• LEKCJA O SZKODLIWOŚCI PALENIA PAPIEROSÓW

30.11.2022

We wtorek 29.11.2022r. klasa 4 uczestniczyła w pogadance dotyczącej szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, skutków palenia, zapobiegania paleniu, asertywnego reagowania, gdy inni namawiają do palenia papierosów.

Uczniowie od początku września zapoznają się z w/w tematyką w ramach akcji „Bieg po zdrowie” i uczestniczą w zajęciach z wychowawcą, wykonując różne zadania.

• "ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE"

29.11.2022

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie w roku szkolnym 2022/2023  bierze udział  w programie profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Autorzy programu, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, kładą nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia.

Cel główny programu: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.

Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

• "BIEG PO ZDROWIE"

29.11.2022

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie w roku szkolnym 2022/2023  bierze udział  w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy  z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
            • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
            • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

• "BEZBARWNY, BEZWONNY, ŚMIERTELNY - cichy zabójca".

28.11.2022

Nasza Szkoła od kilku lat bierze udział w kampanii społecznej ,,Nie dla czadu!”, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy dochodzi do kilku tysięcy zaczadzeń w Polsce.

Pan Witold Antosz bardzo ciekawie przedstawił dzieciom temat ,,tlenku czadu- cichego bezwonnego, bezbarwnego zabójcy”, dlaczego jest tak groźny, gdzie się pojawia, jak postępować w razie zatrucia oraz jak się przed nim uchronić. Uczniowie zdobyli również wiele interesujących informacji o trudnej, odpowiedzialnej pracy strażaków. Zapewne lekcja ta, stanie się ważnym krokiem w profilaktyce zatruć czadem.  Być może dzieci zmotywują rodziców  do działań o pożądanej przezorności, zakupienia czujek czadu…

• Drukarki 3D z wizytą w Naszej Szkole

28.11.2022

Dnia 25 listopada br. odbyła się niezwykła lekcja informatyki dla najmłodszych z wykorzystaniem Drukarki 3D .  Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Wszyscy z ekscytacją podziwiali jak drukarka skrupulatnie drukowała kolejne warstwy. Lekcja bardzo przypadła do gustu najmłodszym i już nie mogą się doczekać kolejnej i kolejnego projektu.

Nowa technika druku wzbudziła duże zainteresowanie wśród wszystkich zebranych. Gratulujemy pokazu !

• ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

24.11.2022

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.

Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka, film i oczywiście ,,małe co nieco”. Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

• ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

23.11.2022

Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy w końcu możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości… to oczywiście Andrzejki!

Z całą masą andrzejkowych wróżb na pewno nikt się nie nudził.  Przekonajcie się sami i obejrzyjcie poniższą galerię zdjęć!

• ŚWIAT OWADÓW W ZASIĘGU RĘKI

22.11.2022

22 listopada 2022 roku odwiedziliśmy budynek dawnej Synagogi, gdzie obecnie mieści się Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej. Uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną „Różnorodność świata zwierząt Płaskowyżu Kolbuszowskiego w obiektywie Zbigniewa Kożuchowskiego”. Galeria prezentuje makrofotografie owadów, których najczęśćiej nie dostrzega się podczas wędrówek pieszych. Motyle, chrząszcze w różnych stadiach rozwojowych  można poznać z bliska.

• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

13.11.2022

Dzień Postaci z Bajek jest dniem urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’ a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola i szkoły przebrane w piękne bajkowe stroje. Przedszkolaki i klasy młodsze zaprezentowały się podczas wspólnych zabaw i tańców. Chętnie rozpoznawały rekwizyty i tytuły bajek z których pochodzą oraz opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, kolorowały obrazki, brały udział w zabawie przy muzyce.  Ten dzień dostarczył wiele pozytywnych emocji i przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.