Górnej odbył się XVI gminny konkurs pt. „Śladami Szarych Szeregów”. Konkurencji było wiele; krzyżówki, domino, pytania do filmu, skojarzenia do zdjęć i pytania do książki Aleksandra Kamińskiego „Kamieniena szaniec”. Nie przeszkodziło to naszym trzem uczennicom z klasy VI i jednocześnie harcerkom z 7 DH Domatków  zdobyć I miejsce.  Dziewczyny były bezkonkurencyjne,  a  wszystkie zadania rozwiązywały z uśmiechem na ustach.  Gratulujemy!                                                                                   

     • Piknik rodzinny

      28.05.2019

      W piękną, słoneczną sobotę, tuż przed Dniem Matki, w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego dnia odbył się kolejny już Piknik Rodzinny. Bogaty program festynu oraz wspomnienie ubiegłorocznej imprezy sprawiło, że boisko szkolne wypełniło się tłumem dzieci, rodziców  i zaproszonych gości. Serdecznie miło nam było spędzić ten czas w obecności wicemarszałek województwa podkarpackiego panią Ewą Draus, posłem na sejm RP panem Zbigniewem Chmielowcem, burmistrzem Kolbuszowej panem Janem Zubą, sołtys wsi Domatków Panią Grażyną Rozmus oraz z wieloma znamienitymi przedstawicielami organizacji działających na naszym terenie. Każdy z gości przyniósł prezenty dla  dzieci. Ogromnie cieszymy się z trzech nowych piłek nożnych. Dziękujemy!

      Na dzieci czekało wiele atrakcji: zabawy z animatorami, przebieranki w filmowe i baśniowe postacie,  dmuchane zjeżdżalnie, zabawa z olbrzymimi bańkami mydlanymi, przeciąganie liny, podchody zorganizowane przez uczennice klasy V i VI…

      Niezmiennie od lat, największą popularnością cieszył się mecz piłki nożnej „Ojcowie-synowie” o puchar sołtyski wsi Domatków. Z wielkim trudem i po wielu bojach zwyciężyli uczniowie.

      Każde dziecko uczestniczyło w różnych zawodach, za co otrzymało pamiątkowe medale i paczki  ze słodyczami.

      Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki mam oraz wspólne rodzinne grillowanie.

      Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich nauczycieli,  rodziców i uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali w przeprowadzeniu imprezy.  Jesteście wspaniali!

      Na szczególne podziękowania zasługują nasi sponsorzy J Bez Was nic by się nie udało!

      Dziękujemy!

       

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

      24.05.2019

       Dnia 02.04.2019r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki -EDI Panda. Wzięli w nim udział uczniowie  naszej szkoły z klas IV-VIII.

      Wyniki ogólnopolskiego konkursu:

      Laureaci:

      I miejsce - Fabian Świątek (kl. IV)

      II miejsce - Franciszek Białek (kl. IV)

      II miejsce - Aleksandra Guzior (kl. VI)

      III miejsce - Piotr Depar (kl. V)

      III miejsce - Kamil Kret (kl. V)

      III miejsce - Karolina Siwiec (kl. VI)

      Wyróżnienie otrzymali:

      Grzegorz Wilk - (kl. V)

      Alexandra Jemioło - (kl. VI)

      Michał Depa - (kl. VII)

      Bartłomiej Surowiec - (kl. VII)

      Wiktor Białek (kl. VII)

         Konkurs Panda 2019  został  przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Każdy test składał się z  30 pytań. Do każdego pytania podane były  cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odwiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi – 0 punktów. Aby żaden uczestnik nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie każdemu uczniowi 30 punktów. W związku z tym zawodnik mógł zdobyć maksymalnie 60, a minimalnie 0 punktów.  

         Dla  uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca z matematyki, zostały przyznane następujące nagrody, na podstawie uzyskanej liczby punktów: 
       -za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymał dyplom grawerowany i nagrodę książkową,
       -za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową,
       -za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia.
      Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.

      Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

      Organizatorami konkursu w szkole byli: Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz

     • Piknik Rodzinny

      21.05.2019

       Dyrektor, Nauczyciele i Rodzice Szkoły Podstawowej w Domatkowie oraz Sołtys i Rada Sołecka wsi Domatków serdecznie zapraszają wszystkie dzieci i uczniów szkoły oraz ich rodziny na: Piknik rodzinny           W programie: mecz piłki nożnej „ Ojcowie-synowie” o Puchar Sołtyski wsi Domatków, zabawy z animatorką , rozgrywki sportowe, konkursy i gry integracyjne, atrakcje dla dzieci m.in.: zjeżdżalnia, trampolina… wspólne grillowanie i świętowanie Dnia Rodziny.

      ZAPRASZAMY 25 MAJA 2019r. Start: godz. 1500

     • „Mamy talent”

      30.05.2019

      9 maja 2019r. dwie zdolne wokalnie ( i nie tylko)  uczennice naszej szkoły, Karolina Ofiara i Alexandra Jemioło, wzięły udział w Gminnym Konkursie „Odkrywamy Talenty” organizowanym przez Młodzieżową Radę Miejską.

     • Wizyta w Bibliotece

      30.05.2019

      Dzięki jednej z idei Regionalnej Fundacji Rozwoju „ Serce” o wyrównywaniu szans pomiędzy szkołami oraz wsparciu finansowemu, po raz kolejny nasi uczniowie mogli odwiedzić Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kolbuszowej. Tym razem, 26 kwietnia,  odwiedzili nowopowstały Oddział Edukacji Kulturalnej  i Regionalnej w tzw. Synagodze.  Tam  mogli podziwiać  wystawę obrazów artystów związanych z Kolbuszową. Wielu z naszych uczniów miało pierwszy  kontakt z oryginalną, „żywą” sztuką.

      Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych przedmiotów użytku codziennego z lat 20. XX w. Uczniowie przekonali się, że kredki St. Majewskiego używali także ich pradziadkowie, a  skóra była materiałem powszechnym do tworzenia podstawowych akcesoriów- plastiku nie uświadczyli.

      To była bardzo ciekawa wizyta, która przeniosła nas w świat przez nas zapomniany.

     • „Festiwal Nauki i Techniki”

      06.05.2019

            W ramach projektu „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe” 26 kwietnia 2019r.  w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej został zorganizowany „Festiwal Nauki i Techniki”. Nie mogłoby tam nie być także naszych uczniów. Tegoroczny festiwal obfitował w nowinki technoligiczne. Uczniowie mogli latać samolotem na wirtualnym symulatorze, obejrzeć nowinki z robotyki, mechatroniki, biotechnologii, geodezji czy logistyki. Byli uczestnikami doświadczeń z zakresu chemii, matematyki, fizyki. Mieli możliwość oglądnięcia  techniki murarki budowlanej, spróbowania dań z kuchni molekularnej. Wszyscy byli pod wrażeniem wystawy samochodów wyścigowych i offroadowych, pokazów sprawności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, policji i Państwowej Straży Pożarnej.  Starsi uczniowie mieli możliwość oglądnięcia nowoczesnej bazy dydaktycznej szkoły-być może kiedyś to właśnie z nią zwiążą swoją przyszłość. Na festiwalu każdy znalazł coś dla siebie.

     • Światowy Dzień Ziemi – „Błękitnego globu” - 22.04.2019

      14.05.2019

      Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

      W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

      Tegoroczne obchody Dnia Ziemi 2019 w naszej szkole odbywały się pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Działania jakie podjęliśmy w ramach tego święta obejmowały swą tematyką ochronę Ziemi przed skutkami działalności człowieka.

      Już od pierwszych dni kwietnia uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami podejmowali różnego rodzaju działania proekologiczne. Dzieci brały udział w lekcjach tematycznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz przeciwdziałaniem tzw. niskiej emisji gazów. Następnie zasadziły kwiaty na terenie placówki. Dzięki ich wspólnej pracy w naszej szkole powstała zielona ściana wokół ogrodzenia. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w pieszej wycieczce po okolicy, oglądali i poznawali różne gatunki roślin i drzew. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach  zanieczyszczania środowiska w skali globalnej oraz uświadomiły  sobie jak nasze codzienne działania mogą wpłynąć na polepszenie stanu jego czystości. Pogoda podczas ich realizacji była bardzo sprzyjająca, a dzieci z dużym poświęceniem włączyły się do akcji.

      Z okazji Dnia Ziemi uczniowie  przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „ Ziemia woła S.O.S.”, który był podsumowaniem wszystkich działań.

      Klasy starsze przygotowały tematyczne plakaty, które zawieszone są na korytarzu szkolnym. Zachęcamy do obejrzenia!

    • „Bieg po zdrowie”
     • „Bieg po zdrowie”

      28.04.2019

          W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy IV realizowali program antytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, który został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zajęcia przeprowadzone zostały z wykorzystaniem rożnych metod aktywizujących. Uczniowie wykazywali się dużą kreatywnością  tworząc plakaty, komiksy, kampanie antyreklamowe. Współpracowali także ze swoimi najbliższymi przeprowadzając z nimi wywiady. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.

    • Wesołych Świąt Wielkanocnych
     • Wesołych Świąt Wielkanocnych

      18.04.2019

         Alleluja

      Wieść radosną niosą dzwony.

                                                           Na wsze świata grają strony.                                                     

      Że zmartwychwstał

      Pan nad Pany,

      Bóg wszechmocny

      i kochany!

                                                                                                         

                      Niech blask Zmartwychwstania                

      Chrystusa Pana

      rozświetli codzienność życia

      a pokój, radość i błogosławieństwo

      niech obficie wypełnią serce.

       

      Pełnych miłości, pomyślności  i zdrowia

               Świąt Wielkiej Nocy

               oraz smacznego jajka

             życzą:

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

      Kwiecień 2019

       

    • Otwarte Sadzenie Lasu
     • Otwarte Sadzenie Lasu

      12.04.2019

             W sobotę 6 kwietnia nasi harcerze z 7DH Domatków  wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Kolbuszowa pt. „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Po wysłuchaniu instruktarzu dotyczącego prawidłowego sadzenia drzewek wzięliśmy się do pracy. Może nie udało się nam posadzić 1000 drzew w minutę, ale za to ciężko pracując, bez wytchnienia, posadziliśmy ponad 300 drzewek.  Wiosenna pogoda sprzyjała miłej atmosferze i zawieraniu nowych znajomości. Miejmy nadzieję, że złapaliśmy bakcyla i już dziś zapisujemy się na kolejną taką akcję. WARTO!

    • „ Ojcze Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!
     • „ Ojcze Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!

      12.04.2019

                      We wtorek,  2 kwietnia 2019r, uczniowie, nauczyciele      i pracownicy naszej szkoły licznie wzięli udział we Mszy Św. poświęconej 14. rocznicy śmierci  Św. Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy wraz z mieszkańcami pomodlili się pod pomnikiem Papieża a reprezentanci szkoły - harcerze z 7 DH oddali hołd, złożyli kwiaty.  Wieczór był niezwykle wietrzny, a starszym uczestnikom uroczystości przypomniały się ostatnie obrazy z pogrzebu Św. Jana Pawła II, kiedy to silny wiatr najpierw przewracał karty Pisma Świętego na trumnie papieża, a następnie jednym powiewem Je zamknął.  Karol Wojtyła zawsze porównywał wiatr do niewidzialnego tchnienia Ducha Świętego. JPII - PAMIĘTAMY!

     • "Odnów oblicze". 14 rocznica śmierci Jana Pawła II.

      07.05.2019

            2 kwietnia przypada 14 rocznica śmieci naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II.  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z p. J. Chmielowiec  przygotowali krótką prezentację najważniejszych faktów z życia świętego oraz montaż słowno- muzyczny. Część muzyczną przygotował p. K. Kłoda.

      Uczniowie klas starszych przypomnieli swoim młodszym kolegom  i koleżankom jakim człowiekiem był  święty Jan Paweł II, jak bardzo kochał ludzi na całym świecie i  nigdy nie zapominał  o swojej ojczyźnie – Polsce,   o kraju, który tak bardzo wielbił  i choć ciałem był od niego daleko, sercem nigdy go nie opuszczał.  Święty Jan Paweł II jest  naszym  przewodnikiem i autorytetem . Wszyscy powinniśmy brać z niego przykład   i być dobrymi ludźmi, właśnie tak jak On.

      W atmosferze zadumy i wyciszenia wszyscy z zaciekawieniem słuchali występujących podczas akademii. Pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa i pozostanie w naszych sercach.

      Po akademii uczniowie klas III i I udali się pod pomnik Świętego Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze oraz pomodlić się w różnych intencjach.

    • Żyrafa Lokatka w Naszej szkole    
     • Żyrafa Lokatka w Naszej szkole    

      28.03.2019

                   27 marca 2019r. naszą szkołę odwiedziła Żyrafa Lokatka, która jest symbolem serwisu bankowego przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Jest to wirtualny bohater Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego, który w przyjazny sposób prowadzi dzieci przez świat finansów. Zwierzątko jest podopieczną PKO Banku Polskiego od 13 maja 2010 roku. Oficjalna adaptacja odbyła się już 30 lipca.

                  Uczniowie klas 0,I,III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na których czytano im przewodnik dla najmłodszych „Przygody Kuby Pieniążka żyrafy Lokatki. Uczennica klasy VIII  Karolina Ofiara opowiedziała i wyjaśniła dzieciom podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, historią pieniądza oraz działaniem banków. Ponadto poprowadziła quiz, zagadki oraz zadawała pytania np. skąd się wzięły pieniądze, do czego służą, jak je oszczędzać i jak mądrze wydawać.

      Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały materiały edukacyjne, gadżety oraz słodycze. Wszyscy z żalem pożegnali żywą maskotkę, zrobili pamiątkowe zdjęcie i zaprosili na kolejne spotkanie.

    • „Pierwszy Dzień Wiosny”
     • „Pierwszy Dzień Wiosny”

      28.04.2019

                      Tradycyjnie 21 marca przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny. Świętowanie rozpoczęliśmy występami uczniów z klas 0-III, którzy w krótkich inscenizacjach słowno-muzycznych przedstawili charakterystyczne cechy tej pory roku. Następnie dzieci uczestniczyły w „wiosennych zabawach”: rozwiązywały zagadki, układały puzzle „Wiosenna łąka” oraz wykonywały w grupach pracę plastyczną pt. „Wiosenne drzewa”. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania, a przy tym świetnie się bawili.

    • Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL
     • Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL

      22.03.2019

       13 marca 2019 r. uczniowie klas VI, VII, VIII wzięli udział w lekcji realizowanej  w ramach projektu „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL”. Zajęcia z bankowości zatytułowane: „Twoje pieniądze” poprowadził pracownik banku. Pani kierownik od strony praktycznej, w ciekawy i przystępny sposób, przedstawiła zarys historii pieniądza. Omówiła także:

      - formy płatności w dzisiejszym świecie,

      - przychody  i wydatki w codziennym życiu,

      - budżet jako ważne narzędzie w zarządzaniu finansami.

      Projekt BAKCYL jest społecznym projektem edukacyjnym, stanowiącym odpowiedź polskiego sektora bankowego na potrzeby edukacji finansowej młodego pokolenia. Wolontariusze BAKCYLA przekazują młodym ludziom wiedzę finansową i umiejętności wykorzystywania usług finansowych tak, aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie.

        Przeprowadzona lekcja została przez uczniów wysoko oceniona. Informacje były podane w postaci ciekawej prezentacji, pełnej zaskakujących i zabawnych przerywników. Lekcja zakończyła się quizem na temat podstawowych problemów dotyczących bankowości opracowanego na wzór gry „Milionerzy”.

    • „Zdrowe odżywianie  -  zdrowe dzieci”
     • „Zdrowe odżywianie  -  zdrowe dzieci”

      22.03.2019

        Uczniowie klas starszych V, VI, VIII w ramach programu „Trzymaj formę” na lekcjach godzin z wychowawcą i pod ich czujnym okiem, przygotowali sałatki owocowe   i warzywne oraz kanapki. Przypomniano podstawowe zasady organizacji stanowiska pracy, o higienie i bezpieczeństwu posługiwania się narzędziami kuchennymi, wartościach poszczególnych owoców i warzyw. Uczniowie swoją wiedzę na temat odżywiania się wykorzystali podczas przygotowywania posiłków. Wykonali wykwintne, a równocześnie zdrowe potrawy. Nie spodziewaliśmy się, że w naszej szkole jest tyle kulinarnych talentów.

    • Aktywna środa
     • Aktywna środa

      22.03.2019

        Dnia 28.02.2018r. uczniowie z klasy ósmej wzięli udział w akcji pt. „Aktywna Środa”, w ramach której odbyły się różnorakie zajęcia i warsztaty tematyczne. Celem tej inicjatywy było zaprezentowanie uczniom klas ósmych
      i trzecich gimnazjum kierunków kształcenia szkół ponadpodstawowych znajdujących się w powiecie kolbuszowskim. Dzięki tego typu akcji młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami danych szkół, zobaczyć czym te placówki się zajmują oraz jakie zajęcia i możliwości oferują przyszłym absolwentom.
       
      Na uczniów czekało sporo atrakcji m.in.: rozgrywki sportowe, zajęcia ze strzelectwa, warsztaty: biologiczno – chemiczne, naukowe z fizyki, historyczno-literackie, ekonomiczne, jak również zajęcia: cukiernicze, warsztaty techniczne z zakresu: turnieju gier komputerowych, nauki techniki wydruku 3D, a także zajęcia z mechatroniki     i warsztaty fryzjerskie.

    • Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej
     • Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej

      05.03.2019

        W środę, 27 lutego 2019r., przybyło do naszej szkoły ok.  80 osób z Hufca ZHP im. Janka Bytnara z Kolbuszowej. Spotkanie to odbyło się, aby uczcić Przyjaźń i Braterstwo, które oznacza Dzień Myśli Braterskiej obchodzony 22 lutego. Po raz pierwszy nasza drużyna  mogła gościć tak liczną grupę hufcową. Spędziliśmy czas jak zwykle aktywnie-uczestnicząc w grze w terenie, zasiadając do świeczkowiska, , słuchając gawędy o Robercie Baden-Powellu-twórcy skautingu, włączając się w śpiew pieśni harcerskich.  Zaprzyjaźnione gromady i drużyny wymieniły się własnoręcznie  zrobionymi upominkami. Czas minął bardzo szybko i wesoło. Żal było się rozstawać. Teraz czekamy na biwak!

    • Z nas też są Galileusze
     • Z nas też są Galileusze

      05.03.2019

         „Matematyka jest alfabetem przy pomocy którego Bóg opisał wszechświat” – takie motto przyświecało tegorocznej IX edycji gminnego konkursu pt. „Uczniowie Galileusza” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Widełce.  8 lutego 2019r. trzech naszych uczniów zmierzyło się w tym konkursie z  koleżankami i kolegami gminnych szkół. Konkurencje dotyczyły rozległej wiedzy  z matematyki, biologii i geografii.  Gratulujemy!

    • Walentynki
     • Walentynki

      05.03.2019

         Ostatni dzień przed wyczekiwanymi feriami upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, które obchodziliśmy troszeczkę wcześniej. Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom podczas apelu.
      Życzymy wszystkim dużo miłości i udanych ferii zimowych !                                                                                                                           

    • Ach, co to była za bal……
     • Ach, co to była za bal……

      04.03.2019

        Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki, uczniowie niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w sobotę – 26 stycznia 2019r.

      Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami i plakatami zachęcała do zabawy - najpierw młodszych uczniów klas 0-III, a później  starszych uczniów klas IV-VIII.

      Zabawę młodszych poprowadziły animatorki (uczennice klas V, VI i VIII), które  w niebywały sposób zdołały porwać do tańca nawet najbardziej nieśmiałe dzieci.  Nie zabrakło pląsów, konkursów i uśmiechów na twarzach uczestników.

      Starsi uczniowie również bawili się cudownie, a dobrą muzykę serwował im dj.

      Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami,      ale zadowoleni.

      Dzięki zaangażowaniu i życzliwości rodziców uczniowie zostali poczęstowani kolacją i każde z nich otrzymało paczuszkę ze słodkim prezentem.  Rodzicom serdecznie dziękujemy!

     • Zabawa Choinkowa

      24.01.2019

      Dyrektor, Nauczyciele i Rada Rodziców

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

      serdecznie zapraszają

      uczniów szkoły, ich młodsze rodzeństwo, 

      a także dzieci, które jeszcze nie uczęszczaja do naszej szkoły,

      wraz z Rodzicami na

      Zabawę Choinkową

      26 stycznia 2019r. (sobota)


      Rozpoczecie godz. 14.30

      W programie: zabawy i tańce z animatorami, poczestunek.

      Z A P R A S Z A M Y


    • Dzień Babci i Dziadzia
     • Dzień Babci i Dziadzia

      23.01.2019

           Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.  Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka  to symboliczna uroczystość w kalendarzu naszej szkoły.
      W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 16 stycznia. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w  mury naszej szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. W pięknie udekorowanej sali wszyscy uczniowie mogli zaprezentować się przed swoimi  najbliższym.  Najpierw uczniowie klas 0-III przedstawili przygotowany program słowno- muzyczny, a później klasy starsze wystąpiły w przepięknych jasełkach. Wszyscy, mali i duzi, aktorzy otrzymali burzę braw, która była jak najbardziej zasłużona. Na koniec były życzenia  i tradycyjne „Sto lat!” . Całą uroczystość uwieńczył wspólny poczęstunek.

    • „ Trzymamy formę!” , w każdych warunkach pogodowych…
     • „ Trzymamy formę!” , w każdych warunkach pogodowych…

      13.01.2019

      Uczniowie  pokazali, że nie straszne im są trudne warunki pogodowe. W ramach programu„ Trzymaj formę!” , wykorzystując zimową i mroźną aurę, wybrali się na zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.  Tonąc po kolana w śniegu,  rywalizowali między sobą w zawodach saneczkowych, rysunkach na śniegu czy lepieniu bałwana.  Najlepszą formą ruchu okazało się jednak  wzajemne obrzucanie się śnieżkami, zwłaszcza nauczycieli. To była świetna  integracja, ale przede wszystkim dobra zabawa dla uczniów oraz  nie mniejsza dla ich opiekunów.  C.d.n.

    • „Trzymaj formę!”
     • „Trzymaj formę!”

      13.01.2019

      Od kilku lat  nasi uczniowie uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci szkolnych poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

      W  ramach tego programu,  7 stycznia 2019r.,  odbyły się zajęcia ruchowe wspomagające zdrowie i kondycje fizyczną dzieci klas IV-VIII. Ich  celem była także  popularyzacja gry, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz integracja dzieci szkolnych.

      Uczniowie rywalizowali pomiędzy sobą w rozgrywkach tenisa stołowego. Zawodnicy stoczyli wiele pojedynków . Główną uwagę przyciągnęły  finały, gdzie niekiedy walka toczyła się punkt za punkt.

      Poza oficjalnymi rozgrywkami zawodnicy rozegrali ze sobą wiele meczów sparingowych, co było doskonałym przykładem, jak sport łączy i bawi.

    • „ Światło, które łączy”
     • „ Światło, które łączy”

      06.01.2019

      W piątek 21 grudnia harcerze naszej drużyny uczestniczyli w przekazaniu  Betlejemskiego Światełka Pokoju drużynom i gromadom hufca Kolbuszowa  w Kolegiacie w Kolbuszowej. O godz. 18 na Rynku kolbuszowskim wraz z innymi drużynami przekazali światełko władzom miasta i powiatu oraz przedstawicielom służb mundurowych.

      Natomiast w niedzielę 23 grudnia na Mszy Świętej  nastąpiło uroczyste  przekazanie  Betlejemskiego Światełka księdzu proboszczowi Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Domatkowie. O godzinie 12.00 harcerze naszej drużyny  w swojej służbie roznieśli światło do domów mieszkańców Domatkowa-aby mogło świecić na stołach wigilijnych.

      Mottem tegorocznego przekazania było: „Światło, które łączy”.

    • Wesołych Świąt
     • Wesołych Świąt

      21.12.2018

      Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci,

      niech się spełnią świąteczne życzenia,

      te łatwe i trudne do spełnienia.

      Niech się spełnią wszystkie krok po kroku

      w nadchodzącym roku!

      Mocy Bożej i radości

      na Dzień Bożego Narodzenia

      oraz dużo dobrego w Nowym Roku 

       

      życzą:

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie 

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

      Grudzień 2018

     • „CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”.

      13.01.2019

      W dniu 20.12.2018r. w szkole zrealizowano lekcje edukacyjne pt. „Czad i ogień. Obudź czujność!”. W zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie. Wykład poprowadził pan Witold Antosz.

       Podczas oglądnięcia filmu edukacyjnego, tematycznej prezentacji multimedialnej oraz pogadanki, uczniowie  dowiedzieli się: o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla, jego właściwościach fizykochemicznych, sposobie oddziaływania gazu na organizm ludzki, obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów w zakresie konserwacji trzonów kominowych, instalacji wentylacyjnych,  znaczeniu instalowania w miejscu usytuowania urządzenia ogrzewczego czujki tlenku węgla oraz czujki dymu.

       Pan Witold poruszył także temat zdarzeń ofiar śmiertelnych związanych z ekspozycją tlenku w ostatnich latach na terenie kraju i powiatu kolbuszowskiego.

      Kluczowym tematem były zasady bezpiecznego zachowania podczas ekspozycji tlenku węgla w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, czyli o konieczności:

      - niezwłocznego wyłączenia urządzenia ogrzewczego,

      - otwarcia okien w celu przewietrzenia mieszkania,

      - niezwłocznego powiadomienia służb ratowniczych 112, 998,999,997,

      - ewakuacji osoby poszkodowanej ze strefy niebezpiecznej,

      - kontroli obecności czynności życiowych (tętno, oddech) i gotowości do ewentualnego podjęcia czynności zastępczego oddechu i zewnętrznego masażu serca (resuscytacji krążeniowo oddechowej).

      PAMIĘTAJ !!! - CZAD I OGIEŃ OBUDŹ CZUJNOŚĆ

       

    • Patriotyczne jasełka
     • Patriotyczne jasełka

      06.01.2019

      19 grudnia 2018r. w naszej szkole odbył się XIV Gminny Konkurs „ Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia” oraz szkolna wigilia z udziałem władz samorządowych. To właśnie wtedy nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte w ramach projektu „Książka  świat otwiera ogromny”, finansowego przez Akademię Kreatywności 2018 – RFR „ Serce”. Przedstawili patriotyczne jasełka, w których  Maryja   i Józef z Dzieciątkiem przenieśli się z Betlejem do Polski czasów II wojny światowej. Święta Rodzina uczestniczyła w trudnych chwilach rodziny, która mimo trwania okupacji, nie traci ducha patriotyzmu i obchodzi tradycyjną Wigilię. Wzruszające sceny pożegnania rodziców z synem, który postanawia iść i walczyć za Ojczyznę, przeplatały się z patriotycznymi kolędami i pieśniami.  Nie zabrakło także akcentów symbolicznych. Przy żłóbku pojawili się: Trzej Królowie z darami,  Adam Mickiewicz z epopeją narodową, Fryderyk Szopen z preludiami i  mazurkami, Józef Wybicki z tekstem hymnu narodowego, Maria Konopnicka „Rotą”, Józef Piłsudski, żołnierz, harcerz i dzieci. Brawom i wzruszeniom nie było końca.

     • „Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”

      17.12.2018

      „Przez Twe Narodzenie, Jezu, Drogi Panie,

      Dajże całej Polsce godne zmartwychwstanie.

             Zwaśnionych braci/ Połącz jednością,

                                                                                                                A nas obdaruj/ Świętą wolnością!”                                      

                                        

             Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Domatkowie serdecznie zaprasza do udziału                                              w  XIV GMINNYM KONKURSIE „Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”,                                                                             który odbędzie się 19 grudnia  2018r.

                                                         https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQDVQ9spfyaVopS2YCQzufpLCRhJDZRhoIRrnVRT1oin_S_O0n8

    • Biblioteka może oferować wiele…..
     • Biblioteka może oferować wiele…..

      06.01.2019

      7 grudnia 2018r. uczestnicy projektu pt. „ Książka świat otwiera ogromny”, finansowego przez Akademię Kreatywności 2018 – RFR „ Serce”,  mieli możliwość odwiedzić Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kolbuszowej.  Tam uczniowie oglądnęli wystawę powiązaną z lekcją historii pt. " Kolbuszowianie w walce o niepodległość 1914-1918 "  oraz mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób posługiwać się bibliotecznym katalogiem online.

      Wszyscy przekonali się, że dzisiaj biblioteka to miejsce, które oferuje wiele możliwości, nie tylko dla koneserów czytelnictwa.

    • Dzień Pluszowego Misia
     • Dzień Pluszowego Misia

      05.03.2019

         25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? W tym dniu każde dziecko przyniosło swojego misia-pluszaka. Z okazji Święta Pluszowego Misia, biblioteka szkolna i                                         SU zorganizowali w naszej szkole  „dzień głośnego czytania”. Do akcji włączyli się zaproszeni goście: ksiądz Bogdan Janik, dyr. p. Artur Brandys, opiekun SU p. Patrycja Nawratowicz. Dzieci wysłuchały piękną historię najstarszego misia w naszej szkole, następnie goście czytali dzieciom fragmenty bajek i bajeczek o misiach. Na zakończenie każde dziecko wykonało medal dla swojego puchatego przyjaciela. To był bardzo miły dzień.

    • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI
     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

      28.03.2019

       Dnia 23.11.2018r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki -EDI Pingwin.  Wzięli w nim udział uczniowie  naszej szkoły z klas IV-VIII.

      Wyniki ogólnopolskiego konkursu:

      Laureaci:

      Fabian Świątek (kl. IV)

      Wiktor Białek (kl. VII)

      Bartłomiej Surowiec (kl. VII).

      Wyróżnienie otrzymali:

      Franciszek Białek  (kl. IV)

      Kamil Kret (kl. V)

      Piotr Depa  (kl. V)

         Konkurs Pingwin 2018  został  przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych                          i gimnazjalistów. Każdy test składał się z  30 pytań. Do każdego pytania podane były  cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odwiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi – 0 punktów. Aby żaden uczestnik nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie każdemu uczniowi 30 punktów. W związku z tym zawodnik mógł zdobyć maksymalnie 60, a minimalnie                        0 punktów.  

         Dla  uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca z matematyki, zostały przyznane następujące nagrody, na podstawie uzyskanej liczby punktów: 
       -za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymał dyplom grawerowany i nagrodę książkową,
       -za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową,
       -za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia.
      Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.

      Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy                             do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

      Organizatorami konkursu w szkole byli: Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz

     • Witamy nowych harcerzy

      18.04.2019

          W progi 7 DH Domatków dołączyły dwie nowe druhny: dh Katarzyna Starzec, dh Amelia Serafin. Harcerstwo to trudna sprawa, dlatego dziewczyny musiały wykazać się męstwem , odwagą i próbą ognia.  Zniosły wszystko bardzo dzielnie. Gratulujemy! Druhny  zostały jednogłośnie przyjęte do braci harcerskiej.   W dalszej części zbiórki była gawęda o tym jakimi ścieżkami w życiu powinien kierować się harcerz oraz przypomnieliśmy o  znaczeniu  symboli harcerskich.  Zbiórkę zakończyliśmy wspólną zabawą i smacznym tostem.

    • Wyjazd do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej
     • Wyjazd do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej

      17.12.2018

      Wyjazd do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej na wystawę pt. "Rówieśnik Niepodległej czyli o dążeniach do odzyskania nieodległości przeplatających się z historią i początkami harcerstwa".

       

      7 listopada 2018r.,  harcerze z 7 DH Domatków wraz z dh. Kingą Frodyma-Stobierską, wzięli udział                     w zajęciach  historycznych prowadzonych przez  dh. komendantkę Julitę Stępień oraz dh. Klaudie Jeleń. Lekcja ta powiązana była z wystawą pt. "Rówieśnik Niepodległej czyli  o dążeniach do odzyskania nieodległości przeplatających się z historią i początkami harcerstwa". Metoda harcerska polega na działaniu i takim sposobem uczestnicy mogli  dowiedzieć się o działaniach wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli w Odzyskaniu przez Polkę Niepodległości.

      Dziękujemy prowadzącym za wspaniałą atmosferę i  niezapomniane  wrażenia z tej lekcji.

    • Harcerze charytatywnie
     • Harcerze charytatywnie

      05.03.2019

         1 listopada 2018r. nasi harcerze wraz z drużynową wzięli udział w corocznej kweście na rzecz ratowania starych, zabytkowych nagrobków organizowanej przez Regionalne Towarzystwo im. Juliana Macieja Goslara na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej.  

    • Realizacja projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”
     • Realizacja projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”

      10.12.2018

            Na początku  października bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy I pod opieką  wychowawcy  przystąpili do realizacji IX edycji  projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.

       

      Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.  Uczniowie klasy I, zgodnie                                z obowiązującym regulaminem projektu wybrali dla siebie nazwę „Malinowe dzieciaki”.

      Zrealizowano następujące tematy:

      1. Warzywa i owoce na co dzień i od święta!

      2..Przedstawienie ,, Na straganie”.

      3.Woda  na zdrowie.

      4.Eliksir życia.

      5. Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.

      Realizując w/w tematy uczniowie  m.in. rozwiązywali zagadki  i rebusy o owocach i warzywach,  wykonali kukiełki z warzyw,  własnoręcznie przygotowywali  sok owocowy, wykonali barwne plakaty, z  pomocą rodziców wykonali   sylwety warzyw, które zostały wykorzystane jako element stroju w przedstawieniu pt. ,, Na straganie”. Na zajęciach  korzystano  także                      z monitora interaktywnego.  Na w/w przedstawienie został zaproszony: Pan dyrektor szkoły, rodzice przedszkolaków, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz rodzice klas  I-III. Po występie  uczniowie przygotowali dla publiczności kilka zagadek oraz  rytmiczne  rymowanki dotyczące zdrowia, a  na zakończenie dla  miłych gości przygotowano smaczną  niespodziankę w postaci  poczęstunku  z różnorodnych   warzyw  i  owoców oraz ulotki                o zdrowiu. Ciekawą  niespodziankę w postaci wierszy  i piosenek przygotowały  także  przedszkolaki  i  uczniowie  klasy III.

    • Wycieczka rowerowa "Białkówka"- "Świerczówka".
     • Wycieczka rowerowa "Białkówka"- "Świerczówka".

      17.12.2018

        Udział uczniów w akcji "Otwarte sadzenie lasu" zorganizowanej przez Nadleśnictwo Kolbuszowa na terenie Leśnictwa Świerczów.

       

      20 października, w ciepłą, ale pochmurną sobotę uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami wzięli udział w wycieczce rowerowej trasami „ Białkówka” – „Świerczówka”.  Wszyscy wykazali się wytrwałością i dobrą kondycją. Nie obyło się oczywiście bez problemów technicznych.

      Dodatkową atrakcją było zaproszenie przez Nadleśnictwo Kolbuszowa do udziału w akcji „ Otwarte sadzenie lasu”, do której chętnie przyłączyli się wszyscy. Leśniczy przyjęli bardzo ciepło rowerzystów i zaprosili do wspólnej pracy. Szybko okazało się, że sadzenie drzewek nie jest takie proste. Każdy dorzucił swoją cegiełkę w odbudowę lasu. Zadowoleni  uczestnicy wycieczki wrócili na teren  „ Białkówki”,  gdzie czekała już na nich ciepła kiełbaska i herbatka.

      To był bardzo kreatywny wyjazd. Bardzo się wszystkim spodobał. Czekamy do wiosny na kolejny rajd!

      Całą wyprawę zaplanował i koordynowal  p. Witold Antosz, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwały:                                                                                            p. Kinga Frodyma – Stobierska i p. Elżbieta Dec-Rak.

    • PASOWANIE  KLASY I
     • PASOWANIE  KLASY I

      10.12.2018

      Nastała jesień, a wraz z nią w naszej szkole

      pojawiła się gromadka dzieci…

        W październiku  roku szkolnego 2018/2019 odbyło się  uroczyste pasowanie na ucznia klasy I. Do Braci uczniowskiej została przyjęta nowa grupa dzieci. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Do szkoły przybyli zaproszeni goście: Pan dyrektor, ks. Proboszcz, Pan Sołtys, Pani przewodnicząca KGW, Pan przewodniczący Akcji Katolickiej rodzice i uczniowie wraz  z nauczycielami. Dzieci przygotowały  wspaniały występ, zachwycając wszystkich  niezwykłymi umiejętnościami. Egzamin został zdany na szóstkę. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i  pasowanie na ucznia klasy I, którego dokonał  Pan dyrektor szkoły Artur Brandys. Każde dziecko podchodząc do Pana dyrektora, było pasowane na ucznia              i otrzymywało pamiątkowy dyplom. Przy sztandarze szkoły, w obecności wszystkich zebranych osób, uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie. Zwyczajem naszej szkoły ślubowali również rodzice. Następnie uczniowie udali się do sali na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Niespodzianką dla uczniów był wspaniały, pyszny tort.  Uczniowie otrzymali również mnóstwo prezentów od zaproszonych  gości.  Na pamiatkę tego wydarzenia  uczniowie  klasy I  wraz  z rodzicami  zasadzili   przy szkole zielone drzewko.

    • Spotkanie z przedstawicielem banku PKO BP
     • Spotkanie z przedstawicielem banku PKO BP

      13.01.2019

      W naszej szkole od kilkunastu lat działa Szkolna Kasa Oszczędności. Głównym  jej celem  jest   propagowanie  idei   oszczędzania,   wzmacnianie  postaw   przedsiębiorczych,   praktyczna edukacja  finansowa, promowanie wśród  dzieci  pozytywnych  nawyków względem: ekologicznego  stylu  życia,   dbania  o  środowisko  naturalne  oraz  działalności  charytatywnej. Szkolną Kasą Oszczędności prowadzi pani Elżbieta Dec-Rak.

       

      Dnia 05.10.2018r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Banku PKO BP oddziału I w Rzeszowie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 0-VIII.  Dzieci szczegółowo zapoznały się ze światem pieniędzy, serwisem internetowym, a także  dowiedziały się, w jaki sposób można założyć konto w SKO. Ze spotkania uczniowie wyszli z przekonaniem, że dzięki SKO już sześciolatek może uczyć się korzystania z usług bankowych poprzez animowany i bezpieczny oraz dostosowany do jego wieku  serwis internetowy. Każde z dzieci dostało drobny upominek ze spotkania ufundowany przez bank PKO BP.

       

      Warto wspomnieć, że nasza szkoła zdobyła nagrodę III stopnia w Etapie Regionalnym konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności.  Gratulujemy!

       

     • „Dzień Nauczyciela i Rocznica wyboru Jana Pawła II”

      28.04.2019

      12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą w Kościele parafialnym w Domatkowie, gdzie uczniowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny wspominając naszego Papieża rodaka. Następnie w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie zaprezentowali kilka scen z życia szkoły „na wesoło” i podziękowali pedagogom za ogromny trud, jaki wkładają w ich wykształcenie. Życzyli wielu sukcesów w pracy i powodzenia w życiu osobistym. Wszystkich świętujących obdarowano kwiatami.

       

    • Czytanie z Gangiem Słodziaków
     • Czytanie z Gangiem Słodziaków

      10.12.2018

       

      Postanowiliśmy wziąć udział w akcji "Szkole przygody słodziaków".  Jak co roku organizujemy "Dzień głośnego czytania", z tą różnicą, że w tym spędziliśmy go również  ze Słodziakami. U nas odbyło się to 5 października  2018r. W tym dniu. Od rana, klasy O-III uczestniczyły w grach i zabawach związanych z przygodami  Słodziaków  a podsumowaniem było bardzo uroczyste, głośne czytanie „Słodziakowych”  opowiadań  na podstawie książki Renaty Piątkowskiej. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy: księdza  proboszcza , rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

    • Skansen nie musi być nudny…..
     • Skansen nie musi być nudny…..

      17.12.2018

      Z takiego założenie wyszli uczniowie, którzy 4 października 2018r. wzięli udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Muzeum Kultury Ludowej W Kolbuszowej.

      Młodsi uczniowie, we wnętrzu przedwojennej klasy,  mieli okazję próbować swoich sił w kaligrafii. Trudnością dodatkową było to, że musieli pisać piórami, które maczali w kałamarzach.  Wszyscy bardzo się przyłożyli do swoich prac, ale kleksy także się zdarzały.  Zabawy było co niemiara.

      Uczniowie klas starszych, we wnętrzach starych chat, mieli okazję poznać znaczenie praktyczne i dosłowne staropolskich przysłów. Najstarsi uczestnicy także borykali się z rozszyfrowaniem znaczenia co po niektórych powiedzeń.  Po takich zajęciach z pewnością wszyscy wyszli bogatsi o porą  wiedzę ludową.

      Nauka zakończyła się wspólnym grillowaniem. Mimo przeszywającego chłodu na buziach uczestników malowały się uśmiechy i zadowolenia.

    • „Dobrze Cię widzieć”
     • „Dobrze Cię widzieć”

      28.04.2019

      W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć” wszyscy uczniowie z naszej szkoły z klas I-VIII otrzymali kamizelki odblaskowe. Wzięli także udział w krótkim spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa na drodze i uważności na innych. Uczniowie obejrzeli filmy animowane wskazujące na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze, a także poznali „7 odblaskowych rad drogowych” podkreślających wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym.

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      09.12.2018

      28 września  przyłączyliśmy się o do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Dzień ten był dla nas  szczególnie wyjątkowy, ponieważ, do wspólnego czytania przyjęli zaproszenie goście:  Przewodniczący Rady Miejskiej Kolbuszowa oraz  Ksiądz Proboszcz z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Domatkowie. Nasi lektorzy czytali z podziałem na role, co dodawało dynamiki czytaniu, a zabawne teksty rozśmieszały każdego- starszego i młodszego słuchacza.

    • Wybory w szkole
     • Wybory w szkole

      09.12.2018

      22 września uczniowie wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim oraz radnego do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Emocji było wiele, bo po pierwszym głosowaniu czekała nas druga tura wyborów.

      Wyniki:

      Przewodnicząca SU- Karolina Siwiec –klasa VI

      Zastępca przewodniczącej SU- Karolina Ofiara – klasa VIII

      Członkowie SU: Alexandra Jemioło- kl. VI, Bartłomiej Surowiec- kl. VII

      Opiekun SU: Pani mgr Patrycja Nawratowicz, Pani mgr Elżbieta Dec-Rak

       

      Radna Młodzieżowej Rady Miejskiej- Karolina Siwiec- klasa VI

      Opiekun MRM: Pani mgr Kinga Frodyma-Stobierska

    • Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2018/2019
     • Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2018/2019

      09.12.2018

      Poniedziałek 3 września 2018r.  to rozpoczęcie nowego roku szkolnego, a także zmiany  w naszej szkole. Tego dnia uroczyście podziękowaliśmy Pani mgr Marii Nowakowskiej za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora naszej szkoły a powitaliśmy nowego dyrektora  Pana mgr Artura Brandysa.  Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze, owocnej pracy i uśmiechu na co dzień!

      Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy pozytywnego nastawienia się do pracy a  zapał  towarzyszący nam tego dnia niech nie opuszcza nas do zakończenia roku szkolnego.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
   • spdomatkow@wp.pl
   • 17 2271 688
   • Domatków 198, 36-100 Domatków
   • 8141289596
   • 001132057
   • Sylwia Marek tel.: (17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
 • Biuletyn informacji publicznej