• „ Szkoła do hymnu” i „Patriotyzm Młodego Polaka”

      20.11.2019

      8 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 1111 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali Hymn Narodowy.

      Także w tym dniu odbyło się  rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pt. „Patriotyzm Młodego Polaka” zorganizowanego przez Samorząd Szkolny. Zadaniem konkursowym było wykonanie projektu koszulki z motywem patriotycznym.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Alexandra Jemioło (kl. VII),

      II miejsce – Dawid Starzec ( kl. VI),

      III miejsce – Katarzyna Starzec ( kl. V).

      Wyróżnienia zdobyli: Franciszek Białek i Jakub Kryda ( kl. V).

      Zwycięzcom gratulujemy!

     • Kwesta w Kolbuszowej

      20.11.2019

       1 listopada 2019r. harcerki: dh Wiktoria Serafin i dh Alexandra Jemioło, jako wolontariuszki,  wzięły udział           w kweście zorganizowanej przez Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara

      w Kolbuszowej. Tegoroczna zbiórka przeznaczona zostanie na renowację Cmentarza Parafii pw. Wszystkich Świętych.

      Po zbiórce druhny wraz z drużynową Kingą złożyły znicze na pomnikach polskich bohaterów.

     • Wycieczka krajoznawcza - Pogórze Środkowobeskidzkie –

      19.11.2019

      30 października 2019r., w niesamowicie ciepłej aurze pogodowej, uczniowie klas IV-VIII wraz  opiekunami p. Kingą Frodymą i ks. Bogdanem Janikiem wybrali się na wycieczkę krajoznawczą Przedgórzem Karpackim, a dokładniej zwiedzili tereny miejscowości Kielnarowa, Hermanowa, Górze Żmijowe, Rzeszów. Cały wyjazd to była geograficzna lekcja w terenie. Na początku uczniowie podziwiali odkrywki fliszu karpackiego wraz z jego warstwami łupkowymi i łupkowo-piaskowcowymi oraz poznali jego historię geologiczną. Następnie podczas wędrówki po lesie mieli okazję zobaczyć różnorakie formy terenu: wąwozy, parowy, osuwiska… młodsi nauczyli się orientować mapę w terenie przy użyciu kompasu a starsi korzystać z map terenowych. Punktem kulminacyjnym dla każdego było samodzielne, przy użyciu mapy poziomicowej, dotarcie do źródełka „Studzianka”. Uczniowie, którzy dobrze potrafili odczytać formy terenu na mapie bez problemu, po łagodnym stoku dotarli do celu, a ci, którzy mieli z tym odrobinę problemu musieli zmierzyć się z błotnistym urwiskiem. Jednak wszyscy, jedni mniej drudzy bardziej wybłoceni,  dotarli do celu. Tam czekała ich niespodzianka-uroczy, drewniany kościółek w środku lasu. Natomiast w Rzeszowie uczniowie spacerując po plantach poznali pojęcia rzeki, zakola rzeki i terasów zalewowych. To był naprawdę udany wyjazd. Nie odbyłby się, gdyby nie dofinansowanie projektu  z  Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce”.

       

     • Światowy Dzień Walki z Otyłością

      29.10.2019

                W dniach 25-29 października obchodziliśmy w naszej szkole dni zdrowego odżywiania po to, by zwrócić uwagę na problem otyłości, gdyż na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi!

      W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet.


      Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu
      i niezdrowe odżywianie.

      Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia.

       

      Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, przypadającego 24 października, odbyły się w naszej szkole zajęcia w kl. 0 - III pt.: „Żyj zdrowo i kolorowo”, a w klasie IV - VIII „Zdrowo jemy i aktywnie żyjemy”, które zawierały wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania. Przedstawiono w każdej klasie prezentację na temat przyczyn otyłości oraz negatywnych konsekwencji zdrowotnych, jakie za sobą niesie nadwaga. Trzeba dodać, że problem ten coraz częściej dotyczy też dzieci i młodzieży. Każdy uczeń otrzymał wskazówki – STOP OTYŁOŚCI. Uczniowie klas 0 - III  wykonywali zakładki do książki pt.: „Jem zdrowo-kolorowo”, natomiast uczniowie klas IV – VIII, oglądali filmy o tematyce związanej z otyłością, a następnie wspólnie z nauczycielem omawiali zagadania związane z zdrowym żywieniem, aktywnym i higienicznym trybem życia. Została przeanalizowana Piramida Zdrowego Żywienia.  Wszystkim uczniom została przedstawiona prezentacja nt. „Otyłość i nadwaga wśród dzieci i młodzieży. Epidemia współczesnej cywilizacji”. Dodatkowo przeprowadzone zostały pogadanki o wpływie tego co spożywamy na nasze zdrowie. W ciągu całego roku szkolnego wśród społeczności szkolnej promujemy zdrowe nawyki, takie jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwoli  to uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. 

      Oprócz w/w działań uczniowie klas IV-VIII dokonywali pomiaru masy ciała, obliczali BMI (body mass indeks) i określali wskaźnik budowy ciała. Z pomiarów korzystali uczniowie naszej szkoły oraz pracownicy. Poznali  zasady zdrowego odżywiania, nową piramidą żywieniową, zagrożenia bulimią i anoreksją przy niewłaściwej kontroli masy ciała i inne informacje związane z prawidłowym odżywianiem.

      Zajęcia w klasach 0-VIII przeprowadzili p. Elżbieta Dec-Rak i p. Witold Antosz.

      Wszystkie te działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania, wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Domatkowie.

     • Lekcja historii w kinie

      19.11.2019

      25 października harcerze z naszej drużyny wraz z drużynową Kingą Stobierską oraz Hufcem Kolbuszowa pojechali do kina na film Dariusza Gajewskiego pt. „Legiony”. To osadzona w latach 1914-1916  opowieść o przyjaźni, miłości i dojrzewaniu. Głównym tłem tych historii jest tworzenie się podczas
      I wojny światowej zalążka przyszłej polskiej armii.

       

     • II Miejsce Uczniów z Domatkowa w Powiatowych Igrzyskach  Młodzieży w Unihokeju.

      15.11.2019

            W dniu  23.10.2019  w Publicznej Szkole  Podstawowej  im. Marii Skłodowskiej - Curie na os. Podlasek w Majdanie Królewskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży  w unihokeju chłopców klas VII  i VIII.

             Do turnieju zgłosiło się sześć  drużyn z naszego powiatu, które w trakcie losowania zostały rozstawione  do dwóch  grup.

      W  grupie pierwszej znalazły się  szkoły :  SP Cmolas,        SP Majdan Królewski, SP Trzęsówka .

      W  grupie drugiej   : SP Komorów, SP Domatków , SP Kupno,

      Po rozegraniu meczy eliminacyjnych w grupach, wyniki przedstawiały się następująco :

      Grupa I

      Cmolas – Majdan  - 0:1

      Majdan – Trzęsówka - 1:0

      Trzęsówka – Cmolas - 0:3

      Grupa II

      Komorów – Domatków - 0:1

      Domatków – Kupno - 1:1

      Kupno – Komorów - 0:2

       

       Drużyna z  Domatkowa w  swojej  grupie pokonała  Komorów 2:0 i zremisowała  z Kupnem 1:1  zapewniając sobie awans do meczu finałowego z  Majdanem  Królewskim, który wygrał swoje dwa mecze grupowe z Cmolasem i Trzęsówką.

      W meczu o pierwsze miejsce  doświadczona drużyna   gospodarzy  ponownie obroniła tytuł z roku poprzedniego. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 2:1 dla Majdanu Królewskiego, choć do przerwy zanosiło się na niespodziankę -  chłopcy z Domatkowa remisowali z obrońcami tytułu (1:1).                                     Zawodnicy z Majdanu Królewskiego tym zwycięstwem zapewnili sobie awans  do Półfinału Wojewódzkiego.  

      W meczu o III miejsce spotkały się  szkoły z  Cmolasu i Komorowa. Pojedynek  tych drużyn zakończył się  wynikiem  0 : 2 dla Komorowa.

      Końcowa  klasyfikacja Turnieju

       

      1. Majdan Królewski
      2. Domatków
      3. Komorów
      4. Cmolas

      5-6. Kupno

      5-6 Trzęsówka

       

       

      Zespół z Domatkowa zagrał w składzie : Wiktor Białek, Bartłomiej Surowiec, Kamil Guzior , Kamil Kret , Bartłomiej Dapała , Grzegorz Wilk ,Michał Depa,  

      Jacek Kret – opiekun drużyny.

       

       

      Opracował Jacek Kret

       

     • Młodzieżowa Rada Miejska

      19.11.2019

       

      23 października 2019r. odbyła się I sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej, w której także mamy swojego przedstawiciela szkolnego - radną  Karolinę Siwiec. Spotkanie odbyło się w nietypowym miejscu, bo w Urzędzie Starostwa Kolbuszowskiego. Tam młodzi radni mogli zapoznać się w pracą wszystkich organów i działów tej instytucji.

     • "Znajdź właściwe rozwiązanie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

      Autorzy programu, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, kładą nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia.

      Cel główny programu: Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

     • "Trzymaj Formę!"

      30.10.2019

           Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!" współorganizowanym  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

            Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety,            w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

      Koordynatorem programu "Trzymaj Formę!" jest P. Elżbieta Dec-Rak.

       

     • "Bieg po zdrowie"

      02.12.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy  z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

      Główne cele programu:

      • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
      • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
      • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

      Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

      Koordynatorem programu jest Pani Elżbieta Dec-Rak.

     • "Nie pal przy mnie, proszę”

      28.11.2019

      Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Ogólnopolskim Programie Edukacji Antytytoniowej, który  przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

      Stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym.

       Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

      Koordynatorem programu jest Pani Dorota Styczyńska.

     • "Moje dziecko idzie do szkoły"

      30.10.2019

             Szkoła Podstawowa w Domatkowie w roku szkolnym 2019/2020  bierze udział  w Programie edukacyjnym „Moje dziecko idzie do szkoły” skierowanym do dzieci klas pierwszych, ich rodziców i opiekunów.

          Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych  u dzieci oraz przekonanie ich  o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym.

      Koordynatorem programu "Moje dziecko idzie do szkoły" jest P. Janina Chmielowiec.

     • #CodeWeek2019 Europejski Tydzień Kodowania

      29.10.2019

      Ta społeczna inicjatywa w ramach, której uczniowie mogą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. W ramach tej akcji uczniowie poznają zasady bezpiecznego surfowania po sieci Internetowej. Trudno dziś podważyć stwierdzenie, że Internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży, należy pamiętać, że Internet sam w sobie nie jest ani dobry ani zły – złe lub dobre może być to do jakich celów będzie on wykorzystywany i jakie będą towarzyszyć temu surfowaniu intencje.  To dzięki Internetowi dzieci młodzież wchodzi w kolorowy świat, który czasem stanowi rozrywkę a czasem wykorzystywany jest do edukacji czy nauki, a kiedy indziej jest płaszczyzna do spotkania się z rówieśnikiem z drugiej półkuli. Za pośrednictwem sieci uczniowie mogą rozwiać swoje pasje i zainteresowania, poznawać ciekawych ludzi, służyć pomocą innym,  tworzyć społeczności o zbieżnych zainteresowaniach. Ale ten sam Internet może być przyczyną uzależnienia, narzędziem przez które możemy strać dużo cennego czasu, źródłem niebezpiecznych znajomości, możemy doświadczyć cyberprzemocy, cyberprzestępczości.

      Dlatego takie akcje pokazują jak bezpiecznie korzystać z komputera czy Internetu. Wskazują właściwe kierunki wykorzystania nowych technologii, stwarzają możliwość modelowania właściwych postaw w korzystaniu z Internetu.

      W ramach  #CodeWeek2019 w Szkole Podstawowej w Domatkowie zostały zorganizowane następujące wydarzenia: 

      • lekcje informatyki poświęcone kodowaniu i programowaniu w wybranych aplikacjach Scratch i Logomocja,
      • zajęcia dodatkowe z korzystaniem ze stron internetowych Ministerstwa Cyfryzacji https://gov.pl,
      • gry i zabawy online blocy games, godzina kodowania,
      • online turniej gier logicznych,
      • pokaz multimedialny o Technologiach Informacyjno - Komunikacyjnych, pogadanka o ich pozytywnym i negatywnym  oddziaływaniu na życie ucznia, rodzica i nauczyciela,
      • lekcje ze smartfonem – poznanie możliwości mobilnych aplikacji, które uczą programować np.: Udacity itp.,
      • lekcje z uczniami kl. 0-III o tematyce „Bezpieczeństwo w sieci”,
      • zajęcia techniczne - wykonywanie przez dzieci pracy edukacyjnej „Pan Stop”, „Makieta skrzyżowania”,
      • warsztaty – rozwijanie: logiczne myślenie, zdolności matematyczne, wyobraźnię, kreatywność ucznia,    poprze gry planszowe, logiczne – szachy.

       

      Koordynatorem akcji #CodeWeek2019 w SP Domatków była p. Elżbieta Dec – Rak  i p. Witold Antosz.

     • ŚLBOWANIE KLASY I

      24.10.2019

      16 października  2019r.  odbyło się  w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia klasy I. Do Braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie  została przyjęta nowa grupa dzieci. Pięknie udekorowana jesiennymi atrybutami sala zapowiadała niezwykłą uroczystość. W obecności przybyłych gości ;  Pani Sołtys i jednocześnie przewodniczącej KGW Grażyny Rozmus, Pani Przewodniczącej Rady Rodziców Elżbiety Drapała,  rodziców pierwszoklasistów oraz  Pan dyrektora Artura Brandysa, ks. Proboszcza Bogdana Janika, Nauczycieli, Pracowników szkoły, a także starszych kolegów pierwszoklasiści uroczyście ślubowali na sztandar. Zanim to jednak nastąpiło pierwszaki zostali poddani poważnemu egzaminowi, który przeprowadziła miłościwie nam panująca Pani Jesień wraz ze swymi pomocnikami Leśnymi Ludkami.  Za każde dobrze wykonane zadanie uczniowie otrzymywali jesienny kolorowy listek. Ocenianiu podlegała recytacja, śpiew, rozwiązywanie zagadek, znajomość liter, figur geometrycznych, umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych, a także sprawność ruchowa. Ze sprawdzianu Pierwszaki wyszli obronną ręką, gdyż byli świetnie przygotowani.  Egzamin został zdany na szóstkę i Pan Dyrektor zgodził się dopuścić ich do ślubowania, a następnie pasowania. Na sztandar ślubowali też rodzice.  Po części artystycznej radości było wiele, gdyż z okazji święta Pierwszaki otrzymali oprócz  pamiątkowych dyplomów  liczne prezenty.  Następnie wszyscy udali się do jadalni na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Niespodzianką dla uczniów był wspaniały, pyszny tort.    Na pamiątkę tego wydarzenia  uczniowie  klasy  I  wraz  z Panem Dyrektorem, wychowawczynią Janiną Chmielowiec oraz rodzicami  zasadzili   przy szkole drzewo.

     • Wspomnienia z Dnia Edukacji Narodowe

      14.11.2019

       Tegoroczne obchody DEN rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafialnym

      w Domatkowie. Tuż po niej, na okazjonalnie udekorowanej sali gimnastycznej,  zgromadzili się zaproszeni goście: poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowiec,  sołtys wsi a zarazem przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich pani Grażyna Rozmus, przewodnicząca Rady Rodziców pani Elżbieta Drapała, emerytowana nauczycielka pani Anna Kuna, prezes Akcji Katolickiej w Domatkowie pan Michał Kamiński.

                       Dyrektor szkoły pan Artur Brandys przywitał serdecznie gości, Radę Pedagogiczną Szkoły, pracowników oraz uczniów i zapowiedział program artystyczny przygotowany wraz z uczniami przez panią Patrycję Nawratowicz i panią Kingę Frodyma - Stobierską. Akcja  przedstawienia rozgrywała się w scenerii pokoju nauczycielskiego. Na wesoło mogliśmy podglądnąć co tam się dzieje na przerwie za „magicznymi dla uczniów” drzwiami. Uczennice klasy siódmej i dwóch uczniów klasy piątej pokazało, w mistrzowskim stylu, swój aktorski i wokalny talent. Utwory muzyczne  nawiązywały do gorących rytmów włoskich i irlandzkich.  Rozbawieni do łez widzowie, gromkimi brawami, podziękowali
      za występ.

                       Potem rozpoczęła się część oficjalna, w której na początku uczniowie podziękowali panu posłowi i za jego pośrednictwem panu Markowi Ożdze, dyrektorowi WORD-u w Tarnobrzegu,
      za podarowany szkole fantom.

                      Następnie pan dyrektor szkoły przeszedł do szczególnych podziękowań. W tym roku postanowił wyróżnić Michała Depę, naszego ósmoklasistę, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportowej. Przypomnijmy Michał zdobył szóste miejsce w wojewódzkim konkursie pchnięcia kulą.
                      W dalszej części dyrektor podziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom
      i uczniom za owocną współpracę.  Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodził
      w tym roku: panią Janinę Chmielowiec, panią Dorotę Styczyńską, panią Patrycję Nawratowicz i pana Krzysztofa Kłodę.  Pan dyrektor Artur Brandys został wyróżniony na gminnych obchodach DEN,
      na których został wyróżniony Nagrodą Burmistrza. Gratulujemy wszystkim!

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – 4 października 2019 r.

      08.10.2019

       Celem akcji ŚDTM jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym i można uczyć się jej z przyjemnością.                                                                                                  

      W naszej szkole uczniowie klas IV-VIII już od początku września byli zachęcani do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a  akcja ŚDTM to była okazją dla niektórych z nich do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
       

      Nauczyciele koordynujący Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  P. Elżbieta Dec-Rak i P. Witold Antosz przygotowali plakat informujący, przeprowadzili zajęcia edukacyjne oraz konkurencyjne  gry i zabawy na komputerze, a także przedstawili krótki film tematyczny związany ze ŚDTM. Wszystko po to, aby uczniowie w tym dniu bezbłędnie zdali egzamin i  wszyscy zdobyli tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. I w końcu, po angażujących przygotowaniach  zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów poprzez świetną zabawę w przyjemny, niecodzienny sposób wiedza została sprawdzona i wyłoniono Mistrzów Tabliczki Mnożenia.

      Obchody ŚDTM wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji , wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.

      Gratulujemy wszystkim!

     • Alert Pamięci

      24.10.2019

                     27 i 28 września, nasz harcerz Dawid Starzec i  dh drużynowa Kinga Frodyma-Stobierska wraz z Hufcem Kolbuszowa, uczestniczyli w Warszawie w Alercie Pamięci poświeconym 80. Rocznicy przejścia ZHP do konspiracji-Szare Szeregi. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego , wzięli udział w polowej  mszy świętej, grze miejskiej dotyczącej miejsc historycznych powiązanych z Szarymi Szeregami oraz w państwowych uroczystościach na Placu Defilad.  Spotkanie, już z nielicznymi, powstańcami było przepiękną, wzruszającą, żywą lekcją historii.

     • Dzień Młodych Pasjonatów

      24.10.2019

      Uczennice klasy siódmej i ósmej, w czwartek 26 września, wzięły udział w Dniu Młodych Pasjonatów zorganizowanym przez ZSA-E w Weryni. Dziewczęta wzięły udział w zajęciach kulinarnych, na których poznały sposoby dekorowania i serwowania dań. Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość degustacji przygotowanych potraw.  Na zakończenie zostały zaprezentowane kierunki kształcenia oferowane przez ZSA-E.

     • Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce

      06.11.2019

        Michał Depa - uczeń Szkoły Podstawowej w Domatkowie

      Szósty  w Finale Wojewódzkim w Pchnięciu Kulą.

       

       25 września 2019 na stadionie CWKS "Resovia" w Rzeszowie  odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej –  był  to drugi  Finał Wojewódzki w nowym roku szkolnym.

       Po wcześniejszych eliminacjach z 25  powiatów  w tym dniu wzięło  udział ok. 700 młodych adeptów "Królowej Sportu". Rozdano pierwsze dyplomy, medale i symboliczne tytuły Mistrzów Województwa.

      Oficjalnej inauguracji dokonała p. Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie, która podkreśliła wagę aktywności fizycznej w życiu młodego pokolenia.

      Poczet flagowy wprowadzili finaliści ostatnich Mistrzostw Polski Młodzików w lekkiej atletyce:

      • Agata Puzio ( SP Majdan Królewski / MKS "Stal" Nowa Dęba ),
      • Błażej Pilawa ( SP Nr 14 Przemyśl / UKS "Tempo-5" Przemyśl ),
      • Mateusz Kochmański ( SP Albigowa / CWKS "Resovia" Rzeszów ).

      Zapalenia znicza Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej dokonał Krzysztof Gołąbek - brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie na 5 km (SP Nr 3 Nowa Dęba / MKS "Stal Nowa Dęba).

      Apel olimpijski odczytał Oliwer Wdowik - aktualny Mistrz Polski Juniorów na 100m i 200m, złoty medalista Mistrzostw Europy, rekordzista Polski (III LO Rzeszów / CWKS "Resovia" Rzeszów).

      Ślubowanie w imieniu zawodniczek złożyła Anna Kicińska - srebrna medalistka MPMł. (SP Nr 6 Przemyśl / UKS "Tempo-5" Przemyśl).

       

                  W konkursie pchnięcia kulą startowali dwaj nasi reprezentanci  z powiatu kolbuszowskiego. Miłą niespodziankę sprawił uczeń naszej gminy -  Michał Depa ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Domatkowie, który wywalczył awans do konkursu finałowego, gdzie znalazło się w nim tylko ośmiu  najlepszych uczestników z 32 startujących  z całego Podkarpacia  .

      Ostatecznie w finale , nasz kulomiotacz zajął szóste miejsce z wynikiem 9.20 m.

      Szeblec Maciej uczeń z SP  Niwisk z wynikiem 8.07 m.  zajął 15 miejsce.

      Mimo niekorzystnych warunków pogodowych - padający  deszcz , niska temperatura, konkurs wraz z finałem  trwał ok. 1.5 godziny, co było prawdziwym  testem wytrzymałościowym  dla naszych podopiecznych i komisji sędziowskiej.

      Udało się nam osiągnąć bardzo dobry rezultat jak na debiut w tak wysokiej randze zawodów. Czekamy już  z niecierpliwością na Szkolną Ligę Lekkoatletyczną.

       

      Końcowa klasyfikacja w Pchnięciu kulą 5 kg

       

      1. Kałuża Bartosz – SP  Dębica – 9.99 m
      2. Ficak Paweł – SP  14 Przemyśl – 9.89
      3. Ulman Przemysław – SP 1 Przeworsk – 9.78
      4. Lenartowicz Robert – SP 10 Krosno – 9.70
      5. Naja Paweł – SP Sokołów Młp. – 9.27
      6. Depa Michał – SP Domatków – 9.20
      7. Winiarski Adrian – SP 1 Stalowa Wola – 8.87
      8. Janusz Maciej – SP 1 Brzozów – 70

           32.  Bandyk Radosław – SP Babice – 6.00

       

      Opracował : Jacek Kret

     • Akcja Sprzątanie Świata – 2019 r.

      30.09.2019

       23 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, w tym roku pod hasłem  „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego z nas na środowisko naturalne poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów i ich selektywną zbiórkę, co ma wpłynąć na podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Zadania towarzyszące tegorocznej akcji to podejmowanie działań mających na celu ograniczenie niepotrzebnego wytwarzania odpadów, sprzątanie środowiska przyrodniczego, zmiana nawyków każdego z nas oraz uświadomienie nam wszystkim, że większość odpadów które wytwarzamy są w rzeczywistości surowcami, a poprzez segregacje możliwe jest ich wykorzystanie do ponownego użycia.

      W związku z tym uczniowie klas 0-VIII pod kierunkiem wychowawców udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające.  Zebrano 12 pełnych worków z odpadami w tym (8 – niebieskich, 8 – czarnych, 8 – zielonych, 8 – żółtych). Czynny udział w akcji dał wszystkim do zrozumienia, że aby móc w przyszłości  żyć na wymarzonej, czystej  planecie Ziemi należy wspólnie dbać o swoje najbliższe środowisko, a  proekologiczne działania nawet najmniejszych środowisk ma  sens.

      Koordynatorzy akcji przedsięwzięcia Pani Elżbieta Dec-Rak i Pan Witold Antosz dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Domatkowie
   • spdomatkow@wp.pl
   • 17 2271 688
   • Domatków 198, 36-100 Domatków Poland
 • Biuletyn informacji publicznej