W dniu 28.05.2022r. w ramach działalności MRM, wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Motywem przewodnim wyjazdu było odwiedzenie miejsc związanych z bohaterami „Kamieni na szaniec”. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przewodnik opowiedział historię powstania cmentarza, odwiedziliśmy groby bohaterskich harcerzy i ich dowódców, zapaliliśmy znicze. Kolejnym punktem był Sejmu RP. Tam poznaliśmy historię
i dzień dzisiejszy polskiego parlamentaryzmu oraz gmachu sejmu. Z sejmu ruszyliśmy na poszukiwanie śladów wydarzeń, które rozegrały się w stolicy ponad 70 lat temu. Wędrując ulicami Warszawy przypominaliśmy sobie historię walki Rudego, Alka i Zośki. Przemierzając trasę, którą był przewożony Janek Bytnar do siedziby gestapo i z Alei Szucha na Pawiak mogliśmy poczuć atmosferę tamtych dni, a wszystko to dzięki naszemu przewodnikowi. Jego barwna i ciekawa gawęda o przyjaźni, braterstwie i odwadze tych młodych ludzi wszystkich zafascynowała. Wędrówkę szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” zakończyła wizyta w muzeum na Pawiaku.
Młodzieżowa Rada Miejska – wyjazd do Warszawy
23.06.2022
Bóbrka i Żarnowiec
23.06.202227 maja 2022 roku uczniowie klas starszych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, zorganizowanej w ramach projektu Akademia Kreatywności 2022- RFR „Serce”- „Otwórzmy się na świat nauki i sztuki…” . W ten sposób uczcili dwie okazje: 180 rocznicę urodzin patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej oraz 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, wielkiego polskiego geniusza nauki. Warto wspomnieć, że oboje solenizanci są patronami roku 2022.
W Żarnowcu uczniowie zwiedzili Dworek Marii Konopnickiej, dowiedzieli się, że w dworku Maria Konopnicka spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną. Następnie udali się na spacer po zabytkowym parku.
Drugim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Pan przewodnik ciekawie przedstawił historię tego miejsca oraz zabytki muzealne. Przedstawił fakty o muzeum.
Przepiękny teren najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej, zapraszał do naukowego spaceru.
Uczniowie zwiedzili również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym obejrzeli ekspozycję apteczną. Wysłuchali też słuchowiska poświęconego historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku mogli obejrzeć kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
Wyjazd dostarczył uczniom wielu wrażeń i umożliwił bliższe poznanie dwóch niedalekich miejsc.
Aż szkoda siedzieć w „murach”…
23.06.2022Korzystając w pierwszych dni ciepła na lekcji plastyki wyszliśmy na zewnątrz. To był bardzo dobry pomysł! Okazało się, że miał niezwykle dobry wpływ na nasze prace twórcze.
Chemia jest spoko
23.06.202210 maja 2022 naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. Gość zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, wybuchowe spalanie wodoru, doświadczenia z przyssawkami budowlanymi. Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.
Marsz na orientacje
23.06.2022W dniu 28 kwietnia 2022 r. opiekunowie Młodzieżowej Rady Miejskiej z Kolbuszowej zorganizowali dla młodych radnych marsz na orientację na trasie ścieżki przyrodniczej „Białkówka” w Nowej Wsi. Pokonanie trasy wymagało od uczniów dobrej orientacji na mapie i terenie. Nasza szkolna drużyna zdobyła 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy. Zdrowa rywalizacja zakończyła się wspólnie spędzonym czasem przy ognisku.
XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
17.05.2022Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
"Eko - szkoła" - tydzień dnia dla Ziemi
06.05.2022Ostatni tydzień kwietnia to czas, podczas którego świętowaliśmy Dni Ziemi. Poniedziałek i wtorek został przeznaczony na indywidulane działania ekologiczne w klasach tj. pogadanki. Środa była dniem szczególnej troski o wodę – „Dzień Oszczędzania Wody”. Na każdej lekcji ten temat został omówiony, a podsumowaniem zdobytych informacji było robienie plakatu, który poruszał w/w tematykę. Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko. Czwartek był „Dniem Marchewki”. Wszyscy ubrani w żółto-pomarańczowe barwy, z pełnym zapasem marchewek w pojemnikach śniadaniowych- przypomnieliśmy sobie jak ważne jest zdrowe odżywianie. Piątkowy dzień był podsumowaniem naszych działań. Każda z klas przygotowała różnorodności dotyczące ekologii. Były piosenki, wiersze, prezentacje, gry i zabawy. Na koniec odbył się pokaz mody ekologicznej, który cieszył się wielkim powodzeniem. Czy te dni były dla nas ważne? Bardzo….. Uzmysłowiliśmy sobie jak ważne są nasze działania dla planety, i że nie tylko przez tydzień, ale cały czas powinniśmy o tym pamiętać.
Apel z okazji rocznicy Chrztu Polski
14.04.202213 kwietnia uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w uroczystym apelu z okazji 1056 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Na początek został odśpiewany hymn państwowy. Później uczeń klasy ósmej, Dawid Starzec, przepięknie przedstawił zarys historyczny wydarzenia. Swoją opowieścią przeniósł wszystkich myślami do odległych czasów. Dziękujemy!
Konkurs wielkanocny
14.04.2022Miło nam jest ogłosić, że szkolny konkurs na kartkę wielkanocną wygrał Fabian Świątek, uczeń klasy 7. Gratulujemy! Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie – serdecznie dziękujemy!
Wizyta Jego Ekscelencji
05.04.2022Dnia 30 marca 2022r. do naszej szkoły zawitał ksiądz Biskup Edward Białogłowski. Wraz z Nim przybyli także ksiądz dziekan Jan Pępek oraz proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Domatkowie ksiądz Bogdan Janik. Wśród gości nie zabrakło ważnych dla naszej wsi osób: Sołtyski wsi Pani Grażyny Rozmus, Prezesa Akcji Katolickiej w Domatkowie Pana Michała Kamińskiego, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Pani Elżbiety Drapały, Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Wiolety Serafin oraz Rodziców uczniów naszej szkoły. Szanowni Goście mieli okazję oglądnąć program artystyczny, który przypominał ważną rolę patriotyzmu w rozwoju wiary. Na koniec Jego Ekscelencja pobłogosławił zebranych gości i szkolną społeczność. Całości wizyty dopełnił wspólnie spędzony czas przy poczęstunku przygotowanym przez Rodziców.
Upamiętniliśmy rocznicę „Akcji pod Arsenałem” w Warszawie
05.04.202226 marca wraz z Hufcem Kolbuszowa odwiedziliśmy Warszawę. Wzięliśmy udział w rajdzie „Śladami Bohaterów Aleksandra Kamińskiego - Kamieni na Szaniec ”. Takimi alejkami nigdy nie szliśmy wcześniej… odwiedziliśmy „Placówkę AK - Jajczarnię”, ulicę Piękną 58 – adres zamieszkania Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i wiele innych ciekawych miejsc. Dość zaskakujących zadań nie było końca, ale nasza drużyna nie miała z nimi najmniejszego problemu. Grę zakończył uroczysty apel na ulicy Długiej czyli miejscu rozpoczęcia Akcji pod Arsenałem – odbicia Janka Bytnara z rąk gestapo. Wyjazd został podsumowany grą na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie odwiedziliśmy groby naszych współbraci i oddaliśmy im hołd: Janka Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego, Aleksandra Dawidowskiego... Dla 7 drużyny to był bardzo wyjątkowy moment, ponieważ przy grobie naszego patrona Aleksandra Kamińskiego druhna Amelia Serafin złożyła harcerskie przyrzeczenie. Takie momenty zawsze zapadają w pamięć. – Gratulujemy i życzymy wytrwałości w służbie i samorozwoju!
Pierwsza pomoc na zbiórce harcerskiej
23.03.2022Ostatnio na zbiórce harcerskiej gościliśmy dh. hm. Dawida Dzióbę, który przeprowadził zajęcia
z pierwszej pomocy. Każdy miał okazję dowiedzieć się jak prawidłowo reagować w sytuacjach, które wymagają od nas szybkiej reakcji, poćwiczyć resuscytację, nauczyć się jak postępować
w okolicznościach złamań kończyn, oparzeniach, czy i w jaki sposób opatrzeć rany. Wszyscy w pełni skorzystali z zajęć uczestnicząc w praktycznych symulacjach przeróżnych przypadków. Druhowi Dawidowi serdecznie dziękujemy za pełen profesjonalizm w prowadzeniu szkolenia oraz za poświęcony nam czas. Zapraszamy do galerii.
Dzień bez plecaka
23.03.202222 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nowej świeckiej tradycji szkolnej, czyli w „Dniu bez plecaka”. Przynieśli podręczniki i przybory jak zawsze, ale nie mogli ich zapakować w tradycyjne plecaki czy torby. Trzeba było pogłówkować. Zapraszamy do galerii, by przekonać się, że pomysłowości nikomu nie zabrakło.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie