• Dzień wróżb

      05.12.2019

       

      Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.


      W naszej szkole dn. 28.11.2019 r.  odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
      Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

      Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

       

       

     • „Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”.

      02.12.2019

       

      Jak prorok powiedział,
      Panna zrodzi Syna.
      Dla ludu całego, szczęśliwa nowina.
      Nam zaś radość w tej tu chwili,
      gdyśmy Pana zobaczyli
      W szopie przy Betlejem, przy Betlejem.”

      Franciszek Karpiński

                    Szkoła     Podstawowa               

       im.    Marii   Konopnickiej

      w    Domatkow

      serdecznie zaprasza

                                                                             

      do   udziału

       

                                                             w     XV    GMINNYM    KONKURSIE                                                            

      Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”.

       

      Rozstrzygnięcie konkursu:
      17 grudnia  2019r. o godzinie 1200
      .

     • 21 listopada  - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

      02.12.2019

      Hasło tegorocznej edycji "Życzliwie, razem, blisko!" miało na celu zachęcić wszystkich do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z  działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie.

      Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej - to nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać. Pod tym kierunkiem szkoła uczestniczyła w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

      Na Dzień Dobry uczennice kl. VI Roksana Czachor i Wiktoria Serafin w ramach programów edukacyjnych o tematyce zdrowotnej rozdawały wszystkim uczniom, nauczycielom „uśmiechnięte buźki”, przekazywały życzliwe pozdrowienia i zachęcały w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia.

      Na lekcjach wychowawczych rozmawiano na tematy związane ze Światowym Dniem Życzliwości. Każda klasa pod tym kątem  przygotowała pomysłowe okolicznościowe gazetki. Na korytarzu zawisł plakat i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu.

       Samorząd Uczniowski dla wszystkich klas przygotował „Drzewka szczęścia”.  
      Listki, na których uczniowie wypisywali  hasła  kojarzące się  im z  motywem przewodnim dnia, pięknie ozdobiły drzewo.  Na apelu podsumowującym wszystkie prace zostały nagrodzone brawami oraz uśmiechami. Aby, jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten dzień, dla każdego ucznia została przygotowana słodka niespodzianka. Szkolny korytarz ozdobił „Dekalog ciepłych i serdecznych myśli i pozdrowień”, który ma przypominać nam co oznacza bycie życzliwym, jakimi zasadami kierować się by być takim człowiekiem.

      Ten dzień był wyjątkowym… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie, życzliwie i słodko. Była to znamienita  okazja do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak tą życzliwość okazywać w różnych sytuacjach. Przypomniano, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził wszystkich nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

      Dzień Życzliwości i Pozdrowień został przygotowany pod kierunkiem koordynatora  programów edukacyjnych dotyczących zdrowia Panią Elżbietę Dec-Rak oraz opiekuna SU Panią Patrycję Nawratowicz.

     • "Znajdź właściwe rozwiązanie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

      Autorzy programu, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, kładą nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia.

      Cel główny programu: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

     • "Bieg po zdrowie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy  z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

      Główne cele programu:

      • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
      • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
      • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

      Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
    • spdomatkow@wp.pl
    • 17 2271 688
    • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
    • 8141289596
    • 001132057
    • Sylwia Marek tel.: (17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Biuletyn informacji publicznej