Uczniowie pokazali, że nie straszne im są trudne warunki pogodowe. W ramach programu„ Trzymaj formę!” , wykorzystując zimową i mroźną aurę, wybrali się na zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Tonąc po kolana w śniegu, rywalizowali między sobą w zawodach saneczkowych, rysunkach na śniegu czy lepieniu bałwana. Najlepszą formą ruchu okazało się jednak wzajemne obrzucanie się śnieżkami, zwłaszcza nauczycieli. To była świetna integracja, ale przede wszystkim dobra zabawa dla uczniów oraz nie mniejsza dla ich opiekunów. C.d.n.
Aktualności
„ Trzymamy formę!” , w każdych warunkach pogodowych…
13.01.2019
„Trzymaj formę!”
13.01.2019Od kilku lat nasi uczniowie uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci szkolnych poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
W ramach tego programu, 7 stycznia 2019r., odbyły się zajęcia ruchowe wspomagające zdrowie i kondycje fizyczną dzieci klas IV-VIII. Ich celem była także popularyzacja gry, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz integracja dzieci szkolnych.
Uczniowie rywalizowali pomiędzy sobą w rozgrywkach tenisa stołowego. Zawodnicy stoczyli wiele pojedynków . Główną uwagę przyciągnęły finały, gdzie niekiedy walka toczyła się punkt za punkt.
Poza oficjalnymi rozgrywkami zawodnicy rozegrali ze sobą wiele meczów sparingowych, co było doskonałym przykładem, jak sport łączy i bawi.
„ Światło, które łączy”
06.01.2019W piątek 21 grudnia harcerze naszej drużyny uczestniczyli w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju drużynom i gromadom hufca Kolbuszowa w Kolegiacie w Kolbuszowej. O godz. 18 na Rynku kolbuszowskim wraz z innymi drużynami przekazali światełko władzom miasta i powiatu oraz przedstawicielom służb mundurowych.
Natomiast w niedzielę 23 grudnia na Mszy Świętej nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka księdzu proboszczowi Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Domatkowie. O godzinie 12.00 harcerze naszej drużyny w swojej służbie roznieśli światło do domów mieszkańców Domatkowa-aby mogło świecić na stołach wigilijnych.
Mottem tegorocznego przekazania było: „Światło, które łączy”.
Wesołych Świąt
21.12.2018Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci,
niech się spełnią świąteczne życzenia,
te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią wszystkie krok po kroku
w nadchodzącym roku!
Mocy Bożej i radości
na Dzień Bożego Narodzenia
oraz dużo dobrego w Nowym Roku
życzą:
Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
Grudzień 2018
„CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”.
13.01.2019W dniu 20.12.2018r. w szkole zrealizowano lekcje edukacyjne pt. „Czad i ogień. Obudź czujność!”. W zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie. Wykład poprowadził pan Witold Antosz.
Podczas oglądnięcia filmu edukacyjnego, tematycznej prezentacji multimedialnej oraz pogadanki, uczniowie dowiedzieli się: o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla, jego właściwościach fizykochemicznych, sposobie oddziaływania gazu na organizm ludzki, obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów w zakresie konserwacji trzonów kominowych, instalacji wentylacyjnych, znaczeniu instalowania w miejscu usytuowania urządzenia ogrzewczego czujki tlenku węgla oraz czujki dymu.
Pan Witold poruszył także temat zdarzeń ofiar śmiertelnych związanych z ekspozycją tlenku w ostatnich latach na terenie kraju i powiatu kolbuszowskiego.
Kluczowym tematem były zasady bezpiecznego zachowania podczas ekspozycji tlenku węgla w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, czyli o konieczności:
- niezwłocznego wyłączenia urządzenia ogrzewczego,
- otwarcia okien w celu przewietrzenia mieszkania,
- niezwłocznego powiadomienia służb ratowniczych 112, 998,999,997,
- ewakuacji osoby poszkodowanej ze strefy niebezpiecznej,
- kontroli obecności czynności życiowych (tętno, oddech) i gotowości do ewentualnego podjęcia czynności zastępczego oddechu i zewnętrznego masażu serca (resuscytacji krążeniowo oddechowej).
PAMIĘTAJ !!! - CZAD I OGIEŃ OBUDŹ CZUJNOŚĆ
Patriotyczne jasełka
06.01.201919 grudnia 2018r. w naszej szkole odbył się XIV Gminny Konkurs „ Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia” oraz szkolna wigilia z udziałem władz samorządowych. To właśnie wtedy nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zdobyte w ramach projektu „Książka świat otwiera ogromny”, finansowego przez Akademię Kreatywności 2018 – RFR „ Serce”. Przedstawili patriotyczne jasełka, w których Maryja i Józef z Dzieciątkiem przenieśli się z Betlejem do Polski czasów II wojny światowej. Święta Rodzina uczestniczyła w trudnych chwilach rodziny, która mimo trwania okupacji, nie traci ducha patriotyzmu i obchodzi tradycyjną Wigilię. Wzruszające sceny pożegnania rodziców z synem, który postanawia iść i walczyć za Ojczyznę, przeplatały się z patriotycznymi kolędami i pieśniami. Nie zabrakło także akcentów symbolicznych. Przy żłóbku pojawili się: Trzej Królowie z darami, Adam Mickiewicz z epopeją narodową, Fryderyk Szopen z preludiami i mazurkami, Józef Wybicki z tekstem hymnu narodowego, Maria Konopnicka „Rotą”, Józef Piłsudski, żołnierz, harcerz i dzieci. Brawom i wzruszeniom nie było końca.
„Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”
17.12.2018„Przez Twe Narodzenie, Jezu, Drogi Panie,
Dajże całej Polsce godne zmartwychwstanie.
Zwaśnionych braci/ Połącz jednością,
A nas obdaruj/ Świętą wolnością!”
Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Domatkowie serdecznie zaprasza do udziału w XIV GMINNYM KONKURSIE „Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”, który odbędzie się 19 grudnia 2018r.
Odwiedzamy bibliotekę miejską
06.01.20197 grudnia 2018r. oddział przedszkolny oraz uczniowie klas I-IV uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „ Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia” zorganizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kolbuszowej.
Biblioteka może oferować wiele…..
06.01.20197 grudnia 2018r. uczestnicy projektu pt. „ Książka świat otwiera ogromny”, finansowego przez Akademię Kreatywności 2018 – RFR „ Serce”, mieli możliwość odwiedzić Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kolbuszowej. Tam uczniowie oglądnęli wystawę powiązaną z lekcją historii pt. " Kolbuszowianie w walce o niepodległość 1914-1918 " oraz mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób posługiwać się bibliotecznym katalogiem online.
Wszyscy przekonali się, że dzisiaj biblioteka to miejsce, które oferuje wiele możliwości, nie tylko dla koneserów czytelnictwa.
W szkole pachnie choiną……
17.12.2018Dziękujemy Nadleśnictwu Kolbuszowa za przepięknie pachnący i wprawiający nas w świąteczny nastrój podarunek.
Dzień Pluszowego Misia
05.03.201925 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? W tym dniu każde dziecko przyniosło swojego misia-pluszaka. Z okazji Święta Pluszowego Misia, biblioteka szkolna i SU zorganizowali w naszej szkole „dzień głośnego czytania”. Do akcji włączyli się zaproszeni goście: ksiądz Bogdan Janik, dyr. p. Artur Brandys, opiekun SU p. Patrycja Nawratowicz. Dzieci wysłuchały piękną historię najstarszego misia w naszej szkole, następnie goście czytali dzieciom fragmenty bajek i bajeczek o misiach. Na zakończenie każde dziecko wykonało medal dla swojego puchatego przyjaciela. To był bardzo miły dzień.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI
28.03.2019Dnia 23.11.2018r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki -EDI Pingwin. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII.
Wyniki ogólnopolskiego konkursu:
Laureaci:
Fabian Świątek (kl. IV)
Wiktor Białek (kl. VII)
Bartłomiej Surowiec (kl. VII).
Wyróżnienie otrzymali:
Franciszek Białek (kl. IV)
Kamil Kret (kl. V)
Piotr Depa (kl. V)
Konkurs Pingwin 2018 został przeprowadzony wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Każdy test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odwiedzi. Ocenie podlegało każde pytanie. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na dane pytanie uczestnik otrzymał 1 punkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt, a za nieudzielenie odpowiedzi – 0 punktów. Aby żaden uczestnik nie zakończył konkursu wynikiem ujemnym, organizator przyznał na starcie każdemu uczniowi 30 punktów. W związku z tym zawodnik mógł zdobyć maksymalnie 60, a minimalnie 0 punktów.
Dla uczniów, którzy uzyskali najwyższe miejsca z matematyki, zostały przyznane następujące nagrody, na podstawie uzyskanej liczby punktów:
-za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymał dyplom grawerowany i nagrodę książkową,
-za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową,
-za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia.
Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
Organizatorami konkursu w szkole byli: Elżbieta Dec-Rak, Witold Antosz
Witamy nowych harcerzy
18.04.2019W progi 7 DH Domatków dołączyły dwie nowe druhny: dh Katarzyna Starzec, dh Amelia Serafin. Harcerstwo to trudna sprawa, dlatego dziewczyny musiały wykazać się męstwem , odwagą i próbą ognia. Zniosły wszystko bardzo dzielnie. Gratulujemy! Druhny zostały jednogłośnie przyjęte do braci harcerskiej. W dalszej części zbiórki była gawęda o tym jakimi ścieżkami w życiu powinien kierować się harcerz oraz przypomnieliśmy o znaczeniu symboli harcerskich. Zbiórkę zakończyliśmy wspólną zabawą i smacznym tostem.
Wyjazd do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej
17.12.2018Wyjazd do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej na wystawę pt. "Rówieśnik Niepodległej czyli o dążeniach do odzyskania nieodległości przeplatających się z historią i początkami harcerstwa".
7 listopada 2018r., harcerze z 7 DH Domatków wraz z dh. Kingą Frodyma-Stobierską, wzięli udział w zajęciach historycznych prowadzonych przez dh. komendantkę Julitę Stępień oraz dh. Klaudie Jeleń. Lekcja ta powiązana była z wystawą pt. "Rówieśnik Niepodległej czyli o dążeniach do odzyskania nieodległości przeplatających się z historią i początkami harcerstwa". Metoda harcerska polega na działaniu i takim sposobem uczestnicy mogli dowiedzieć się o działaniach wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli w Odzyskaniu przez Polkę Niepodległości.
Dziękujemy prowadzącym za wspaniałą atmosferę i niezapomniane wrażenia z tej lekcji.
Harcerze charytatywnie
05.03.20191 listopada 2018r. nasi harcerze wraz z drużynową wzięli udział w corocznej kweście na rzecz ratowania starych, zabytkowych nagrobków organizowanej przez Regionalne Towarzystwo im. Juliana Macieja Goslara na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej.
Realizacja projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”
10.12.2018Na początku października bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy przystąpili do realizacji IX edycji projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.
Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Uczniowie klasy I, zgodnie z obowiązującym regulaminem projektu wybrali dla siebie nazwę „Malinowe dzieciaki”.
Zrealizowano następujące tematy:
1. Warzywa i owoce na co dzień i od święta!
2..Przedstawienie ,, Na straganie”.
3.Woda na zdrowie.
4.Eliksir życia.
5. Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.
Realizując w/w tematy uczniowie m.in. rozwiązywali zagadki i rebusy o owocach i warzywach, wykonali kukiełki z warzyw, własnoręcznie przygotowywali sok owocowy, wykonali barwne plakaty, z pomocą rodziców wykonali sylwety warzyw, które zostały wykorzystane jako element stroju w przedstawieniu pt. ,, Na straganie”. Na zajęciach korzystano także z monitora interaktywnego. Na w/w przedstawienie został zaproszony: Pan dyrektor szkoły, rodzice przedszkolaków, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz rodzice klas I-III. Po występie uczniowie przygotowali dla publiczności kilka zagadek oraz rytmiczne rymowanki dotyczące zdrowia, a na zakończenie dla miłych gości przygotowano smaczną niespodziankę w postaci poczęstunku z różnorodnych warzyw i owoców oraz ulotki o zdrowiu. Ciekawą niespodziankę w postaci wierszy i piosenek przygotowały także przedszkolaki i uczniowie klasy III.
Wycieczka rowerowa "Białkówka"- "Świerczówka".
17.12.2018Udział uczniów w akcji "Otwarte sadzenie lasu" zorganizowanej przez Nadleśnictwo Kolbuszowa na terenie Leśnictwa Świerczów.
20 października, w ciepłą, ale pochmurną sobotę uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami wzięli udział w wycieczce rowerowej trasami „ Białkówka” – „Świerczówka”. Wszyscy wykazali się wytrwałością i dobrą kondycją. Nie obyło się oczywiście bez problemów technicznych.
Dodatkową atrakcją było zaproszenie przez Nadleśnictwo Kolbuszowa do udziału w akcji „ Otwarte sadzenie lasu”, do której chętnie przyłączyli się wszyscy. Leśniczy przyjęli bardzo ciepło rowerzystów i zaprosili do wspólnej pracy. Szybko okazało się, że sadzenie drzewek nie jest takie proste. Każdy dorzucił swoją cegiełkę w odbudowę lasu. Zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili na teren „ Białkówki”, gdzie czekała już na nich ciepła kiełbaska i herbatka.
To był bardzo kreatywny wyjazd. Bardzo się wszystkim spodobał. Czekamy do wiosny na kolejny rajd!
Całą wyprawę zaplanował i koordynowal p. Witold Antosz, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwały: p. Kinga Frodyma – Stobierska i p. Elżbieta Dec-Rak.
PASOWANIE KLASY I
10.12.2018Nastała jesień, a wraz z nią w naszej szkole
pojawiła się gromadka dzieci…
W październiku roku szkolnego 2018/2019 odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy I. Do Braci uczniowskiej została przyjęta nowa grupa dzieci. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Do szkoły przybyli zaproszeni goście: Pan dyrektor, ks. Proboszcz, Pan Sołtys, Pani przewodnicząca KGW, Pan przewodniczący Akcji Katolickiej rodzice i uczniowie wraz z nauczycielami. Dzieci przygotowały wspaniały występ, zachwycając wszystkich niezwykłymi umiejętnościami. Egzamin został zdany na szóstkę. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I, którego dokonał Pan dyrektor szkoły Artur Brandys. Każde dziecko podchodząc do Pana dyrektora, było pasowane na ucznia i otrzymywało pamiątkowy dyplom. Przy sztandarze szkoły, w obecności wszystkich zebranych osób, uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie. Zwyczajem naszej szkoły ślubowali również rodzice. Następnie uczniowie udali się do sali na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Niespodzianką dla uczniów był wspaniały, pyszny tort. Uczniowie otrzymali również mnóstwo prezentów od zaproszonych gości. Na pamiatkę tego wydarzenia uczniowie klasy I wraz z rodzicami zasadzili przy szkole zielone drzewko.
Spotkanie z przedstawicielem banku PKO BP
13.01.2019W naszej szkole od kilkunastu lat działa Szkolna Kasa Oszczędności. Głównym jej celem jest propagowanie idei oszczędzania, wzmacnianie postaw przedsiębiorczych, praktyczna edukacja finansowa, promowanie wśród dzieci pozytywnych nawyków względem: ekologicznego stylu życia, dbania o środowisko naturalne oraz działalności charytatywnej. Szkolną Kasą Oszczędności prowadzi pani Elżbieta Dec-Rak.
Dnia 05.10.2018r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Banku PKO BP oddziału I w Rzeszowie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 0-VIII. Dzieci szczegółowo zapoznały się ze światem pieniędzy, serwisem internetowym, a także dowiedziały się, w jaki sposób można założyć konto w SKO. Ze spotkania uczniowie wyszli z przekonaniem, że dzięki SKO już sześciolatek może uczyć się korzystania z usług bankowych poprzez animowany i bezpieczny oraz dostosowany do jego wieku serwis internetowy. Każde z dzieci dostało drobny upominek ze spotkania ufundowany przez bank PKO BP.
Warto wspomnieć, że nasza szkoła zdobyła nagrodę III stopnia w Etapie Regionalnym konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności. Gratulujemy!
„Dzień Nauczyciela i Rocznica wyboru Jana Pawła II”
28.04.201912 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą w Kościele parafialnym w Domatkowie, gdzie uczniowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny wspominając naszego Papieża rodaka. Następnie w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie zaprezentowali kilka scen z życia szkoły „na wesoło” i podziękowali pedagogom za ogromny trud, jaki wkładają w ich wykształcenie. Życzyli wielu sukcesów w pracy i powodzenia w życiu osobistym. Wszystkich świętujących obdarowano kwiatami.
Archiwum Aktualności