• Wizyta w Bibliotece

      30.05.2019

      Dzięki jednej z idei Regionalnej Fundacji Rozwoju „ Serce” o wyrównywaniu szans pomiędzy szkołami oraz wsparciu finansowemu, po raz kolejny nasi uczniowie mogli odwiedzić Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kolbuszowej. Tym razem, 26 kwietnia,  odwiedzili nowopowstały Oddział Edukacji Kulturalnej  i Regionalnej w tzw. Synagodze.  Tam  mogli podziwiać  wystawę obrazów artystów związanych z Kolbuszową. Wielu z naszych uczniów miało pierwszy  kontakt z oryginalną, „żywą” sztuką.

      Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych przedmiotów użytku codziennego z lat 20. XX w. Uczniowie przekonali się, że kredki St. Majewskiego używali także ich pradziadkowie, a  skóra była materiałem powszechnym do tworzenia podstawowych akcesoriów- plastiku nie uświadczyli.

      To była bardzo ciekawa wizyta, która przeniosła nas w świat przez nas zapomniany.

     • „Festiwal Nauki i Techniki”

      06.05.2019

            W ramach projektu „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe” 26 kwietnia 2019r.  w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej został zorganizowany „Festiwal Nauki i Techniki”. Nie mogłoby tam nie być także naszych uczniów. Tegoroczny festiwal obfitował w nowinki technoligiczne. Uczniowie mogli latać samolotem na wirtualnym symulatorze, obejrzeć nowinki z robotyki, mechatroniki, biotechnologii, geodezji czy logistyki. Byli uczestnikami doświadczeń z zakresu chemii, matematyki, fizyki. Mieli możliwość oglądnięcia  techniki murarki budowlanej, spróbowania dań z kuchni molekularnej. Wszyscy byli pod wrażeniem wystawy samochodów wyścigowych i offroadowych, pokazów sprawności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, policji i Państwowej Straży Pożarnej.  Starsi uczniowie mieli możliwość oglądnięcia nowoczesnej bazy dydaktycznej szkoły-być może kiedyś to właśnie z nią zwiążą swoją przyszłość. Na festiwalu każdy znalazł coś dla siebie.

     • Światowy Dzień Ziemi – „Błękitnego globu” - 22.04.2019

      14.05.2019

      Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

      W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

      Tegoroczne obchody Dnia Ziemi 2019 w naszej szkole odbywały się pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Działania jakie podjęliśmy w ramach tego święta obejmowały swą tematyką ochronę Ziemi przed skutkami działalności człowieka.

      Już od pierwszych dni kwietnia uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami podejmowali różnego rodzaju działania proekologiczne. Dzieci brały udział w lekcjach tematycznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz przeciwdziałaniem tzw. niskiej emisji gazów. Następnie zasadziły kwiaty na terenie placówki. Dzięki ich wspólnej pracy w naszej szkole powstała zielona ściana wokół ogrodzenia. Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w pieszej wycieczce po okolicy, oglądali i poznawali różne gatunki roślin i drzew. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach  zanieczyszczania środowiska w skali globalnej oraz uświadomiły  sobie jak nasze codzienne działania mogą wpłynąć na polepszenie stanu jego czystości. Pogoda podczas ich realizacji była bardzo sprzyjająca, a dzieci z dużym poświęceniem włączyły się do akcji.

      Z okazji Dnia Ziemi uczniowie  przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „ Ziemia woła S.O.S.”, który był podsumowaniem wszystkich działań.

      Klasy starsze przygotowały tematyczne plakaty, które zawieszone są na korytarzu szkolnym. Zachęcamy do obejrzenia!

    • „Bieg po zdrowie”
     • „Bieg po zdrowie”

      28.04.2019

          W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy IV realizowali program antytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, który został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zajęcia przeprowadzone zostały z wykorzystaniem rożnych metod aktywizujących. Uczniowie wykazywali się dużą kreatywnością  tworząc plakaty, komiksy, kampanie antyreklamowe. Współpracowali także ze swoimi najbliższymi przeprowadzając z nimi wywiady. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.

    • Wesołych Świąt Wielkanocnych
     • Wesołych Świąt Wielkanocnych

      18.04.2019

         Alleluja

      Wieść radosną niosą dzwony.

                                                           Na wsze świata grają strony.                                                     

      Że zmartwychwstał

      Pan nad Pany,

      Bóg wszechmocny

      i kochany!

                                                                                                         

                      Niech blask Zmartwychwstania                

      Chrystusa Pana

      rozświetli codzienność życia

      a pokój, radość i błogosławieństwo

      niech obficie wypełnią serce.

       

      Pełnych miłości, pomyślności  i zdrowia

               Świąt Wielkiej Nocy

               oraz smacznego jajka

             życzą:

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie

      Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie

      Kwiecień 2019

       

    • Otwarte Sadzenie Lasu
     • Otwarte Sadzenie Lasu

      12.04.2019

             W sobotę 6 kwietnia nasi harcerze z 7DH Domatków  wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Kolbuszowa pt. „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Po wysłuchaniu instruktarzu dotyczącego prawidłowego sadzenia drzewek wzięliśmy się do pracy. Może nie udało się nam posadzić 1000 drzew w minutę, ale za to ciężko pracując, bez wytchnienia, posadziliśmy ponad 300 drzewek.  Wiosenna pogoda sprzyjała miłej atmosferze i zawieraniu nowych znajomości. Miejmy nadzieję, że złapaliśmy bakcyla i już dziś zapisujemy się na kolejną taką akcję. WARTO!

    • „ Ojcze Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!
     • „ Ojcze Święty Janie Pawle II – Pamiętamy!

      12.04.2019

                      We wtorek,  2 kwietnia 2019r, uczniowie, nauczyciele      i pracownicy naszej szkoły licznie wzięli udział we Mszy Św. poświęconej 14. rocznicy śmierci  Św. Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy wraz z mieszkańcami pomodlili się pod pomnikiem Papieża a reprezentanci szkoły - harcerze z 7 DH oddali hołd, złożyli kwiaty.  Wieczór był niezwykle wietrzny, a starszym uczestnikom uroczystości przypomniały się ostatnie obrazy z pogrzebu Św. Jana Pawła II, kiedy to silny wiatr najpierw przewracał karty Pisma Świętego na trumnie papieża, a następnie jednym powiewem Je zamknął.  Karol Wojtyła zawsze porównywał wiatr do niewidzialnego tchnienia Ducha Świętego. JPII - PAMIĘTAMY!

     • "Odnów oblicze". 14 rocznica śmierci Jana Pawła II.

      07.05.2019

            2 kwietnia przypada 14 rocznica śmieci naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II.  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z p. J. Chmielowiec  przygotowali krótką prezentację najważniejszych faktów z życia świętego oraz montaż słowno- muzyczny. Część muzyczną przygotował p. K. Kłoda.

      Uczniowie klas starszych przypomnieli swoim młodszym kolegom  i koleżankom jakim człowiekiem był  święty Jan Paweł II, jak bardzo kochał ludzi na całym świecie i  nigdy nie zapominał  o swojej ojczyźnie – Polsce,   o kraju, który tak bardzo wielbił  i choć ciałem był od niego daleko, sercem nigdy go nie opuszczał.  Święty Jan Paweł II jest  naszym  przewodnikiem i autorytetem . Wszyscy powinniśmy brać z niego przykład   i być dobrymi ludźmi, właśnie tak jak On.

      W atmosferze zadumy i wyciszenia wszyscy z zaciekawieniem słuchali występujących podczas akademii. Pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa i pozostanie w naszych sercach.

      Po akademii uczniowie klas III i I udali się pod pomnik Świętego Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze oraz pomodlić się w różnych intencjach.

    • Żyrafa Lokatka w Naszej szkole    
     • Żyrafa Lokatka w Naszej szkole    

      28.03.2019

                   27 marca 2019r. naszą szkołę odwiedziła Żyrafa Lokatka, która jest symbolem serwisu bankowego przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Jest to wirtualny bohater Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego, który w przyjazny sposób prowadzi dzieci przez świat finansów. Zwierzątko jest podopieczną PKO Banku Polskiego od 13 maja 2010 roku. Oficjalna adaptacja odbyła się już 30 lipca.

                  Uczniowie klas 0,I,III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na których czytano im przewodnik dla najmłodszych „Przygody Kuby Pieniążka żyrafy Lokatki. Uczennica klasy VIII  Karolina Ofiara opowiedziała i wyjaśniła dzieciom podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, historią pieniądza oraz działaniem banków. Ponadto poprowadziła quiz, zagadki oraz zadawała pytania np. skąd się wzięły pieniądze, do czego służą, jak je oszczędzać i jak mądrze wydawać.

      Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały materiały edukacyjne, gadżety oraz słodycze. Wszyscy z żalem pożegnali żywą maskotkę, zrobili pamiątkowe zdjęcie i zaprosili na kolejne spotkanie.

    • „Pierwszy Dzień Wiosny”
     • „Pierwszy Dzień Wiosny”

      28.04.2019

                      Tradycyjnie 21 marca przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny. Świętowanie rozpoczęliśmy występami uczniów z klas 0-III, którzy w krótkich inscenizacjach słowno-muzycznych przedstawili charakterystyczne cechy tej pory roku. Następnie dzieci uczestniczyły w „wiosennych zabawach”: rozwiązywały zagadki, układały puzzle „Wiosenna łąka” oraz wykonywały w grupach pracę plastyczną pt. „Wiosenne drzewa”. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania, a przy tym świetnie się bawili.

    • Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL
     • Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL

      22.03.2019

       13 marca 2019 r. uczniowie klas VI, VII, VIII wzięli udział w lekcji realizowanej  w ramach projektu „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL”. Zajęcia z bankowości zatytułowane: „Twoje pieniądze” poprowadził pracownik banku. Pani kierownik od strony praktycznej, w ciekawy i przystępny sposób, przedstawiła zarys historii pieniądza. Omówiła także:

      - formy płatności w dzisiejszym świecie,

      - przychody  i wydatki w codziennym życiu,

      - budżet jako ważne narzędzie w zarządzaniu finansami.

      Projekt BAKCYL jest społecznym projektem edukacyjnym, stanowiącym odpowiedź polskiego sektora bankowego na potrzeby edukacji finansowej młodego pokolenia. Wolontariusze BAKCYLA przekazują młodym ludziom wiedzę finansową i umiejętności wykorzystywania usług finansowych tak, aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie.

        Przeprowadzona lekcja została przez uczniów wysoko oceniona. Informacje były podane w postaci ciekawej prezentacji, pełnej zaskakujących i zabawnych przerywników. Lekcja zakończyła się quizem na temat podstawowych problemów dotyczących bankowości opracowanego na wzór gry „Milionerzy”.

    • „Zdrowe odżywianie  -  zdrowe dzieci”
     • „Zdrowe odżywianie  -  zdrowe dzieci”

      22.03.2019

        Uczniowie klas starszych V, VI, VIII w ramach programu „Trzymaj formę” na lekcjach godzin z wychowawcą i pod ich czujnym okiem, przygotowali sałatki owocowe   i warzywne oraz kanapki. Przypomniano podstawowe zasady organizacji stanowiska pracy, o higienie i bezpieczeństwu posługiwania się narzędziami kuchennymi, wartościach poszczególnych owoców i warzyw. Uczniowie swoją wiedzę na temat odżywiania się wykorzystali podczas przygotowywania posiłków. Wykonali wykwintne, a równocześnie zdrowe potrawy. Nie spodziewaliśmy się, że w naszej szkole jest tyle kulinarnych talentów.

    • Aktywna środa
     • Aktywna środa

      22.03.2019

        Dnia 28.02.2018r. uczniowie z klasy ósmej wzięli udział w akcji pt. „Aktywna Środa”, w ramach której odbyły się różnorakie zajęcia i warsztaty tematyczne. Celem tej inicjatywy było zaprezentowanie uczniom klas ósmych
      i trzecich gimnazjum kierunków kształcenia szkół ponadpodstawowych znajdujących się w powiecie kolbuszowskim. Dzięki tego typu akcji młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami danych szkół, zobaczyć czym te placówki się zajmują oraz jakie zajęcia i możliwości oferują przyszłym absolwentom.
       
      Na uczniów czekało sporo atrakcji m.in.: rozgrywki sportowe, zajęcia ze strzelectwa, warsztaty: biologiczno – chemiczne, naukowe z fizyki, historyczno-literackie, ekonomiczne, jak również zajęcia: cukiernicze, warsztaty techniczne z zakresu: turnieju gier komputerowych, nauki techniki wydruku 3D, a także zajęcia z mechatroniki     i warsztaty fryzjerskie.

    • Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej
     • Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej

      05.03.2019

        W środę, 27 lutego 2019r., przybyło do naszej szkoły ok.  80 osób z Hufca ZHP im. Janka Bytnara z Kolbuszowej. Spotkanie to odbyło się, aby uczcić Przyjaźń i Braterstwo, które oznacza Dzień Myśli Braterskiej obchodzony 22 lutego. Po raz pierwszy nasza drużyna  mogła gościć tak liczną grupę hufcową. Spędziliśmy czas jak zwykle aktywnie-uczestnicząc w grze w terenie, zasiadając do świeczkowiska, , słuchając gawędy o Robercie Baden-Powellu-twórcy skautingu, włączając się w śpiew pieśni harcerskich.  Zaprzyjaźnione gromady i drużyny wymieniły się własnoręcznie  zrobionymi upominkami. Czas minął bardzo szybko i wesoło. Żal było się rozstawać. Teraz czekamy na biwak!

    • Z nas też są Galileusze
     • Z nas też są Galileusze

      05.03.2019

         „Matematyka jest alfabetem przy pomocy którego Bóg opisał wszechświat” – takie motto przyświecało tegorocznej IX edycji gminnego konkursu pt. „Uczniowie Galileusza” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Widełce.  8 lutego 2019r. trzech naszych uczniów zmierzyło się w tym konkursie z  koleżankami i kolegami gminnych szkół. Konkurencje dotyczyły rozległej wiedzy  z matematyki, biologii i geografii.  Gratulujemy!

    • Walentynki
     • Walentynki

      05.03.2019

         Ostatni dzień przed wyczekiwanymi feriami upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, które obchodziliśmy troszeczkę wcześniej. Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom podczas apelu.
      Życzymy wszystkim dużo miłości i udanych ferii zimowych !                                                                                                                           

    • Ach, co to była za bal……
     • Ach, co to była za bal……

      04.03.2019

        Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki, uczniowie niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w sobotę – 26 stycznia 2019r.

      Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami i plakatami zachęcała do zabawy - najpierw młodszych uczniów klas 0-III, a później  starszych uczniów klas IV-VIII.

      Zabawę młodszych poprowadziły animatorki (uczennice klas V, VI i VIII), które  w niebywały sposób zdołały porwać do tańca nawet najbardziej nieśmiałe dzieci.  Nie zabrakło pląsów, konkursów i uśmiechów na twarzach uczestników.

      Starsi uczniowie również bawili się cudownie, a dobrą muzykę serwował im dj.

      Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami,      ale zadowoleni.

      Dzięki zaangażowaniu i życzliwości rodziców uczniowie zostali poczęstowani kolacją i każde z nich otrzymało paczuszkę ze słodkim prezentem.  Rodzicom serdecznie dziękujemy!

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
   • spdomatkow@wp.pl
   • 17 2271 688
   • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
 • Biuletyn informacji publicznej